Jolanta Brzozowska
Jolanta Brzozowska
21 Lis, 2017 - 01:00
Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł

Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł

Jolanta Brzozowska

Kuchnia z wyspą to praktyczne rozwiązanie, które pomoże podkreślić piękno serca domu. Dowiedz się, czy sprawdzi się w każdym mieszkaniu i czy to dobry pomysł do realizacji właśnie w Twoim domu. Poznaj najważniejsze zalety i wady takiej aranżacji kuchennej, dzięki czemu decyzję o posiadaniu wyspy podejmiesz świadomie.

Kuchnia z wyspą od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród osób, które budują swój wymarzony dom lub urządzają mieszkanie. Trudno się temu dziwić, gdyż taka aranżacja kuchni ma wiele zalet. Co możemy do nich zaliczyć?

Kuchnia z wyspą – najważniejsze zalety

Poniżej przedstawiamy szereg zalet, jakie wiążą się z posiadaniem kuchni z wyspą.

Wizualne piękno

Dobrze zaprojektowana wyspa kuchenna, naprawdę wydobywa piękno pomieszczenia. Jest świetnym łącznikiem dwóch przestrzeni – kuchni i salonu, podkreślając ich podobny – lub niekiedy odmienny design.

Dodatkowe blaty kuchenne

Każda gospodyni domowa zapewne zgodzi się z tym, że blatu kuchennego nigdy nie jest za dużo. Szczególnie w domu, w którym mieszkają rodziny wielodzietne i w których siłą rzeczy, w kuchni wiele się dzieje.

Dodatkowe szafki

Większość aranżacji wysp kuchennych posiada szafki lub szuflady – przynajmniej z jednej strony. Ta funkcja jest szczególnie ważna w kuchniach o mniejszym metrażu.

Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł - duża kuchnia

Miejsce do spożywania posiłków

Na taką możliwość możemy sobie pozwolić wówczas, gdy nasza wyspa posiada większe wymiary. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu możemy spożywać codzienne posiłki, nie „angażując” stołu w jadalni.

Funkcjonalny barek

Projektując wyspę kuchenną, można wykreować takie właśnie miejsce, poprzez podwyższenie wyspy od strony salonu. Zyskujemy wtedy idealne miejsce na szybką poranną kawę lub spokojne wieczory z lampką wina.

Posiadanie barku ma jeszcze jedną ważną zaletę: ukrywa przed gośćmi ewentualny nieład w kuchni.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna kuchnia, czyli jaka? >>

Mniejsze odległości między urządzeniami

Jeżeli na naszej wyspie zamontujemy kuchenkę, zlewozmywak, piekarnik i blat, to posiłki możemy przygotowywać, stojąc praktycznie w jednym miejscu.

Możliwość wspólnego spędzania czasu

To chyba najważniejsza zaleta posiadania kuchni z wyspą. W wielu domach kuchnia to serce domu. To w niej przyrządzamy pyszne potrawy, tworzymy zapachy, smaki. I w niej często spędzamy miłe chwile na wspólnych posiłkach i rozmowach. Kuchenna wyspa, która posiada dostęp do blatu z wielu stron, niejako zaprasza domowników do wspólnego gotowania.

Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł - kuchnia z barkiem

Czy kuchnia z wyspą ma zatem jakieś wady?

Tak, takie rozwiązanie ma też swoje wady. Jeśli wyspa zastosowana jest w kuchni otwartej na salon, taki rozkład wymaga od nas większej dbałości o porządek w kuchni. Gdy przygotowujemy się na wizytę gości i nie chcemy, żeby zobaczyli pozostałości naszej pracy nad potrawami, znacznie wcześniej musimy te prace zakończyć.

Dowiedz się więcej: 15 trików, które ułatwiają sprzątanie kuchni >>

Otwarty salon z kuchnią, umożliwia też szybkie i swobodne przemieszczanie się różnych kuchennych zapachów w pobliże osób wypoczywających w salonie. Odgłosy pracy urządzeń kuchennych również mogą być niekiedy uciążliwe dla domowników.

Umeblowanie kuchni, w której chcemy stworzyć wyspę, będzie też bardziej kosztowne. Konieczna może się okazać pomoc doświadczonego projektanta, szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy dużą przestrzenią, oraz wykonanie mebli kuchennych na wymiar. Planując wyspę, nie kupimy raczej gotowego zestawu mebli w sklepie.

Warto też pamiętać, że taka aranżacja kuchni wymaga rozsądnego zaplanowania prac budowlanych. Do wyspy musimy przecież doprowadzić potrzebne instalacje: gazową, elektryczną czy hydrauliczną. Jeśli nie zaplanujemy takich prac wystarczająco wcześnie, przerobienie tradycyjnej kuchni na wyspę, może być bardzo kosztowne.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł - biała kuchnia

źródło zdjęcia: Depositphotoslmphot

Dla kogo kuchnia z wyspą będzie dobrym rozwiązaniem?

Aranżacja kuchni z wyspą na pewno sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Większa przestrzeń umożliwi zaprojektowanie dużej wyspy, w którą będzie można wkomponować zlewozmywak, kuchenkę, piekarnik, spory blat czy nawet stół do spożywania posiłków.

Dowiedz się więcej: Piekarnik elektryczny czy gazowy – co się bardziej opłaca? >>

Wyspa na pewno będzie też dobrym pomysłem w kuchni zamkniętej, ale oczywiście pod warunkiem, że kuchnia ma spore wymiary. Taka wyspa może wspaniale spełniać rolę „serca kuchni”.

Jednak właściciele mniejszych przestrzeni również mogą cieszyć się kuchenną wyspą. Taki pomysł pięknie połączy nam salon z kuchnią, optycznie zwiększając ogólną przestrzeń. W małych mieszkaniach wyspa może mieścić się już w wymiarach: 120-160 cm długości i 70 cm szerokości. Taka wyspa może pełnić funkcję pojedynczą, na przykład blatu.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie na poddaszu – jak zaaranżować niewielką przestrzeń >>

Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł - nowoczesna kuchnia

W mniejszych kuchniach należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznych proporcji – odległość wyspy od zabudowy kuchennej musi wynosić co najmniej 120 cm, natomiast po bokach należy zachować odstęp minimum 80 cm. Tylko wtedy wyspa spełni swą rolę i nie stanie się naszym wielkim problemem.

Dowiedz się więcej: 12 tanich pomysłów na małą kuchnię w stylu retro >>

Właściciele mniejszych przestrzeni mogą również zdecydować się na tak zwany półwysep. Jego aranżacja wymaga mniej miejsca, a spełnia funkcję podobne jak wyspa.

Warto również pamiętać, że w małych pomieszczeniach sprawdzą się jasne, stonowane kolory. W małej kuchni nie możemy też przesadzić z ilością materiałów wykończeniowych i dodatków.

Dowiedz się więcej: Najlepsze kolory ścian do kuchni >>

Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł - zielona kuchnia

Jak zaaranżować wyspę?

Kuchnia z wyspą będzie wyglądać inaczej od strony kuchni, a inaczej od strony salonu.

  • W części kuchennej znajdziemy w niej szafki, regały, szuflady i różne sprzęty użytku kuchennego.
  • Natomiast drugą stronę, wychodzącą na salon, możemy zaaranżować bardzo różnie. Wcześniej wspominaliśmy o możliwości stworzenia praktycznego barku z krzesłami barowymi. Ale równie dobrze będzie się w tym miejscu prezentować witryna, regał, czy nawet telewizor.

Można również zachować jednolitą płaszczyznę frontu wyspy, nie nadając jej cech użytkowych, a jedynie ozdobne. Możemy zastosować tu wykończenie w lakierze, fornirze, drewnie, kamieniu – wedle naszych osobistych upodobań.

Kuchnia z wyspą to ciekawy wizualnie i bardzo praktyczny pomysł na aranżację wnętrza. Dobrze zaplanowana, może się sprawdzić również w mniejszych pomieszczeniach, optycznie tworząc większą przestrzeń i umożliwiając wspólne spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

ZOBACZ RÓWNIEŻ