Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
28 Maj, 2017 - 11:33
Na czym polega dieta pudełkowa i jak wybrać najlepszą?

Na czym polega dieta pudełkowa i jak wybrać najlepszą?

Anna Wezgraj da Silva

Catering dietetyczny, czyli inaczej dieta pudełkowa to wygoda i oszczędność czasu w jednym. Jak wybrać odpowiednią dietę i firmę, która dostarczy nam jedzenie?

Dieta pudełkowa z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Jadłospis dopasowany do danej osoby oraz apetyczne posiłki dostarczane do domu lub pracy to dla wielu osób świetny pomysł na zdrowe odżywianie.

W cateringu dietetycznym może rozsmakować się każdy. Osoby zabiegane, sportowcy, studenci, młode mamy czy po prostu wszyscy chętni do zmian na lepsze jeżeli chodzi o kwestię codziennej diety i nawyków żywieniowych.

Dieta pudełkowa – co to takiego?

Najprościej mówiąc dieta pudełkowa to połączenie pracy dietetyka i kucharza, czego owocem są gotowe posiłki dopasowane pod potrzeby danej osoby i dostarczone prosto do domu lub pracy. Jak to wygląda w praktyce krok po kroku?

Najczęściej schemat zamawiania diety jest następujący:

1. Wstępna konsultacja dietetyczna (najczęściej telefoniczna bądź mailowa) i omówienie planu diety. Celem diety może być nie tylko zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również wiele innych założeń takich jak np.: polepszenie stanu zdrowia, regeneracja sił u osób starszych, zdrowe odżywianie czy zwiększenie wydajności ćwiczeń u sportowców.

2.  Przygotowanie menu przez kucharza – jadłospis dopasowany jest do danej osoby zarówno pod względem zdrowotnym, jak i smakowym.

3. Dostarczenie gotowych posiłków do domu lub pracy o określonej godzinie. Najczęściej jest to kompletny zestaw pięciu posiłków.

Zalety cateringu dietetycznego

 • Duża oszczędność czasu – nie trzeba robić zakupów ani gotować.
 • Walory zdrowotne posiłku – dobrze dopasowana dieta pudełkowa będzie dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych dopasowanych do danej osoby. Inaczej więc będzie wyglądać u mamy karmiącej, sportowca czy alergika.
 • Walory wizualne i smakowe posiłku – dieta ma być nie tylko zdrowa, ale również smaczna i atrakcyjna dla oka – taka dewiza powinna przyświecać dobremu cateringowi dietetycznemu.
 • Stała opieka dietetyczna – możliwość monitorowania postępów oraz bieżącego rozwiązywania wszelkich wątpliwości z dietetykiem.
 • Zniżki – w niektórych firmach stali klienci mogą liczyć na interesujące rabaty w postaci tańszej diety lub dodatkowego zestawu gratis.

Dowiedz się więcej: Catering wigilijny – czy to się opłaca? >>

Dieta pudełkowa - zaety

Wady diety pudełkowej

 • Wysoka cena – miesięczny koszt takiej diety to średni wydatek od 1.000 zł do 3.000 zł. Rozbieżność jest duża i wynika najczęściej z kaloryczności diety, indywidualnego dopasowania posiłków czy częstotliwości opieki dietetyka.
 • Odgrzewanie posiłków – posiłki dostarczane są w pudełkach – chcąc nie chcąc trzeba je więc gdzieś odgrzać (zwłaszcza główne dania). Nie każdy jest zwolennikiem podgrzewania w mikrofalówce, a i nie każdy ma taką możliwość, np. będąc w pracy.
 • Brak chęci do samodzielnego gotowania – po zakończeniu diety pudełkowej istnieje ryzyko popadnięcia w złe nawyki żywieniowe, np. w wyniku odzwyczajenia się od samodzielnego gotowania.

Dowiedz się więcej: Zdrowe odżywianie – poradnik >>

Czym się kierować przy wyborze cateringu dietetycznego?

Konkurencja poszczególnych firm zajmujących się dietą pudełkową jest ogromna. Im większy wybór, tym trudniej znaleźć najodpowiedniejszy catering dietetyczny dla siebie.

Wydawać by się mogło, że wystarczy tylko wybrać pierwszą lepszą firmę, zapłacić i czekać na pierwszą dostawę. Nic bardziej mylnego! Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się nad osobistymi oczekiwaniami, jakie musi spełniać  dieta pudełkowa.

Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru cateringu dietetycznego?

 • Czy jest możliwość wyboru liczby dostarczanych posiłków?

Dla jednych najlepszym rozwiązaniem będzie standardowe 5 posiłków, dla innych z kolei ważna będzie opcja bez pierwszego śniadania, a jeszcze inni za najlepszy wybór będą uważać 6 posiłków w ciągu dnia.

 • Czy jakość posiłków jest adekwatna do ceny?

Niska cena diety pudełkowej najczęściej oznacza niższą jakość produktów. Nie jest to reguła, jednak przez zamówieniem cateringu warto dopytać skąd pochodzą produkty i poprosić o przykładowe menu z ostatnich dni.

 • Czy możliwe jest zamówienie zestawu testowego?

Próbny zestaw posiłków to szansa na sprawdzenie swoich oczekiwań i oceny w rzeczywisty sposób posiłków znajdujących się w pudełkach.

 • Jak wyglądają dostawy posiłków?

Nie każdy catering dietetyczny dowozi posiłki siedem dni w tygodniu. Jedne firmy dostarczają zestawy codziennie, a inne z kolei tylko od poniedziałku do piątku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ