ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
22 Maj, 2018 - 01:00
Dieta OXY a odchudzanie

Dieta OXY a odchudzanie

ARTYKUŁ PARTNERA

Chcesz skutecznie pozbyć się nadmiernych kilogramów? Modna dieta OXY pozwala zgubić co najmniej 4 kilogramy w ciągu miesiąca. Dowiedz się więcej na temat: dieta OXY a odchudzanie, czyli czy dieta proteinowo-rotacyjna rzeczywiście działa, czy jest dla każdego i czy warto z niej skorzystać.

Diety białkowe cieszą się popularnością ze względu na swoją skuteczność w walce z nadwagą. Najsłynniejsza z takich diet, dieta Dukana, niestety okazała się zgubna nie tylko dla tłuszczu, ale przy okazji również dla nerek i wątroby. W celu zapobiegania negatywnych skutków nadmiernego spożycia białka powstało wiele modyfikacji diety proteinowej.

Jedna z nich została stworzona przez polską dietetyczkę Patrycję Mazur – jej dieta OXY okazała się prawdziwym hitem dietetycznym promowanym przez znanych celebrytów. A jak dieta OXY a odchudzanie ma się do rzeczywistości? Czy faktycznie jest tak smaczna i pozwala zdrowo chudnąć bez wyrzeczeń?

Dieta OXY a odchudzanie: najważniejsze zasady diety

Dieta OXY jest nazywana przez samą autorkę dietą białkowo-rotacyjną. Najważniejszą rolę w diecie odgrywa białko, ale przy obecności także innych ważnych dla organizmu składników odżywczych. Najważniejsze zasady diety OXY są zatem następujące:

  • 4- 5 posiłków dziennie,
  • 5 faz diety, z których każda trwa tydzień: detox, fat burning, step, balance i stabilizacja,
  • zwiększenie ilości białek (pochodzą one nie tylko z chudego mięsa i ryb, ale również z roślin strączkowych i nabiału),
  • redukcja węglowodanów (ale głównie tych niezdrowych w postaci słodyczy, białego pieczywa itp.),
  • eliminacja śmieciowego jedzenia (fast food, gotowe dania),
  • duża ilość warzyw i owoców w diecie,
  • koktajl żurawinowy z otrębami obowiązkowy w codziennym menu.

W kolejnych fazach diety następuje rotacja poszczególnych składników w celu osiągnięcia określonych efektów. Dlatego w I fazie detoksykacyjnej dominują oczyszczające warzywa i owoce, w II i III fazach spalających tłuszcz – produkty bogate w białko, a w IV wprowadzane są z powrotem węglowodany dla przywrócenia organizmowi równowagi.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY: Kolacja (porady i przepisy) >>

Dieta OXY a odchudzanie - zdrowy posiłek

Dieta OXY: jak wygląda plan żywieniowy?

Dieta OXY to dieta spersonalizowana. Oznacza to, że każdy otrzymuje na podstawie wypełnionego wcześniej testu psychometrycznego indywidualny plan żywieniowy dopasowany do parametrów ciała oraz upodobań.

Autorka diety wychodzi ze słusznego założenia, że skuteczna dieta powinna być smaczna, a więc składać się z potraw odpowiadających naszym upodobaniom kulinarnym. Dopasowanie planu żywieniowego odbywa się online – test wypełniamy na stronie internetowej i na podstawie wyników otrzymujemy dostęp do jadłospisu w serwisie internetowym oraz za pośrednictwem specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY: śniadanie (porady i przepisy) >>

Poszczególne jadłospisy różnią przede wszystkim wartością energetyczną (od 1 500 do 2 500 kcal) w zależności m.in. od masy ciała, płci oraz aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY: Przykładowy jadłospis dzienny (przepisy) >>

Co ważne, poszczególne dania w codziennym menu zawsze mają kilka zamienników, dzięki czemu danie, na które nie mamy akurat ochoty, w każdej chwili można zamienić na inne.

Ogólnie dieta OXY jadłospis dzienny ma bardzo smaczny i urozmaicony: zwykle zawiera on oprócz mięsa i ryb mnóstwo kolorowych sałat i przede wszystkim koktajle żurawinowe, których zadaniem jest detoksykacja organizmu oraz wspomaganie pracy nerek przy zwiększonej ilości białka w diecie.

Białko stanowi około 35% dziennego jadłospisu, ponieważ to właśnie dzięki niemu organizm ma szybciej spalać tłuszcz.

Dowiedz się więcej: Dieta oczyszczająca – sposoby na oczyszczenie organizmu z toksyn >>

Dieta OXY a odchudzanie – ile można schudnąć?

Ponieważ dieta OXY zakłada indywidualne dopasowanie planu żywieniowego do danej osoby, również indywidualne są efekty odchudzania. W jednym z wywiadów autorka diety przyznała jednak, że efekty kształtują się na poziomie od 4 do nawet 8-10 utraconych kilogramów po zakończeniu wszystkich faz diety.

Najwięcej tracą osoby o znacznej otyłości, nieco mniej osoby z umiarkowaną nadwagą. Utrata kilogramów nie jest jednak gwarantowana.

Skuteczność diety OXY zależy przede wszystkim od przestrzegania jej zasad, a kluczowe jest zachowanie kolejności poszczególnych etapów diety. Choć to w fazie II i III najwięcej się chudnie, to jednak zarówno I faza detox, jak i IV faza balance odgrywają ważną rolę. Właśnie dlatego dieta OXY dla początkujących może wydawać się nieco skomplikowana.

Dieta OXY a odchudzanie - waga

Dieta OXY: jak działa i czy jest po niej efekt jo-jo?

Faza I detox przygotowuje organizm do diety, ponieważ pozbycie się toksyn z organizmu ułatwia późniejsze spalanie tłuszczu. Proces ten zachodzi w II i III fazie, ponieważ organizm aby spalić zwiększoną ilość białka dostarczoną z pożywienia, musi zużyć do tego więcej energii (pobieranej z tkanki tłuszczowej) niż w przypadku trawienia innych składników odżywczych (tzw. termogeneza poposiłkowa).

Szacuje się, że większa podaż białka przyśpiesza przemianę materii nawet o 25%. Z kolei faza IV balance wprowadza stopniowo do diety wyeliminowane wcześniej produkty, dzięki czemu można przygotować organizm do „normalnego” odżywiania i tym samym zmniejszyć ryzyko efektu jo-jo.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY dla sportowców – zasady >>

Niektórzy eksperci od odżywania twierdzą jednak, że przy tak krótkim czasie trwania diety efekt jo-jo jest wręcz nieunikniony. Właśnie dlatego nawet sama autorka diety OXY zaleca (m.in. na swoim blogu – sprawdź tutaj), by po jej zakończeniu kontynuować zdrową i zbilansowaną dietę, a przynajmniej nie wracać do „starych, (nie)dobrych nawyków”.

Co więcej, swoich klientów namawia również do aktywności fizycznej („na sukces dietetyczny składa się w 70% dieta, w 30% aktywność fizyczna”) – aktualnie każdy, kto kupi dietę, otrzymuje także plan treningowy.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY: Przykładowy jadłospis tygodniowy (przepisy) >>

Dieta OXY a odchudzanie: czy dieta OXY w ciąży jest bezpieczna?

Regulamin znajdujący się na oficjalnej stronie diety OXY zawiera listę przeciwwskazań do jej stosowania – na pierwszym miejscu tej listy znajduje się ciąża oraz karmienie piersią. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości co do możliwości stosowania OXY w ciąży.

Choć dieta OXY z pozoru wydaje się zdrowa i zbilansowana, nie jest przystosowana do specyficznych potrzeb kobiet w ciąży.

Dowiedz się więcej: Dieta OXY w ciąży >>

Zapytana o tę kwestię autorka diety pani Patrycja Mazur odpowiedziała za pośrednictwem czatu na stronie www co następuje:

W tym okresie diametralnie zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze i witaminy. Nasza dieta tego nie uwzględnia, dodatkowo kobiety w ciąży nie mogą stosować diet redukcyjnych”.

Odpowiedź autorki diety świadczy o odpowiedzialnym traktowaniu zdrowia klientów, ponieważ rzeczywiście w okresie ciąży kobiety nie powinny się w ogóle odchudzać, a jeśli już, to na podstawie specjalnie opracowanego planu dietetycznego.

Dowiedz się więcej: Dieta w ciąży – żywienie przyszłej mamy krok po kroku >>

Dieta OXY a odchudzanie - sałatka

Dieta OXY a odchudzanie: czy to dobra dieta dla sportowców?

Osoby regularnie uprawiające sport raczej nie mają problemów z nadmiernymi kilogramami. Dla nich często bardziej niż dieta odchudzająca wskazana jest dieta na przytycie. Taka wersja diety (na przybranie masy ciała) też jest dostępna na stronie z dietą OXY, podobnie jak dieta na utrzymanie masy ciała.

W tym przypadku plan żywieniowy również jest opracowywany indywidualnie na podstawie testu psychometrycznego. W diecie na utrzymanie wagi lub na przytycie niezwykle ważne jest prawidłowe dostosowanie podaży energetycznej posiłków do zapotrzebowania organizmu przy danej aktywności fizycznej.

Dowiedz się więcej: Co jeść przed i po treningu? >>

Dieta OXY – stosować czy nie?

Czy dieta OXY to dobry pomysł na odchudzanie? Wydaje się, że tak, ponieważ jest to rzeczywiście dieta oparta w dużej mierze na ogólnie przyjętych zdrowych zasadach odżywiania, które przecież są najlepszym sposobem na zdrowe odchudzanie.

W diecie OXY zwiększona podaż białka ma za zadanie „podkręcić” metabolizm, ale przy znacznym udziale błonnika pochodzącego z koktajlu żurawinowego, warzyw i owoców. Dzięki temu można zdrowo i bezpiecznie chudnąć bez obaw o przeciążenie nerek lub zakwaszenie organizmu.

Spersonalizowany charakter diety zwiększa szanse na osiągnięcie efektów, a przestrzeganie zaleceń co do trwałych zmian nawyków żywieniowych ogranicza ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. Dieta OXY oferująca gotowy plan żywieniowy na minimum 4 tygodnie (można kupić plan nawet na rok) to dobry sposób na poznanie zasad zdrowego odżywania oraz przepisów na dietetyczne dania.

Warto pamiętać, że dieta OXY nie jest dietą cud, która pozwala w ciągu kilku tygodni pozbyć się 20-30 kilogramów „uzbieranych” przez lata. Dieta ta zakłada bezpieczne tempo odchudzania, które powinno trwać o wiele dłużej niż 4 tygodnie podstawowej diety. Należy je raczej traktować jako wstęp do zmian nawyków żywieniowych, których efektem będzie stopniowa i trwała utrata kilogramów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ