Osoby, które pragną wprowadzić do swojego życia zasady diety paleo, śniadania uważają często za najbardziej problematyczne. Dlaczego? Większość osób nie wyobraża sobie tego posiłku bez obecności pieczywa, a przecież śniadanie paleo może być smaczne i bez tego produktu spożywczego. Poniżej przedstawiamy garść pomysłów na pyszne śniadania, które z powodzeniem można stosować na diecie paleolitycznej.
Dieta paleo: śniadanie dla każdego, czyli jajecznica
Najprostszą propozycją na pyszne śniadanie w wesji paleo jest najzwyklejsza jajecznica.
Prosta jajecznica dla zabieganych
W celu przygotowania tego posiłku przydadzą nam się: olej kokosowy, ulubione przyprawy i warzywa (np. posiekana cebulka i pokrojone świeże pomidory) oraz oczywiście jaja. Wszystkie składniki wystarczy wymieszać i na niewielkim ogniu doprowadzić do ulubionej konsystencji.
Takie śniadanie paleo będzie idealną propozycją dla osób, które rano nie mają czasu na przygotowanie bardziej wyszukanych posiłków.
Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić czy jajko jest świeże – wszystko o jajkach
Jajecznica z kalarepą
Jeżeli natomiast mamy więcej czasu i chcielibyśmy nieco urozmaicić nasze śniadanie paleo, to interesujący przepis na jajecznicę znajdziemy na blogu nie umiem gotować! Krok po kroku przygotujemy tu oryginalną jajecznicę z kalarepą, szpinakiem i kiełkami. Takie śniadanie zaspokoi podniebienie niejednego smakosza!

Śniadanie bez chleba, czyli czym zastąpić pieczywo
Jedną z najbardziej problematycznych kwestii podczas śniadania jaskiniowca XXI wieku jest pieczywo, zwłaszcza jeśli jest to dieta paleo dla początkujących. Czym zastąpić chleb?
Uniwersalne omlety dla nowoczesnego jaskiniowca
Najpopularniejsze w tej kwestii są omlety, które pozostawiają nam duże pole smakowych manewrów. Możemy przygotować je na mnóstwo różnych sposobów: z samych jaj, z warzywami, ulubionymi przyprawami, na słono bądź na słodko.
Podstawowy przepis na omlet paleo
Składniki:
- 4 jajka
- ½ czerwonej cebuli
- Sól i pieprz (do smaku)
- 1 łyżka oleju kokosowego
- Garść świeżego szpinaku
- Pestki dyni i nasiona słonecznika (ilość według gustu)
Sposób przygotowania:
- Na patelni rozgrzać olej kokosowy, zarumienić posiekaną cebulkę i dodać roztrzepane jajka.
- Przyprawić solą i pieprzem.
- Gdy omlet będzie gotowy, udekorować go liśćmi szpinaku i dodać pestki dyni oraz nasiona słonecznika.
Omlet na słodko w wersji paleo
Jeśli natomiast mamy ochotę na omlet w wersji słodkiej, warto skorzystać z przepisu znajdującego się na blogu gotujwstylueko.pl. Główne składniki omletu, oprócz jaj, to przede wszystkim: mąka kasztanowa i kokosowa oraz migdały. Omlet możemy podać z pysznym sosem z awokado bądź polewą jagodową. Palce lizać!
Dowiedz się więcej: Jak zrobić pyszny omlet na słono i słodko
Inne propozycje serwowania omletów
Warto tutaj wspomnieć, że omlety w diecie paleo możemy podawać także pod postacią wrapów (w których zawiniemy nasze ulubione paleo składniki) bądź podstaw kanapek (możemy je posmarować tak jak chleb, np. rozgniecionym miąższem awokado i zjadać z ulubionymi paleo dodatkami).
Dowiedz się więcej: Pasta z awokado – przepisy

Śniadanie paleo bez jajek
W diecie paleo jadłopis dzienny nie zawsze jednak musi zawierać jaja. Pamiętajmy, że dieta paleo jadłospis tygodniowy i dzienny powinna mieć urozmaicony. Jeżeli więc nie mamy ochoty na jajka na śniadanie, z pomocą przychodzą inne kulinarne pomysły.
Kanapki paleo
Jako zastępnik chleba z powodzeniem posłużyć mogą warzywa, np. przekrojona na pół świeża papryka czy plastry cukinii (świeżej bądź pieczonej), na których podamy ulubione paleo składniki (np. pastę rybną z pietruszką).
Dowiedz się więcej: Dieta paleo: Zasady, jadłospis, opinie
Paleo sałatka z łososiem i awokado
Idealnym śniadaniem bez dodatku jaj będzie także sałatka. Możemy ją skomponować według własnych upodobań smakowych. Nasza propozycja to lekka sałatka warzywna z awokado i łososiem.
Składniki:
- Porcja łososia wędzonego na zimno (ok. 100 g)
- Garść ulubionych sałat (np. lodowa i rukola)
- ½ sztuki awokado (miąższ pokrojony w kostkę)
- 3 rzodkiewki (pokrojone w plasterki)
- ½ szt. ogórka (pokrojonego w plastry)
- 1 pomidor (pokrojony w kostkę)
- 1 marchewka (starta na tarce)
- Sos: oliwa z oliwek + sok z ½ cytryny + ulubione przyprawy
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki ze sobą wymieszać i polać sosem przygotowanym na bazie oliwy z oliwek, soku z cytryny (zapobiegnie ciemnieniu awokado) i ulubionych przypraw – świetnie skomponuje się tutaj koperek i suszony lubczyk ogrodowy.
Dowiedz się więcej: Sałatka z awokado – przepisy

źródło zdjęcia: Depositphotos / rohitseth
Paleo sałatka z indykiem, awokado i mango
Jeśli mamy ochotę na nieco inną wersję sałatki z awokado, tym razem z indykiem, warto przygotować ją według przepisu healthypoint.pl. To fantastyczna propozycja dla osób lubujących się w łączeniu mięsa ze słodkimi smakami. Indyk m.in. z mango i bakaliami to idealna propozycja dla poszukujących solidnego zastrzyku energii na rozpoczęcie dnia.
Dowiedz się więcej: Dieta paleo: Przykładowy jadłospis tygodniowy (przepisy)

Dieta paleo: śniadanie oryginalne, czyli tatar i sarnina
Tradycyjny tatar wołowy
To bardzo sycący posiłek, który możemy zaserwować sobie na późne weekendowe śniadanie. W leniwą niedzielę, bez zbędnego pośpiechu przygotujemy wówczas wykwintny posiłek jaskiniowca – tatar.
Składniki:
- Świeże mięso wołowe (chude i oczyszczone) – ok. 100-150 g
- 1 żółtko jaja (opcjonalnie 2 – w tym jedno do umieszczenia na wierzchu)
- 1 łyżka wody
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- Musztarda sarepska – 1-1,5 łyżki
- 3 szt. ogórków kiszonych (pokrojone w drobną kostkę)
- 1 cebulka (drobno posiekana)
- Sól i pieprz (do smaku)
Sposób przygotowania:
- Mięso wołowe myjemy i oczyszczamy z błon i ścięgien, a potem mielimy w maszynce do mięsa bądź robocie kuchennym. Można je również ręcznie drobno posiekać, jeśli nie mamy bądź nie chcemy używać maszyny.
- Następnie doprawiamy solą i pieprzem.
- Do mięsa dodajemy odrobinę wody, oliwę z oliwek, żółtko i musztardę, mieszamy.
- Tatara wykładamy na talerz, formując niewielkie kule, które następnie lekko spłaszczamy (opcjonalnie we wgłębieniu możemy umieścić żółtko jaja).
- Obsypujemy obficie drobno pokrojonym ogórkiem i siekaną cebulką.

źródło zdjęcia: Depositphotos / studioM
Sałatka z surową sarniną i gęsim tłuszczem
Jeśli surowe mięso nie jest nam straszne, a dodatkowo lubujemy się w dziczyźnie, to z pewnością spodoba nam się przepis od natule.pl. Autorka proponuje nam niecodzienny przepis na sałatkę, której bazą jest surowe mięso z sarniny, okraszone warzywami i sosem z dodatkiem gęsiego tłuszczu. Brzmi bardzo oryginalnie, prawda? Warto od czasu do czasu zaserwować sobie taki rarytas i sprawić, że śniadanie paleo stanie się bardziej wykwintne.
Uwaga! Pamiętajmy, aby każde surowe mięso kupować jedynie ze sprawdzonych źródeł, by mieć gwarancję jego bezpieczeństwa. Zwłaszcza dziczyzna wymaga szczególnej uwagi podczas zakupu. Mięso sarny, dzika czy zająca kupujmy więc jedynie z zaufanych, cieszących się dobrą opinią źródeł (sprawdzone sklepy mięsne, specjalistyczne punkty sprzedaży dziczyzny itp.).
Dowiedz się więcej: Dlaczego warto jeść śniadania białkowo-tłuszczowe?

źródło zdjęcia: Depositphotos / Shaiith79
Paleo śniadanie do pracy
Nie zawsze mamy czas, aby zjeść porządne śniadanie w domu, nie wszyscy też po przebudzeniu ochoczo zabierają się za konsumpcję pierwszego posiłku. Warto wówczas zadbać o śniadanie, które zabierzemy ze sobą do pracy. Co można przygotować? Nasza propozycja to prosta pasta jajeczna podana ze słupkami surowej papryki.
Ekspresowa pasta jajeczna z papryką – idealna do pracy
Składniki:
- 3 jajka ugotowane na twardo
- 1-2 łyżki majonezu
- Natka pietruszki
- Szczypiorek
- Sól i pieprz (do smaku)
- 1 czerwona papryka
Sposób przygotowania:
- Jaja ugotować na twardo, ostudzić, obrać ze skorupki i pokroić w kostkę.
- Szczypiorek i natkę pietruszki opłukać i drobno posiekać. Dodać do jajek, wymieszać.
- Następnie dodać majonez oraz sól i pieprz (według gustu), całość dobrze wymieszać i przełożyć do pudełka śniadaniowego.
- Paprykę umyć i pokroić w paseczki. Spakować do osobnego pojemnika śniadaniowego.
- Pastę jajeczną przegryzać paskami papryki.
Dowiedz się więcej: Gotowanie jajek – ile gotować jajka na twardo i na miękko?
Paleo muffinki
Inną opcją na paleo śniadanie do pracy będą muffiny dyniowe – to opcja dla osób, które o poranku lubią zjeść coś słodkiego. W głównej roli występuje tu dynia (najlepiej hokkaido), wiórki kokosowe, masło orzechowe oraz orzechy i pestki.
To wprost idealna propozycja na posiłek paleo dla tych, którym wytrawne śniadania nie przechodzą przez gardło. Przepis na te pyszne paleo łakocie znajdziemy na stronie przy kubku kawy.
Dowiedz się więcej: Dieta paleo: Przekąski (porady i przepisy)

Jak widać wiele możliwości na poranne posiłki umożliwia nam dieta paleo. Śniadanie nowoczesnego jaskiniowca wcale nie musi być nudne i nieurozmaicone. Istnieje naprawdę wiele pomysłów na pyszne posiłki, które dodadzą nam energii i sprawią, że początek dnia będzie przyjemniejszy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ