Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
04 Wrz, 2018 - 03:00

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie

Katarzyna Zet

Marzysz o szybkiej utracie wagi z dietą, która pomogła schudnąć wielu gwiazdom? Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie – poznaj szczegółowo ten temat!

Dieta dr Dąbrowskiej propagowana jest przez jej autorkę jako kuracja oczyszczająca organizm i przywracająca zdrowie, jednak wiele osób interesuje się nią ze względu na właściwości odchudzające. Te potrafią być naprawdę imponujące, czego dowodem są metamorfozy gwiazd stosujących dietę: znana prezenterka Karolina Szostak schudła na diecie Dąbrowskiej minimum 20 kg, natomiast piosenkarka Kasia Cerekwicka około 12 kg. Poniżej wyjaśniamy, jak naprawdę wygląda dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie, czyli ile rzeczywiście można schudnąć i od czego zależą efekty diety.

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie wg autorki diety

Dieta warzywno-owocowa została stworzona przez doktor Ewę Dąbrowską przede wszystkim w celach zdrowotnych. Jest to według niej rodzaj postu, który ma uruchomić w organizmie procesy samooczyszczania, a nawet samoleczenia poprzez eliminację nie tylko toksyn i złogów tłuszczowych, ale również zwyrodniałych komórek odpowiedzialnych za stany zapalne.

Te „lecznicze” aspekty diety dr Dąbrowskiej są przez wielu dietetyków i lekarzy podawane w wątpliwość (dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej – opinie), jednak trzeba zauważyć, że zgodnie z intencjami autorki diety jednym z celów postu jest zmiana nawyków odżywiania, co z pewnością ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także sylwetkę.

Efekty odchudzające diety są niejako jej skutkiem ubocznym, jednak bardzo ważnym, ponieważ otyłość jest jedną z najważniejszych przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych, z których dieta dr Dąbrowskiej ma właśnie leczyć, a także im zapobiegać.

Dieta dr Dąbrowskiej – ile można schudnąć?

W jednej ze swoich książek „Przywracać zdrowie żywieniem” (Wyd. Michalineum CMM 2002 r.) dr Ewa Dąbrowska wskazuje, jakie są możliwe efekty odchudzające diety warzywno-owocowej.

Przede wszystkim utrata wagi zależy od wagi wyjściowej – im większa jest waga wyjściowa, tym więcej można schudnąć. Średnia utrata kilogramów, jaką zaobserwowała dr Dąbrowska u swoich pacjentów, wynosi:

 • po 2 tygodniach postu: 3-4 kg w przypadku szczupłych osób i 4-6 kg w przypadku osób otyłych,
 • osoby otyłe po 4 tygodniach tracą około 8 kg, a po 6 tygodniach (zalecany czas postu) nawet 12 kg.

Największa utrata wagi występuje na początku kuracji – około 0,48 kg na dobę. Potem tempo chudnięcia spada.

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie – skąd się bierze utrata wagi podczas diety?

Mówiąc o tym, jak ma się dieta dr Dąbrowskiej do odchudzania, należy przypomnieć najważniejsze zasady diety, które decydują o jej skuteczności. Są to przede wszystkim:

 • niska podaż kalorii – od 400 do maksymalnie 800 kcal w ciągu dnia,
 • duża ilość błonnika – jadłospis podczas kuracji oparty jest wyłącznie na warzywach i owocach,
 • całkowita eliminacja produktów uznawanych za wysokokaloryczne i tuczące czyli m.in. słodyczy, tłuszczów, wszelkich produktów przetworzonych, fast-foodów itd.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej: Zasady, jadłospis, opinie >>

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie – ważny czas trwania diety

Według autorki diety w wyniku przestrzegania tak restrykcyjnych zasad dietetycznych organizm przestawia się na odżywianie wewnętrzne, a więc czerpie niezbędną energię ze zgromadzonych zapasów, między innymi z tkanki tłuszczowej. Najpierw robi to jednak poprzez spalanie glikogenu znajdującego się w wątrobie i mięśniach, do czego potrzebuje wody.

Właśnie dlatego początkowa szybka utrata wagi wynika głównie z utraty wody. Dopiero później organizm zaczyna spalać intensywniej tkankę tłuszczową. Według dietetyków wygląda to mniej więcej następująco (dane dotyczą ogólnie diet odchudzających, a nie wyłącznie postu Dąbrowskiej):

 • w pierwszych dniach diety tracimy około 70% wody, 25% tłuszczu i 5% białka,
 • dopiero między 14 a 21 dniem diety następuje zwiększone spalanie tłuszczu (od 70 do 85%),
 • w dalszym etapie diety spalanie tłuszczu zwalnia, natomiast zwiększa się spalanie białka.

Mając na uwadze powyższe dane, dla najlepszych efektów odchudzania warto wytrzymać na diecie zalecane 6 tygodni – krótkie, kilkudniowe głodówki jedynie spowodują utratę wody oraz mogą rozregulować metabolizm.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej: Przykładowy jadłospis dzienny (przepisy)

Pułapki odchudzania z dietą dr Dąbrowskiej

Post dr Dąbrowskiej w większości przypadków przynosi pożądane efekty odchudzania, o ile jest przeprowadzony zgodnie ze wszystkimi zasadami diety. Niestety dieta nie jest doskonała i warto pamiętać o pewnych jej pułapkach:

 • w wyniku diety dochodzi zwykle do znacznego zwolnienia przemiany materii, co zwiększa ryzyko pojawienia się efektu jojo po zakończeniu kuracji,
 • podczas postu dostarczana jest niewielka dawka energii, co bardzo utrudnia aktywność fizyczną, która obok diety powinna być kluczowym elementem procesu odchudzania,
 • spadek wagi podczas diety dr Dąbrowskiej dotyczy nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również mięśni,
 • podczas postu dr Dąbrowskiej niedopuszczalne są żadne odstępstwa od zasad diety – zjedzenie choćby raz zbyt odżywczych pokarmów (np. orzechów lub słodkich owoców) może spowodować zatrzymanie procesu odżywiania wewnętrznego, ponowne włączenie ośrodka głodu i osłabienia efektów diety.

Aby rzetelnie ocenić, jak wygląda dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie, warto podkreślić, że post warzywno-owocowy powinien być jedynie pierwszym etapem diety. Dr Ewa Dąbrowska zaleca, by po oczyszczeniu organizmu ze złogów wdrożyć na stałe zdrowe zasady odżywiania. W przeciwnym razie może dojść do szybkiego pojawienia się efektu jojo oraz zaprzepaszczenia zdrowotnych rezultatów kuracji.

Dowiedz się więcej: Dieta dr Dąbrowskiej dla początkujących – porady >>

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie - sałatka owocowa

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie – jak uniknąć efektu jojo?

Bez względu na czas trwania postu Dąbrowskiej po jego zakończeniu nie powinno się od razu powracać do normalnego odżywiania, ponieważ grozi to szybkim efektem jojo a także kłopotami ze strony układu pokarmowego, który może mieć problem z trawieniem wielu wyeliminowanych wcześniej z jadłospisu produktów.

Dla osób chcących uniknąć efektu jo-jo, oprócz zachowania zasad wyjścia z postu Dąbrowskiej niezwykle ważny jest późniejszy sposób odżywiania. Powrót do starych i niezdrowych nawyków w postaci jadania produktów wysoko przetworzonych (dania gotowe, fast-foody), słodyczy, a także dużej ilości tłustych dań, na 100% spowoduje powrót do dawnej wagi, a nawet zyskania dodatkowych kilogramów, których nie mieliśmy się przed postem.

Dietę warzywno-owocową warto więc potraktować jako wstęp do wprowadzenia trwałych zmian żywieniowych. Jest ona w tym bardzo pomocna, ponieważ przez kilka tygodni kuracji można odzwyczaić się od wielu niezdrowych produktów. Niektóre osoby twierdzą, że po zakończeniu postu pokochały dania warzywne i straciły apetyt na słodycze, a nawet na kawę, którą wcześniej pijały w dużych ilościach.

Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania po zakończeniu postu powinno się także uzupełnić regularną aktywnością fizyczną to niezawodna recepta na utrzymanie efektów odchudzania i uniknięcia efektu jo-jo.

Kompendium wiedzy na temat zasad zdrowego odżywiania znajdziesz w naszym poradniku: Zdrowe odżywianie – poradnik.

Można również zastosować się do zasad zdrowego żywienia wskazanych przez dr Ewę Dąbrowską. Chodzi o II etap diety, którą powinniśmy prowadzić już do końca życia, by cieszyć się dobrym zdrowiem, kondycją i szczupłą sylwetką. W dużym skrócie dieta Ewy Dąbrowskiej w tym kolejnym etapie jest niskobiałkową dietą warzywno-owocową, w której podstawą żywienia wciąż są warzywa i owoce, uzupełnione niewielką ilością chudego nabiału, produktami z pełnych ziaren zbóż, nasionami i orzechami oraz minimalną ilością tłuszczu.

Według dr Ewy Dąbrowskiej powinniśmy dążyć do całkowitej eliminacji z diety mięsa, cukru i białej mąki, co według wielu dietetyków jest niepotrzebne, a nawet może być szkodliwe dla organizmu. Właśnie dlatego polecamy przeczytanie (wspomnianego powyżej) naszego poradnika dotyczącego zdrowego odżywiania, który oparty jest na oficjalnych zaleceniach dietetycznych m.in. Instytutu Żywności i Żywienia.

Dieta dr Dąbrowskiej a odchudzanie to temat bardzo szeroki, który wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Osoby chcące zgubić zbędne kilogramy przy pomocy tej kuracji, powinny pamiętać przede wszystkim o tym, by postu nie traktować jako diety cud, która raz na zawsze pozwoli im pozbyć się nadwagi. Na szczupłą sylwetkę trzeba pracować nieustannie poprzez zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ