ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
29 Cze, 2018 - 02:00
Dieta OXY - opinie (zalety i wady diety)

Dieta OXY – opinie (zalety i wady diety)

ARTYKUŁ PARTNERA

Dieta OXY jest jedną z popularniejszych w Polsce diet odchudzających ostatnich lat. Reklamowana w mediach i chwalona przez celebrytów, zachęca do wypróbowania wiele osób. Czy jednak kolejna dieta proteinowa jest bezpieczna dla zdrowia? Jakie dieta OXY opinie ma wśród specjalistów, a jakie wśród użytkowników?

Dieta OXY to dieta odchudzająca reklamowana jako zdrowsza alternatywa proteinowej diety Dukana. Została stworzona kilka lat temu przez polskich dietetyków i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Trudno się dziwić, skoro decydując się na dietę, za kilkadziesiąt złotych otrzymujemy gotowy plan żywieniowy, w wersji podstawowej trwający zaledwie 4 tygodnie.

Choć twórcy diety uczciwie przyznają, że jej efekty są indywidualne, to jednak na swojej stronie chwalą się „tysiącami” zadowolonych klientów. A jak jest naprawdę? Czy warto skorzystać z diety OXY? Jakie dieta OXY opinie ma wśród ekspertów? I co mówią na jej temat osoby, które przeszły wszystkie etapy diety?

Najważniejsze założenia diety OXY

Dieta OXY jest dietą białkowo-rotacyjną, stworzoną na wzór kontrowersyjnej proteinowej diety Dukana. OXY pozwala jednak uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych nadmiaru białka w jadłospisie, z powodu których dieta Dukana ma dzisiaj złą prasę.

W dużym skrócie głównymi założeniami diety OXY są:

 • określony 4-tygodniowy czas trwania kuracji podzielony na 4 fazy,
 • indywidualny plan dietetyczny układany na podstawie testu wypełnianego przez klienta,
 • owocowy koktajl jako ważny element kuracji mający na celu m.in. ochronę nerek i wątroby przed nadmiarem białka w diecie oraz wzmocnienie efektu detoksykacji organizmu,
 • zwiększona podaż białka w celu szybkiego spalania tkanki tłuszczowej,
 • rotacja makroskładników w celu uniknięcia negatywnych skutków nadmiaru białka w diecie.

Jeśli chodzi o sam plan żywieniowy, jaki proponuje dieta OXY, opinie są pozytywne – jadłospis jest bardzo zróżnicowany i autentycznie smaczny, a wraz z menu otrzymuje się także listę zakupów ułatwiającą przyrządzenie posiłków na dany dzień.

Więcej na temat tego, na czym polega dieta OXY dowiesz się tutaj: Dieta OXY – alternatywa diety Dukana? >>

Dieta OXY – zalety

Twórcy diety OXY dołożyli starań, by była to dieta odchudzająca równie skuteczna jak dieta Dukana, jednak dużo od niej bezpieczniejsza. Rzeczywiście udało się to osiągnąć i to należy uznać za największą zaletę diety OXY.

O tym, że dieta ta jest lepsza od Dukana świadczy m.in.:

 • włączenie do diety koktajlu żurawinowego, który rzeczywiście pomaga organizmowi uporać się ze zwiększoną podażą białka w diecie,
 • wzbogacenie menu o źródła błonnika pomagające uniknąć zaparć i innych dolegliwości ze strony układu trawiennego przy spożywaniu dużej ilości białka,
 • stopniowe wprowadzanie zwiększonej ilości białka do diety – możliwość lepszego przystosowania się organizmu do nowego menu,
 • obecność w diecie również białka roślinnego (np. warzyw strączkowych), a nie tylko zwierzęcego,
 • dodatkowa 5 faza stabilizacyjna, zwiększająca szanse na uniknięcie efektu jo-jo.

Dowiedz się więcej: Błonnik – na skuteczne odchudzanie i nie tylko >>

Biorąc pod uwagę wygodę stosowania, dieta OXY opinie ma również pozytywne ze względu na:

 • trzy wersje diety do wyboru – dieta mięsna, dieta bogata w ryby oraz wersja dla wegetarian,
 • aplikacja mobilna ułatwiająca realizację planu żywieniowego (plan zakupów, przepisy kulinarne, możliwość zamiany posiłków z innymi itp.) oraz kontrolę efektów diety (dodatkowe funkcje do analizy pomiarów ciała),
 • możliwość zakupu gotowych zestawów do przyrządzania koktajlu żurawinowego.

Oprócz tego do zalet diety OXY można także zaliczyć:

 • dopasowanie planu żywieniowego do indywidualnych upodobań kulinarnych danej osoby – większe szanse na wytrwanie do końca diety,
 • brak głodówek i stosunkowo wystarczająca dzienna podaż kalorii,
 • smaczne i zróżnicowane przepisy – niskie ryzyko znudzenia się dietą,
 • plan treningowy wspierający dietę,
 • możliwość kontaktu z dietetykiem (opcja dostępna przy droższych pakietach),
 • dostęp do wielu poradników dotyczących odchudzania, aktywności fizycznej, walki z cellulitem itp.

Dla wielu osób atutem diety OXY jest także krótki czas jej trwania – rzeczywiście 4-tygodniowy plan dietetyczny nie wydaje się dużym wysiłkiem. Niestety pod tym względem dieta OXY opinie wśród profesjonalnych dietetyków ma zupełnie inne, o czym szerzej napiszemy niżej.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY a odchudzanie >>

Dieta OXY - opinie (zalety i wady diety) - odchudzanie

Najważniejsze minusy diety OXY

Dość długa lista zalet diety OXY może sugerować, że wreszcie mamy do czynienia z dietą niemal idealną. Niestety, jak dotąd żadna dieta odchudzająca nie okazała się dietą cud, dlatego również dieta OXY opinie ma zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Za jedną z głównych jej wad należy uznać dość długą listę przeciwwskazań do jej stosowania – można ją znaleźć w regulaminie oficjalnego serwisu diety OXY. Według niej dieta OXY nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób cierpiących na następujące schorzenia:

 • cukrzyca,
 • choroby nerek, w tym także kamienie nerkowe,
 • choroby wątroby,
 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • choroby dietozależne,
 • niedokrwistość,
 • niedobory pokarmowe.

Dowiedz się więcej: Witamina B12 – objawy i przyczyny niedoboru >>

Dieta OXY nie jest też wskazana dla osób, u których badania analityczne wykazały podwyższone wartości poziomu kreatyniny oraz prób wątrobowych.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY w ciąży >>

Tak jak pisaliśmy wyżej, wśród wielu dietetyków dieta OXY opinie ma jako zbyt krótka, co może także świadczyć o jej wątpliwej skuteczności. Według współautorki diety OXY Patrycji Mazur, osoby ze znaczną nadwagą mogą stracić w ciągu miesiąca nawet 8 kilogramów, natomiast z niewielką nadwagą około 4 kilogramów – według wywiadu udzielonego stacji TVN w 2014 roku – obejrzyj poniżej:

Tymczasem zdaniem naukowców i lekarzy w pierwszym miesiącu diety dostarczającej niewielką ilość węglowodanów może być spalany jedynie glikogen, a dopiero potem tłuszcz. Może być w tym sporo prawdy, skoro sami autorzy diety dopuszczają możliwość jej kontynuowania ponad podstawowe 4 tygodnie, a w regulaminie wyraźnie podkreślają, że końcowe efekty diety nie są gwarantowane.

Nawet jeśli dieta OXY rzeczywiście u niektórych osób skutkuje utratą do 8-10 kilogramów w ciągu miesiąca, to jest to zbyt szybkie tempo chudnięcia, które po powrocie do dawnego sposobu żywienia może grozić efektem jo-jo.

Według dietetyków zdrowe tempo odchudzania powinno skutkować utratą od 0,5 do 1 kilograma na tydzień, a sama dieta odchudzająca powinna polegać raczej na trwałej zmianie nawyków żywieniowych, bo tylko wtedy można zdrowo schudnąć i rzeczywiście ustrzec się efektu jo-jo.

Dowiedz się więcej: Co jeść aby schudnąć – najważniejsze zasady >>

Jeśli chodzi o to, jakie jeszcze dieta OXY opinie ma negatywne, to z pewnością należy wymienić tutaj co najmniej dwie:

 • wysoki koszt mieszanki do przygotowywania koktajlu żurawinowego,
 • wątpliwa jakość indywidualnie dopasowanych planów żywieniowych – plan diety z założenia ma być dopasowany do upodobań żywieniowych danej osoby, jednak jest on układany na podstawie wyników testu rozwiązywanego online, a więc nie przez dietetyka, lecz automatycznie według uniwersalnego algorytmu.

Dieta OXY a opinie użytkowników

Sami użytkownicy diety na internetowych forach wyrażają się o niej raczej pozytywnie, chwaląc przede wszystkim smaczne i różnorodne przepisy, a także autentyczną skuteczność diety pozwalającą rzeczywiście stracić kilka kilogramów w ciągu przepisowych 4 tygodni.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY: Przykładowy jadłospis dzienny (przepisy) >>

Dla części osób największym mankamentem diety OXY jest koktajl żurawinowy, który zakupiony wraz z dietą jest dość drogi, a do przyrządzania we własnym zakresie kłopotliwy. Choć OXY to nie jest dieta sokowa, to jednak picie koktajlu jest ważne w celu uniknięcia negatywnych skutków ubocznych nadmiaru białka w diecie.

Warto dodać, że najwięcej negatywnych opinii o diecie OXY jest wśród użytkowników jej starszej wersji, która była bez fazy detox, miała dużo mniej przepisów, a także nie oferowała indywidualnego planu żywieniowego.

Podsumowując, dieta OXY opinie ma w większości przypadków dość pozytywne, a w porównaniu do diety Dukana jest wręcz chwalona za większą dbałość o zdrowie. Choć nie jest to typowa dieta redukcyjna, dzięki wysokiej zawartości białka rzeczywiście pozwala schudnąć.

Zanim przejdziemy na dietę OXY, warto jednak wziąć pod uwagę opinię dietetyków, którzy zalecają, by po takiej diecie spróbować trwale zmienić swoje nawyki żywieniowe i koniecznie zacząć regularnie się ruszać, ponieważ tylko zdrowa i zbilansowana dieta wraz z aktywnością fizyczną gwarantuje stopniową, ale trwałą utratę kilogramów – bez efektu jo-jo i bez zbędnego obciążania organizmu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ