ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
04 Maj, 2018 - 01:00

Dieta paleo – opinie (zalety i wady diety)

ARTYKUŁ PARTNERA

Dieta paleo ma już tysiące zwolenników na całym świecie, którzy w sposobie odżywiania człowieka epoki paleolitu widzą najlepszy sposób na zdrowie i szczupłą sylwetkę. A jak jest naprawdę? Jakie dieta paleo ma opinie wśród specjalistów? Czy rzeczywiście jest tak zdrowa dla naszego organizmu? Dowiedz się więcej!

Dieta paleo została spopularyzowana w 2002 r. przez amerykańskiego naukowca Lorena Cordaina i od tamtej pory cieszy się wręcz niebywałym powodzeniem na całym świecie. W 2013 r. była najczęściej wyszukiwaną dietą odchudzającą w Internecie, a z czasem jej idea rozszerzyła się także na styl życia w zgodzie z naturą.

Dieta paleo to sposób odżywiania na wzór naszych prehistorycznych przodków, który z założenia ma być naszym naturalnym i najlepszym sposobem na zdrowie, witalność i szczupłą sylwetkę. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że dieta paleo opinie ma zarówno pozytywne, jak i negatywne, a jej wpływ na zdrowie nie jest wcale tak oczywisty.

Dlaczego dieta jaskiniowców ma być dla nas najlepsza?

Dieta paleo to od kilku lat prawdziwy hit dietetyczny, który jednak ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Trudno się temu dziwić, skoro fundamentem diety są dość rewolucyjne tezy stawiane przez popularyzatora diety, amerykańskiego naukowca Lorena Cordaina.

Według niego ludzki organizm od okresu paleolitu nie zdążył się przystosować do trawienia wielu produktów będących wytworem współczesnego rolnictwa i przemysłu, czyli przede wszystkim zbóż, roślin strączkowych i mleka. To one, a także produkty przetworzone z dodatkiem chemii, mają być najważniejszą przyczyną plagi otyłości oraz chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, udar mózgu, zawał serca, nowotwory, alergie pokarmowe itp.

Problemy te nie były znane jaskiniowcom, co potwierdza wiele badań naukowych. Wśród zwolenników Lorena Cordaina dieta paleo opinie ma jako dieta najbardziej przyjazna dla naszego organizmu – jedząc dokładnie to, co ludzie prowadzący zbieracko-łowiecki tryb życia, mamy szansę uniknąć wielu chorób, ale także mieć podobnie jak nasi przodkowie wyjątkową kondycję fizyczną i szczupłą sylwetkę.

Dowiedz się więcej: Dieta paleo: Zasady, jadłospis, opinie >>

Prozdrowotne zalety diety paleo

Pod kątem ogólnych zasad sposobu odżywania, czyli eliminacji produktów przetworzonych w tym słodyczy, produktów gotowych i fast-foodów, dieta paleo opinie ma zdecydowanie pozytywne. Trudno jest polemizować z tezą, że pełna cukru, pustych kalorii i chemii, a jednocześnie uboga w wartości odżywcze współczesna żywność może być zdrowa dla człowieka.

Naukowcy od lat biją na alarm, że obowiązująca w świecie Zachodu dieta wprost rujnuje nasze zdrowie. Otyłość została nazwana plagą XXI wieku, ponieważ dotyczy już 13% populacji (tylko w ciągu ostatnich 35 lat liczba otyłych osób na świecie wzrosła przeszło dwukrotnie!) i według WHO jest 6 z kolei czynnikiem ryzyka zgonów.

Ta sama Światowa Organizacja Zdrowia policzyła również, że przeciętny mieszkaniec Europy zjada zaledwie 60% zalecanej dziennej dawki warzyw i owoców, których niedobór prowadzi nie tylko do otyłości, ale także podnosi ryzyko wielu chorób np. nowotworów.

Alarmujące są także dane na temat ilości spożywanego cukru – jeszcze 100 lat temu mieszkaniec Europy zjadał go w ciągu roku około 5 kg, dzisiaj aż 39 kg! Dieta paleo zakazująca jedzenie rafinowanego cukru i wszelkich produktów przetworzonych wydaje się być więc najlepszą receptą na największe bolączki współczesnego świata.

Wobec powyższego można wymienić następujące prozdrowotne zalety paleo:

 • pomaga w leczeniu cukrzycy poprzez niskie ilości spożywanych węglowodanów i tym samym zmniejszenie zapotrzebowania organizmu na insulinę,
 • pomaga zrzucić wagę – według Lorena Cordaina możliwy jest spadek wagi w ciągu roku od 15 do 40 kilogramów przy aktywności fizycznej (przeczytaj więcej na ten temat: Dieta paleo a odchudzanie >>),
 • poprzez walkę z otyłością obniża ryzyko wielu chorób układu krążenia i cukrzycy,
 • pomaga ograniczać nietolerancje pokarmowe na gluten z pszenicy, czy kazeinę z produktów mlecznych,
 • ogranicza przyjmowanie toksyn do organizmu poprzez eliminację żywności przetworzonej,
 • dostarcza wysoką ilość kwasów Omega 3 przy stosunkowo niewielkiej ilości Omega 6 (wpływa to pozytywnie na obniżenie złego cholesterolu).

Pozytywne działanie diety paleo jest już udowodnione wieloma badaniami, które prowadzone były głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także w Holandii i Szwecji. Trudno jest jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy dieta paleo jest zdrowa, ponieważ wciąż jest wiele wątpliwości co tego sposobu odżywiania.

Dieta paleo - opinie (zalety i wady diety) - żywienie paleo

Kontrowersje wokół diety paleo

Choć generalnie dieta paleo opinie ma raczej dobre, to jednak nie brakuje głosów negujących jej pozytywne działanie na organizm. Wielu specjalistów podważa także główne tezy będące podstawą diety.

Wielu z nich uważa, że nieprawdą jest, jakoby ludzki organizm nie zdążył się przystosować do nowego rodzaju żywności. Świadczyć o tym ma choćby wzrastająca liczba enzymów trawiących skrobię i laktozę. Nie wszyscy przecież mamy nietolerancję na gluten, nie wszyscy też cierpimy po wypiciu szklanki mleka.

Organizm ludzki nieustannie ewoluuje i stara się zaadaptować do nowych warunków.

Wielu naukowców próbuje też polemizować z tezą Lorena Cordaina mówiącą o tym, że ludzie z okresu paleolitu byli od nas zdrowsi i na pewno nie zapadali na wiele współczesnych chorób cywilizacyjnych. Ripostą mają być dane naukowe mówiące o tym, że średnia wieku jaskiniowców wynosiła 40 lat. Ludzie żyjący w epoce kamienia łupanego po prostu nie mieli czasu zachorować, bo wcześnie umierali.

Warto zauważyć, że miażdżyca, cukrzyca typu II i choroby układu krążenia dają dzisiaj o sobie znać w większości przypadków po 60 roku życia.

Dowiedz się więcej: Dieta paleo: Przykładowy jadłospis tygodniowy (przepisy) >>

Dieta paleo – wady najczęściej wymieniane przez specjalistów

Wielu dietetyków i lekarzy jednym tchem wymienia wady diety paleo, które mają być wystarczającym powodem do tego, by nie odżywiać się jak nasi prehistoryczni przodkowie. Co ciekawe, większość z nich jest przez zwolenników paleo uznawana za zalety.

Najczęściej wymieniane wady paleo to:

 • zbyt duża ilość mięsa w diecie – w efekcie ryzyko obciążenia nerek i wątroby oraz problemy trawienne,
 • zbyt duża ilość białka w stosunku do węglowodanów – stan ketozy, ryzyko zakwaszenia organizmu, a w konsekwencji jego osłabienie,
 • brak nabiału – możliwa zbyt niska podaż wapnia, a w konsekwencji osłabienie kości, większe ryzyko złamań i osteoporozy,
 • brak limitu kalorii – przy źle skomponowanej diecie istnieje duże ryzyko dostarczania zbyt dużej ilości kalorii w stosunku do zapotrzebowania organizmu (ryzyko braku efektów odchudzających),
 • brak produktów zbożowych – ryzyko niedoboru wielu ważnych witamin (np. z grupy B), minerałów oraz błonnika.

Dowiedz się więcej: Dieta paleo dla początkujących – porady >>

Dieta paleo - opinie (zalety i wady diety) - gulasz rybny

Czy dieta paleo jest bezpieczna?

Wśród specjalistów dietetyków dieta paleo opinie ma i negatywne i pozytywne. Jak dotąd nie ma bowiem twardych dowodów na to, że dieta ta wyraźnie szkodzi zdrowiu lub jest wręcz niebezpieczna. Są co prawda wstępne badania mówiące o jej pozytywnym wpływie na organizm (np. pod kątem kontroli cukru we krwi), jednak z pewnością nie są one ostateczne.

Warto zauważyć, że dieta paleo wady i zalety ma w zasadzie podobne co większość diet wysokobiałkowych ograniczających jednocześnie węglowodany. Z jednej strony już wiadomo, że diety takie pomagają skutecznie spalić tłuszcz i zgubić nadmierne kilogramy, jednak z drugiej mogą nadmiernie obciążyć organizm.

Oficjalne zalecenia dietetyczne wyrażone w najnowszej piramidzie żywienia mówią wyraźnie, że podstawą naszej diety powinny być na pierwszym miejscu owoce i warzywa, na drugiej produkty zbożowe, dalej nabiał, a dopiero na czwartym miejscu chude mięso, ryby oraz rośliny strączkowe. Jest to więc zaprzeczenie zasad obowiązujących w paleo, dlatego wiele wątpliwości budzi np. dieta paleo w ciąży lub jako sposób żywienia dzieci.

Dowiedz się więcej: Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej >>

Podsumowując, wiele zasad diety paleo służy zdrowiu, pomaga zrzucić wagę i jest wartych naśladowania. Aby jednak ten sposób odżywania był rzeczywiście bezpieczny dla naszego zdrowia, czyli dostarczał organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych, plan żywieniowy według paleo warto skonsultować z profesjonalnym dietetykiem. Warto także pamiętać, że choć dieta paleo opinie ma tak bardzo różne i często sprzeczne, to jednak jest to aktualnie wciąż najpopularniejsza dieta odchudzająca na świecie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ