ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
11 Lip, 2019 - 15:00
Dlaczego koty kochają pudełka? Poznaj 6 powodów!

Dlaczego koty kochają pudełka? Poznaj 6 powodów!

ARTYKUŁ PARTNERA

Czy Twój futrzak też uwielbia pudełka? Jeśli masz kota, na pewno zastanawiałeś się co jest w nich takiego niezwykłego. Podpowiadamy!

Wszyscy właściciele kotów kupują legowiska dla swoich pupili, myśląc, że przyczyniają się do dobrego samopoczucia i komfortu swoich futrzanych przyjaciół.

Zamiast tego czworonogi bardzo często wybierają kartonowe pudełko. Co takiego niezwykłego jest w zwykłym pudełku?

6 powodów, dlaczego koty kochają pudełka

Dlaczego koty kochają pudełka?

1. Komfort i bezpieczeństwo

Pudełka zapewniają idealne środowisko dla instynktów kotów. Koty uwielbiają komfort i bezpieczeństwo zamkniętych przestrzeni, dlatego pudełka są dla nich idealne.

W dzikiej przyrodzie koty w sytuacjach stresowych mają tendencję do ukrywania się w zamkniętych i ukrytych miejscach. Koty domowe, aby poradzić sobie ze stresem wykorzystują pudełka. Gdy koty ukrywają się w pudełkach, uwalniane zostają endorfiny, dające przyjemność i zmniejszające stres.

2. Izolacja społeczna

Koty z reguły nie lubią konfliktów i mają tendencję do izolowania się w sytuacjach stresowych.

Uwielbiają mieć również czas tylko dla siebie. Jeśli Twój kot chowa się i nie przychodzi do ciebie kiedy go wołasz, jest to normalne zachowanie.

3. Temperatura

Koty uwielbiają ciepłe miejsca do spania. Im mniejsza i bardziej zamknięta lokalizacja, tym wyższe preferencje. Jest to jeden z powodów, dlaczego wolą do spania pudełka zamiast otwartych legowisk.

4. Polowanie

Koty są prawdziwymi myśliwymi, a wewnątrz pudełka, które w tym przypadku działa jak nora, czują się chronione i niewidzialne, namierzając poruszające się obiekty.

Niezależnie od tego, czy jest to zabawka, czy noga właściciela, kot może wykorzystać pudełko jako kryjówkę. Używając instynktu myśliwego wyskoczy z niego dokładnie w momencie, w którym zobaczy ruch.

5. Kocia ciekawość

Koty z natury są ciekawskie i lubią odkrywać wszystko, co nowe. Kiedy przyniesiesz do domu puste pudełko, kot zauważy nowy obiekt i spróbuje go zbadać. Zwłaszcza, gdy jest to coś małego i zamkniętego, gdzie można się schować.

6. Świetne do drapania

Kartonowe pudełka są przede wszystkim świetne do drapania. Drapanie jest jedną z podstawowych potrzeb kota, która pomaga mu rozciągnąć palce, nogi i ramiona.

Koty posiadają w stopach gruczoły, które uwalniają feromony (zapachy, które są odczuwane tylko przez koty), aby oznaczyć terytorium. Kiedy się drapią, uwolnione feromony oznaczają obiekt jako ich własność.

Drapanie to jeden z podstawowych instynktów kota. Warto więc pozwolić mu się wyżyć na niepotrzebnym pudełku niż pozwolić na niszczenie mebli.

Dlaczego koty kochają pudełka, ale nie lubią transporterów?

Dlaczego koty kochają pudełka?

Jak już wiadomo koty uwielbiają spać w pudełkach, ponieważ zapewniają im komfort i bezpieczeństwo. Jednak jeżeli chodzi o transportery sytuacja wygląda nieco inaczej, większość kotów ich unika. Dlaczego?

Strach przed transporterem

Większość ludzi używa transportera do przewozu zwierząt do weterynarza. Koty z reguły nie lubią chodzić do kliniki weterynaryjnej, więc automatyczne skojarzenie z wizytą u weterynarza sprawia, że nie chcą wchodzić do transportera.

W niektórych sytuacjach transportery używane są do przewozu kota do hotelu, na wakacje lub transportu do dowolnego innego miejsca.

Koty lubią mieć swoją rutynę i łatwo stresują się w nowych miejscach. Skojarzenie transportera z podróżami powoduje zatem u nich duży dyskomfort.

Pozwól mu poczuć się jak w pudełku

Koty nie lubią transporterów, ponieważ kojarzą je z negatywnymi sytuacjami. Kluczem jest wyeliminowanie tych skojarzeń. Jednakże powinniśmy wykorzystać fakt, że koty tak bardzo lubią pudełka i nauczyć je korzystać również z transporterów.

Transporter powinien być zawsze do dyspozycji zwierzęcia w domu. W środku najlepiej umieścić zabawki czworonoga, aby nauczył się chętnie do niego wchodzić. Możemy również zachęcić naszego futrzanego przyjaciela do spania wewnątrz transportera.

Gdy tylko twój kot zacznie zdawać sobie sprawę, że może wchodzić i wychodzić z transportera tak często, jak chce i że nic złego się nie dzieje, skojarzy ten obiekt z poczuciem bezpieczeństwa. W ten sposób, gdy pójdziesz z nim do weterynarza lub wyruszysz w podróż nie poczuje strachu i stresu.

Koty uwielbiają pudełka, ponieważ zapewniają im idealne środowisko zgodne z ich potrzebami: ciepłe miejsce, w którym mogą odizolować się od świata, ale nadal obserwować, co dzieje się wokół nich i dodatkowo wykorzystać je jako drapak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ