Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
01 Wrz, 2018 - 04:00

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży

Katarzyna Zet

Czy dieta dr Dąbrowskiej w podróży to dobry pomysł? Dowiedz się, jak poradzić sobie z przestrzeganiem jej zasad na wakacjach lub w delegacji!

Dieta warzywna dr Dąbrowskiej to skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, a także wszelkich złogów i toksyn z organizmu. Ta prozdrowotna kuracja zbliżona do głodówki, aby przyniosła zadowalające efekty, powinna trwać około 6 tygodni. W tak długim okresie każdemu może wypaść ważny wyjazd służbowy lub prywatny, dlatego podpowiadamy, jak może wyglądać dieta dr Dąbrowskiej w podróży, czyli jak poradzić sobie z przestrzeganiem jej zasad podczas wyjazdu.

Czy dieta dr Dąbrowskiej w podróży to w ogóle dobry pomysł?

Na początku warto zastanowić się, czy w ogóle dieta dr Dąbrowskiej powinna być przeprowadzana podczas podróży. Trzeba bowiem mieć świadomość, że jest to kuracja wymagająca nie tylko dość dużego zaangażowania w przygotowywanie posiłków, ale przede wszystkim mająca wpływ na samopoczucie.

Krótka lista dozwolonych produktów

Dieta dr Dąbrowskiej menu ma dość skromne, ponieważ wolno jeść wyłącznie określone warzywa i owoce (jest to w zasadzie dość krótka i zamknięta lista produktów), a dzienna wartość kaloryczna posiłków wynosi zaledwie od 400 do 800 kcal. Posiłki powinniśmy przygotowywać samodzielnie, ponieważ nie może się w nich znaleźć ani gram tłuszczu, nabiału czy zbóż.

Do podróży podczas diety należy się więc dobrze przygotować, aby być pewnym, że przestrzegamy reguł kuracji.

Złe samopoczucie podczas diety

Przez kilka, a nawet kilkanaście pierwszych dni wiele osób odczuwa naturalne osłabienie, nierzadkie są także przypadki różnych dolegliwości będących skutkiem oczyszczania się organizmu i uruchomienia mechanizmu odżywiania wewnętrznego.

Brak siły, zawroty i bóle głowy, problemy żołądkowe to tylko niektóre przykłady reakcji organizmu na dietę. Dla wielu osób wiążą się one z niemożnością wykonywania normalnych codziennych obowiązków, dlatego mogą także utrudnić odbycie podróży.

Kiedy lepiej przełożyć wyjazd lub przerwać dietę?

Złe samopoczucie, czyli tzw. „kryzysy ozdrowieńcze”, podobnie jak uczucie głodu, występują jedynie na początku kuracji. W tym czasie lepiej zrezygnować z podróży i poczekać aż organizm przystosuje się do nowego sposobu odżywiania. Dopiero po ustąpieniu dolegliwości i odzyskaniu sił można bezpiecznie wybrać się na wakacje, w delegację czy na wycieczkę.

Jeśli nie mamy możliwości rezygnacji z podróży, lepiej przerwać post Dąbrowskiej i po powrocie rozpocząć go na nowo.

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży – co jeść w czasie drogi?

Ograniczony zakres dozwolonych produktów podczas postu Dąbrowskiej bardzo utrudnia korzystanie podczas podróży z restauracji, barów, czy tym bardziej przekąsek serwowanych np. na pokładzie samolotu. Wykluczone są kanapki, a także popularne wśród podróżnych batoniki i wafelki.

Osoby chcące więc przestrzegać zasady diety Dąbrowskiej podczas podróży, muszą się dobrze przygotować do drogi, zabierając z domu przyrządzone przez siebie posiłki i przekąski.

W przypadku podróży samolotem niestety nie jest to możliwe, dlatego jeśli lot trwa kilka godzin, należy rozważyć przerwanie postu na czas podróży. Do samochodu, autokaru lub pociągu można jednak bez przeszkód zabrać ze sobą własny prowiant. Najlepiej sprawdzą się w tym charakterze następujące posiłki:

 • jabłka,
 • surówki i sałatki w pojemnikach,
 • pokrojone w słupki warzywa np. marchewka, papryka, ogórek, seler naciowy, rzodkiewka,
 • chipsy warzywne bez tłuszczu,
 • gęste przeciery warzywne np. z pomidorów – mogą być domowej roboty, ale także gotowe soki przecierowe w kartonikach np. wielowarzywne.

Osoby podróżujące prywatnym samochodem mogą również zabrać ze sobą termosy obiadowe, w których można przewieźć bardziej sycące gulasze warzywne lub inne dania z warzyw na ciepło. W podróż warto także wziąć ze sobą dużą ilość niegazowanej wody mineralnej.

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży - szaszłyki warzywne

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży – zakazane przekąski

Osoby, którym zależy na jak najlepszych efektach oczyszczającej kuracji dr Dąbrowskiej, nie powinny potraktować podróży jako okazji do odstąpienia od zasad diety. Jak podkreśla sama autorka diety, włączenie do menu bardziej wysokokalorycznych pokarmów lub przekroczenie dziennej dawki 800 kcal, może przerwać proces odżywiania wewnętrznego, który jest najważniejszym celem diety.

To właśnie odżywianie wewnętrzne powoduje szybkie spalanie złogów tłuszczowych oraz przekształcenie zwyrodniałych komórek białkowych w glukozę. Co więcej, po kilku dniach odżywiania wewnętrznego zanika uczucie głodu – zjedzenie jednej wysokokalorycznej przekąski w czasie podróży może ponownie go uruchomić. Z tego względu podczas wyjazdu należy zapomnieć o większości popularnych wśród podróżnych przekąskach.

Do produktów zakazanych należą m.in.:

 • kanapki i drożdżówki,
 • słodycze, również te bez dodatku cukru oraz tzw. batoniki fit,
 • suszone owoce (zawierają zbyt dużo cukru i kalorii),
 • orzechy (są zbyt kaloryczne),
 • banany, winogrona i inne owoce o wysokiej zawartości cukru,
 • słone paluszki, krakersy itp. (podczas postu Dąbrowskiej zakazane są wszelkie produkty zawierające mąkę),
 • wafle ryżowe (pomimo że są niskokaloryczne, zawierają ryż, który jest zakazany podczas diety),
 • gotowe soki owocowe i słodzone napoje gazowane.

Podczas podróży należy także uważać na niektóre napoje zamawiane np. w samolocie lub przydrożnym barze. Kawa i herbata nie powinny być mocne, a także nie mogą zawierać cukru, mleka czy śmietanki.

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży – co jeść w restauracji lub na stołówce?

Wymagania dotyczące dozwolonych produktów i sposobu przyrządzania posiłków podczas postu dr Dąbrowskiej są bardzo surowe. Z tego względu jadanie w lokalach gastronomicznych z zachowaniem zasad diety może być bardzo trudne, jednak nie niemożliwe.

Poniżej przedstawiamy garść porad dotyczących tego, jakie lokale wybierać podczas podróży oraz jakie dania w nich zamawiać, by przestrzegać wszystkich zasad oczyszczającej diety warzywno-owocowej.

 • Bary wegetariańskie oraz bary sałatkowe – to najlepsze miejsca dla osób na diecie dr Dąbrowskiej, ale zamawiając w nich dania, należy wcześniej upewnić się, czy nie zawierają niedozwolonych w diecie składników (np. oliwy).
 • Śniadanie w hotelowej restauracji – największe szanse na znalezienie dozwolonych produktów dają śniadania kontynentalne, gdzie często serwowane są warzywa (surowe lub duszone) oraz owoce. Niestety w wielu hotelach w basenie Morza Śródziemnego rano podawane są często wyłącznie słodkie bułki i dżemy, które są zakazane podczas postu.
 • Obiady w „normalnych” restauracjach – osoby na diecie mogą w nich zamówić sałatki według własnej kompozycji, ale także warzywa na ciepło np. gotowane brokuły lub szparagi bez dodatków czy duszoną cukinię na wodzie. Dobrą opcją mogą okazać się zupy krem z warzyw pod warunkiem, że nie będą zawierały tłuszczu i innych zakazanych dodatków.
 • Kuchnie przyjazne osobom na diecie – najwięcej dań z warzyw znaleźć można w restauracjach specjalizujących się w kuchni śródziemnomorskiej, głównie greckiej, bałkańskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Mnóstwo dań wegetariańskich z warzyw jest także w kuchni hinduskiej.
 • Restauracje, które lepiej omijać podczas podróży – osoby na diecie dr Dąbrowskiej niewiele znajdą do jedzenia w barach serwujących fast-food, pizzeriach, barach mlecznych, restauracjach serwujących owoce morza, czy w typowych polskich karczmach.

Przed podróżą dobrze jest dokładnie przestudiować zasady postu Dąbrowskiej, a nawet zabrać ze sobą listę produktów dozwolonych w diecie. To pomoże w zamawianiu posiłków w restauracjach, a także w przyrządzaniu ich samodzielnie np. na wakacjach przy dostępie do kuchni.

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży – jak ułatwić sobie życie podczas wakacji?

Planowanie restrykcyjnego postu podczas wakacji jest dość dobrym pomysłem pod kątem tego, że uczucie zrelaksowania i brak obowiązków ułatwia radzenie sobie z ewentualnym dyskomfortem związanym z dietą. Najlepiej jednak zaplanować wczasy w taki sposób, by w miejscu wypoczynku był dostęp do kuchni oraz bazarku ze świeżymi warzywami i owocami.

Zamiast więc rezerwować nocleg w kilkugwiazdkowym hotelu, lepiej wybrać apartament z aneksem kuchennym. Osoby podróżujące samochodem mogą zabrać ze sobą wiele posiłków przygotowanych wcześniej w domu – gulasze warzywne, dania typu leczo oraz zupy kremy świetnie nadają się do wekowania w słoikach.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej dla sportowców – zasady >>

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży - warzywa na patelni

Dieta dr Dąbrowskiej w podróży nie zawsze jest dobrym pomysłem – na początku kuracji lepiej zrezygnować z wyjazdów, ponieważ mogą być one zbyt dużym wysiłkiem dla osłabionego organizmu. Jeśli jednak dolegliwości przeminą, nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas postu wybrać się na wakacje, wycieczkę lub w delegację.

Aby poradzić sobie z przestrzeganiem zasad diety, warto zabrać ze sobą nie tylko listę dozwolonych produktów, ale jeśli to możliwe, także przygotowane wcześniej w domu posiłki. W restauracjach wystarczy poprosić o przygotowanie dań według indywidualnego zamówienia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ