ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
07 Lut, 2020 - 16:53
Depilacja laserowa – od czego zależy skuteczność zabiegu?

Depilacja laserowa – od czego zależy skuteczność zabiegu?

ARTYKUŁ PARTNERA

Trwała depilacja niechcianego owłosienia na ciele budzi coraz większe zainteresowanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie podlega wątpliwości, że jedyną skuteczną metodą usuwania owłosienia jest depilacja laserowa. Okazuje się jednak, że nie każda osoba, które poddaje się zabiegowi depilacji jest w pełni zadowolona z efektów zabiegu. Od czego to zależy? O to zapytamy eksperta kosmetologa Joannę Godwin w klinice Neonia z Krakowa.

Depilacja laserowa przedstawiana jest jako najskuteczniejszy zabieg usuwający zbędne owłosienie. Dlaczego więc bywa tak, że zabieg nie przynosi pożądanych efektów?

Depilacja laserowa umożliwia trwałe, skuteczne i bezpieczne usuwanie włosków z każdego obszaru ciała. Warunek jest tylko jeden – zabieg powinien być przeprowadzony przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę, który wykorzystuje lasery najnowszej generacji. W medycynie estetycznej zachodzi ogromny postęp laseroterapii i na rynku pojawiają się innowacyjne lasery, których stosowanie jest znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż ich poprzedników starszej generacji.

Który z zabiegów jest skuteczniejszy? Ten z wykonaniem lasera czy urządzenia IPL?

Mówiąc o depilacji laserowej, mam na myśli zabieg przeprowadzany wyłącznie z wykorzystaniem lasera. A aparat IPL laserem nie jest. Różnica pomiędzy laserem a urządzeniem IPL sprowadza się do rodzaju emitowanego światła. W przypadku aparatu IPL (Intense Pulsed Light) emitowane jest pulsujące światło o różnej długości fal. Taka rozproszona wiązka światła nie oddziałuje selektywnie na mieszki włosowe, zatem stosowaniu takiego urządzenia towarzyszy zwiększone ryzyko nagrzewania tkanek sąsiadujących. Oznacza to możliwość poparzenia skóry, a także przekłada się na dłuższe i mniej skuteczne zabiegi.

Inaczej jest w przypadku lasera – tu emitowana jest skoncentrowana wiązka światła o określonej długości fali. Dzięki temu możliwe jest oddziaływanie wyłącznie na mieszki włosowe, bez ryzyka niekontrolowanego oddziaływania lasera na skórę. Zastosowanie lasera do depilacji wyróżnia się wysoką trwałością efektów, szybką procedurą oraz możliwością całkowicie bezpiecznego usuwania włosków.

Czy domowe lasery do depilacji nie są w rzeczywistości wspomnianymi urządzeniami IPL?

Rzeczywiście – domowe urządzenia do „depilacji laserowej” nie mają w rzeczywistości nic wspólnego z zabiegiem laserowym. Depilacja laserowa w domu sprowadza się wykorzystania urządzenia IPL, które może usunąć włoski na ciele jedynie w umiarkowanym wymiarze. Włoski częściowo wypadają, częściowo odrastają cieńsze i słabsze.

Zabieg musi być stale powtarzany co kilka miesięcy. A ryzyko poparzenia skóry jest niemałe, gdyż rozproszona wiązka światła pochłaniana jest zarówno przez melaninę włosa, jak i melaninę skóry. Barwnik ten odpowiada bowiem zarówno za zabarwienie włosa, jak i karnację skóry.

Czy to prawda, że na skuteczność zabiegu ogromny wpływ ma odcień włosków? Chodzi mi o pogląd, że usuwanie laserem włosków blond czy rudych cechuje się bardzo niską skutecznością.

Kiedyś osoby z jasnymi włoskami nie wykonywały zabiegu depilacji laserowej, gdyż zabieg ten był u nich nieskuteczny. Zbyt niska koncentracja melaniny we włosie sprawiała, że laser nie był w stanie na tyle mocno oddziaływać na mieszki włosowe, aby przyczynić się do zniszczenia mieszków i wypadania włosków.

Potem pojawił się laser aleksandrytowy, który pozwalał na depilację jasnego owłosienia, ale tylko u osób z jasną skórą. Osoby z ciemną karnacją były zatem wciąż wykluczane z zabiegu depilacji laserowej. Prawdziwym przełomem okazało się dopiero wprowadzenie do gabinetów medycyny estetycznej laserów najnowszej generacji – Soprano Ice Platinum. Laser ten emituje wiązki światła o zróżnicowanej długości, łącząc w sobie technologię laserów do depilacji: neodymowo – yagowego, aleksandrytowego oraz diodowego. To dlatego laser ten umożliwia usuwanie włosków w każdym odcieniu, u osób z dowolnym fototypem skóry.

Czy na ostateczny efekt depilacji duży wpływ ma liczba wykonanych zabiegów?

Oczywiście, że tak. Wiele osób uważa, iż trwałość zabiegu depilacji oznacza, że wystarczy wykonać jeden zabieg. Nie jest to prawdą – bez względu na rodzaj zastosowanego lasera konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Wynika to z faktu, że laser oddziałuje wyłącznie na włoski w fazie wzrostu – a jednorazowo na ciele w fazie wzrostu znajduje się około 20 – 30% włosków.

Ogromne znaczenie ma zatem regularne powtarzanie zabiegu co kilka tygodni. Tylko wykonanie pełnej serii zabiegów pozwala pozbyć się wszystkich włosków; przerwanie zabiegów sprawi, że część włosków nie zostanie usunięta i niemożliwe będzie uzyskanie efektu idealnie gładkiej skóry.

A jaki wpływ na efekt zabiegu ma odpowiednia pielęgnacja skóry przed i po zabiegu depilacji?

Właściwe przygotowanie skóry do zabiegu depilacji oraz odpowiednia jej pielęgnacja pomiędzy kolejnymi zabiegami ma na celu zapobieganie podrażnieniom skóry. A to ma kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości zabiegów, gdyż depilacji nie wykonuje się w przypadku wystąpienia stanu zapalnego czy infekcji skóry.

Zarówno przed zabiegiem, jak i w trakcie całej serii zabiegów konieczne jest unikanie ekspozycji na słońce, a także rezygnacja ze stosowania preparatów światłouczulających. Ponadto niewskazane jest wykonywanie zabiegów mogących podrażniać skórę (np. peelingów), a także zabiegów mechanicznego usuwania włosków wraz z cebulkami.

A co z przeciwwskazaniami do zabiegu?

Przed wykonaniem depilacji laserowej niezbędna jest konsultacja z dermatologiem. Konsultacja ta ma na celu wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu, gdyż ich przeoczenie może skutkować pojawieniem się powikłań po zabiegu. Najważniejsze przeciwwskazania obejmują wspomnianą opaleniznę, a także stany zapalne i infekcje skóry. Zabieg nie powinien być ponadto wykonywany u kobiet w ciąży, chorych na cukrzycę, nowotwory i schorzenia autoimmunologiczne, a także posiadających rozrusznik serca czy pompę insulinową.

Artykuł powstał we współpracy z : neonia.com.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ