Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
26 Lip, 2018 - 02:00
Dieta OXY w ciąży

Dieta OXY w ciąży

Katarzyna Zet

Oczekujesz dziecka i zainteresowało Cię zdrowe odchudzanie z dietą OXY? Sprawdź, czy dieta OXY w ciąży to oby na pewno dobry pomysł!

Dieta OXY to niezwykle popularna w Polsce dieta odchudzająca, która pozwala zrzucić nawet 10 kg w ciągu zaledwie 4 tygodni. Autorzy diety OXY podkreślają jej bezpieczeństwo dla zdrowia, warto więc się zastanowić, czy możliwa jest dieta OXY w ciąży.

Czy kobiety, które rozpoczęły dietę przed zajściem w ciążę mogą ją kontynuować? A może dieta OXY w trakcie ciąży to dobry pomysł na uniknięcie nadmiernego przybrania na wadze? Podpowiadamy!

Dieta OXY: Czy to rzeczywiście zdrowa dieta odchudzająca?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy dieta OXY w ciąży to dobry pomysł, warto zastanowić się, czy jest to rzeczywiście bezpieczna dla zdrowia dieta, jak podkreślają jej autorzy.

Dieta OXY została stworzona przez polskich dietetyków, którzy postawili sobie za cel opracowania diety białkowej, która będzie tak samo skuteczna w redukcji wagi jak dieta białkowa Dukana, jednak bez charakterystycznych dla tej diety negatywnych skutków ubocznych.

Dieta Dukana zakładająca wysoką podaż produktów białkowych rzeczywiście szybko pozwalała zrzucić nadmierne kilogramy, jednak przy okazji niebezpiecznie obciążała nerki i wątrobę. W celu uniknięcia tych negatywnych efektów autorzy diety OXY opracowali plan dietetyczny zakładający rotację składników w poszczególnych fazach diety, a także zawierający specjalny koktajl chroniący nerki podczas diety.

Głównymi składnikami tego ochronnego koktajlu są m.in. żurawina liofilizowana, otręby owsiane, kefir i łuska babki jajowatej, które łącznie poprawiają przemianę materii i pozwalają oczyścić organizm z toksyn.

Za bezpieczeństwem diety OXY mają przemawiać także inne argumenty:

  • indywidualne dostosowanie planu dietetycznego do danej osoby m.in. na podstawie wieku, płci i parametrów ciała,
  • brak głodówek,
  • urozmaicone menu (jest ono także smaczne – sprawdź, jakie oferuje dieta OXY przepisy)
  • krótki czas trwania diety – składa się ona z 4 tygodniowych faz, a więc łącznie dieta OXY trwa tylko 28 dni,
  • nadzór dietetyka.

Wśród dietetyków i lekarzy dieta OXY opinie ma bardzo różne, jednak większość z nich podkreśla jedynie ryzyko pojawienia się efektu jo-jo po zakończeniu diety. Trudno natomiast spotkać opinie wskazujące na jej niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Dieta OXY w ciąży: dozwolona czy zakazana?

Pomimo wielu pozytywnych aspektów wymienionych wyżej niestety dieta OXY w ciąży jest niedozwolona. Nie mogą jej stosować także kobiety tuż po porodzie, które karmią piersią. Informację na ten temat można znaleźć choćby na oficjalnej stronie internetowej diety OXY np. w regulaminie serwisu.

W § 8 Regulaminu znajduje się punkt 4, w którym wymienione są wszystkie przeciwwskazania do stosowania diety OXY i na pierwszym miejscu znajdują się ciąża i karmienie piersią. Z kolei w zakładce „Często zadawane pytania. Pytania do dietetyka” znaleźć można uzasadnienie, dlaczego dieta OXY w ciąży nie jest zalecana.

Otóż jest to dieta redukcyjna, podczas której nie są dostarczane do organizmu kobiety wszystkie składniki odżywcze w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu. Podczas ciąży zapotrzebowanie organizmu kobiety na wybrane składniki odżywcze wzrasta i nie należy go lekceważyć, ponieważ niedostateczna ich podaż może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, zdrowie kobiety, a nawet prawidłowy przebieg ciąży.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – żywienie przyszłej mamy krok po kroku >>

Ze względu na redukcyjny charakter odchudzająca dieta OXY w ciąży jest niewskazana, co podkreślają nawet sami autorzy diety. Jest to jednak skuteczna dieta pozwalająca pozbyć się „uzbieranych” w trakcie ciąży nadmiernych kilogramów, dlatego po plan dietetyczny OXY mogą sięgnąć młode mamy, które chcą szybko wrócić do figury sprzed ciąży.

Zgodnie z zaleceniami autorów diety powinny jednak zaczekać na zakończenie karmienia piersią lub przynajmniej skonsultować plan dietetyczny z lekarzem. Podczas ciąży lepiej w ogóle zapomnieć o odchudzaniu, ponieważ wszelkie diety odchudzające mogą negatywnie wpłynąć na organizm kobiety i rozwój dziecka.

Wskazane jest natomiast pilnowanie kaloryczności posiłków, by po urodzeniu dziecka kuracja odchudzająca była po prostu zbędna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ