Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
04 Sie, 2018 - 04:00
Dieta dr Dąbrowskiej - opinie (zalety i wady diety)

Dieta dr Dąbrowskiej – opinie (zalety i wady diety)

Katarzyna Zet

Post dr Dąbrowskiej podobno świetnie odchudza i przywraca zdrowie. Czy rzeczywiście? Sprawdź, jakie ma dieta dr Dąbrowskiej opinie!

Dieta dr Dąbrowskiej cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które pragną skutecznie pozbyć się nadmiernych kilogramów, a także poprawić stan swojego zdrowia, ponieważ według autorki jest to dieta prozdrowotna przywracająca równowagę w organizmie.

Popularność diety wzrosła za sprawą znanych celebrytek, które pochwaliły się jej stosowaniem w mediach np. Karoliny Szostak, która schudła na diecie ponad 20 kg, czy też Anny Popek, która dietę stosuje podobno przed wakacjami. Czy rzeczywiście post dr Dąbrowskiej przynosi aż tak rewelacyjne efekty? I jakie dieta dr Dąbrowskiej opinie ma wśród lekarzy i dietetyków?

Dieta dr Dąbrowskiej – dieta odchudzająca czy prozdrowotna?

Sama autorka diety, polska lekarka dr Ewa Dąbrowska, twierdzi, że jej dieta warzywno-owocowa powstała w wyniku wieloletniej obserwacji swoich pacjentów i zgłębiania tematyki wpływu żywienia na zdrowie człowieka.

W jednej ze swoich książek o wymownym tytule „Przywracać zdrowie żywieniem” opisała przypadek swojego pacjenta z chorobą wieńcową, który trafił na jej oddział w stanie krytycznym. Jednym z jego największych problemów była otyłość i zaawansowana miażdżyca, które uniemożliwiały przeprowadzenie niezbędnej w jego przypadku operacji wszczepienia by-passów.

To właśnie wtedy dr Dąbrowska postanowiła zastosować wobec pacjenta eksperymentalną terapię głodówką, a potem dietą opartą na surówkach. Już po kilku dniach pacjent przestał narzekać na bóle serca, unormowało mu się ciśnienie krwi. Dietę owocowo-warzywną prowadził jeszcze kilkukrotnie, w międzyczasie stosując zdrowy sposób odżywiania – dzięki temu stracił 23 kg, a ze względu na zmniejszenie się dolegliwości sercowych, mógł ograniczyć liczbę leków.

Przypadek tego pacjenta utwierdził dr Dąbrowską w przekonaniu, że sposób żywienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, że tak naprawdę wiele współczesnych chorób cywilizacyjnych wynika ze złej diety.

Jej restrykcyjna dieta warzywno-owocowa ma być kuracją, która odtruwa organizm po latach nieprawidłowego odżywania i tym samym może przywrócić równowagę w organizmie. Utrata kilogramów jest skutkiem ubocznym, który jednak także przyczynia się do polepszenia stanu zdrowia.

Dieta dr Dąbrowskiej – opinie: czy leczenie chorób dietą jest możliwe?

Już Hipokrates mawiał, że „wasze pożywienie będzie waszym lekarstwem”, wskazując tym samym, jak duży wpływ na zdrowie ma to, co jemy. Dzisiaj naukowcy i lekarze też zdają sobie z tego sprawę, dlatego powstało nawet pojęcie „chorób dietozależnych”, czyli takich, na których powstawanie ma znaczący wpływ sposób odżywania.

Choroby dietozależne to przede wszystkim:

 • otyłość,
 • nadciśnienie,
 • choroby układu krążenia,
 • cukrzyca typu II,
 • osteoporoza,
 • próchnica,
 • niektóre nowotwory.

W sumie naukowcy zdefiniowali aż 80 różnych chorób mających swoją genezę w złej diecie – tylko w Polsce choruje na nie już około 12 milionów osób, czyli jakaś 1/3 społeczeństwa. Pod tym kątem dieta dr Dąbrowskiej opinie ma pozytywne.

Z założenia ma bowiem przeciwdziałać takim chorobom poprzez restrykcyjną eliminację wszystkich tych składników pokarmowych, które według lekarki szkodzą naszemu zdrowiu, czyli przede wszystkim nadmiar białka zwierzęcego, mleko krowie, tłuszcz zwierzęcy, biały cukier i biała mąka. Eliminacja tych produktów według dr Dąbrowskiej powinna być na całe życie.

Uzdrawiającą moc za to mają warzywa i owoce, które zawierają błonnik – to jego niedobory mają w głównej mierze odpowiadać za choroby cywilizacyjne. Właśnie dlatego jej najważniejsza terapia, półgłodówka oczyszczająca oparta jest wyłącznie na warzywach i owocach – powinny one również dominować w naszej codziennej diecie, po zakończeniu głodówki.

Jest to więc w dużej mierze zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami zdrowego odżywiania – nawet najnowsza piramida zdrowego żywienia umieszcza warzywa i owoce na pierwszym miejscu, jako najważniejsze składniki naszego jadłospisu.

Dieta dr Dąbrowskiej – opinie na temat postu

Trwający od kilku dni do kilkunastu tygodni post dr Dąbrowskiej dostarcza dziennie około 400-800 kcal wyłącznie z warzyw i owoców. Ma on na celu nie tylko oczyścić organizm z toksyn, ale też pobudzić odżywianie wewnętrzne organizmu, a więc doprowadzić do zużycia zwyrodniałych białek i złogów tłuszczowych (białka i tłuszcze nie są w ogóle dostarczane podczas diety w pożywieniu).

To I etap diety, ponieważ II powinien polegać na trwałej zmianie nawyków żywieniowych, czyli zdrowym odżywaniu się już do końca życia.

Restrykcyjny I etap diety, czyli post dr Dąbrowskiej zbiera skrajne opinie – pozytywnie na jego temat wypowiadają się niemal wyłącznie osoby, które go stosowały, natomiast lekarze i dietetycy wskazują na wiele słabych punktów w tym planie żywieniowym.

Dieta dr Dąbrowskiej: opinie pozytywne, czyli zalety diety:

 • szybka utrata wagi i nadmiaru wody w organizmie – po 6 tygodniach diety można stracić nawet 12 kg,
 • oczyszczenie jelit ze złogów,
 • poprawa cery,
 • ustąpienie wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • spadek poziomu złego cholesterolu,
 • unormowanie się ciśnienia oraz poziomu cukru we krwi.

Wiele osób po zakończeniu kuracji twierdzi, że czuje się nie tylko lżej, ale też ma więcej energii i lepsze samopoczucie. Jest to na pewno efekt odstawienia śmieciowego jedzenia oraz używek, które są zakazane w diecie.

Już eliminacja takich szkodliwych produktów jest dużym plusem diety dr Dąbrowskiej – niestety mało osób pamięta o tym, że lekarka zaleca ich wykluczenie także po zakończeniu głodówki.

Dieta dr Dąbrowskiej: opinie negatywne, czyli wady diety:

 • zbyt niska podaż kalorii podczas postu, która może prowadzić do osłabienia i wyniszczenia organizmu,
 • niedostarczanie wielu ważnych składników odżywczych do organizmu (m.in. białka, wapnia, żelaza, witamin z grupy B),
 • ryzyko rozregulowania gospodarki hormonalnej oraz osłabienie układu nerwowego,
 • znaczne spowolnienie metabolizmu i ryzyko efektu jo-jo po zakończeniu diety,
 • osłabienie działania niektórych leków.

Za negatywny aspekt głodówki dr Dąbrowskiej uważa się też tzw. „kryzysy ozdrowieńcze”, czyli złe samopoczucie odczuwane przez kilka dni po rozpoczęciu postu. Według autorki diety wynika ono z uwolnienia się toksyn i jest to stan, który po prostu trzeba przetrwać.

Najczęstsze dolegliwości w czasie takiego kryzysu to: osłabienie, biegunka, gorączka, ból i zawroty głowy, zmiany skórne, obniżenie nastroju itp. Wystąpienie tych dolegliwości nie powinno być przyczyną przerywania diety, ponieważ w ciągu kilku dni ustępują one samoistnie.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej w podróży >>

Dieta dr Dąbrowskiej – opinie lekarzy

Lekarze z dużym dystansem podchodzą do diety wymyślonej, jakby nie było, przez ich koleżankę po fachu (dr Ewa Dąbrowska to długoletni pracownik Akademii Medycznej w Gdańsku). Według większości z nich oczyszczanie organizmu za pomocą głodówek nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ usuwaniem toksyn zajmują się m.in. wątroba i nerki.

Jeśli są zdrowe, poradzą sobie z usunięciem toksyn samodzielnie, a jeśli chorują, głodówka jest dla niech wręcz niebezpieczna. Ze względu na to, że dieta warzywno-owocowa efekty ma dość dobre pod względem oczyszczenia jelit ze złogów oraz zmusza do odstawienia śmieciowego jedzenia, lekarze i dietetycy dopuszczają jej stosowanie, ale tylko przez osoby zdrowe i przez krótki czas np. od kilku dni do maksymalnie 2 tygodni.

Długotrwałe niedostarczanie białka, żelaza, nabiału czy produktów zbożowych może doprowadzić do poważnych niedoborów tych składników odżywczych w organizmie i tym samym wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Niestety wciąż nie ma naukowych dowodów na to, że wywołane głodówką odżywianie wewnętrzne może zniszczyć np. komórki nowotworowe lub ogniska zapalne w organizmie.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej: Przykładowy jadłospis dzienny (przepisy)

Dieta dr Dąbrowskiej – jak stosować, by sobie nie zaszkodzić?

Ponieważ w środowisku medycznym dieta dr Dąbrowskiej opinie ma dość jednoznaczne, należy do jej stosowania podchodzić z dużą ostrożnością.

Z pewnością nie należy traktować jej jako terapii leczniczej. W żadnym wypadku nie wolno stosować jej na własną rękę przy poważnych schorzeniach, pomimo że autorka diety w swoich książkach przytacza mnóstwo przykładów uleczenia dietą różnych chorób. W celach zdrowotnych dietę można zastosować jako terapię uzupełniającą, ale tylko pod kontrolą lekarzy i po wykonaniu niezbędnych badań.

Pod kątem odchudzania dieta przynosi doskonałe efekty, ale ponieważ bardzo osłabia organizm, warto ją przeprowadzić tylko wtedy, gdy można sobie pozwolić na przerwę od wykonywania obowiązków. Nie bez przyczyny zalecane są z dietą Dąbrowskiej wczasy organizowane pod okiem dietetyków i specjalistów w ośrodkach wczasów zdrowotnych.

Warto także pamiętać, że dr Dąbrowska po zakończeniu głodówki zaleca trwałą zmianę nawyków żywieniowych – niestety niewzięcie sobie do serca jej rad, lecz po zakończeniu postu powrócenie do dawnych zwyczajów dietetycznych niemal na pewno poskutkuje efektem jo-jo.

ZOBACZ RÓWNIEŻ