Martyna Markiel
Martyna Markiel
11 Lip, 2017 - 11:21

Dekoracje okien – wszystko o okiennicach

Martyna Markiel

Właściwie dobrane dekoracje okien mają kluczowe znaczenie dla aranżacji całego domu oraz jego wnętrza.  Dlaczego okiennice wracają do łask?

Okiennice – znane i cenione od dawna dekoracje okien. Kojarzą nam się z dawnymi czasami, kiedy to stanowiły nieodzowny element zarówno szlacheckich dworków, jak i prostych chałup na wsi. Dziś podobne funkcje pełnią rolety i żaluzje.

Czy nikt już nie sięga po okiennice? Wręcz przeciwnie. Cieszą się one coraz większą popularnością wśród naszych rodaków. Przekonaj się, co dają dobrze dobrane oraz zamontowane okiennice.

Zalety okiennic

Tradycyjna funkcja okiennic wiążę się z osłoną od zimna (a tym samym ochroną przed utratą ciepła) oraz przed nadmiernym nasłonecznieniem domu. Dzięki swojej konstrukcji, okiennice pozwolą więc nam na regulację dostępu światła, a przy okazji osłonią przed ciekawskim okiem sąsiada.

Nowoczesne okiennice posiadają doskonałe systemy termoizolacyjne, stanowią także element systemu antywłamaniowego oraz izolację akustyczną. Dobrze dobrane do elewacji i architektury naszego domu okiennice, stanowić będą również doskonałe dekoracje okien. To nietuzinkowe ozdoby, o których pomarzyć może wielu z nas.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

 

Dekoracje okien a aranżacja domu

Okiennice stanowiły pierwsze osłony okienne. Dzisiaj są bardzo częstym elementem krajobrazu w takich państwach jak Włochy, Niemcy czy też Portugalia i Hiszpania. Za sprawą swoich walorów wizualnych, a także różnorodnych wariantów wykonania, okiennice wracają do łask również w naszym kraju.

Pełnią czasami funkcję tylko i wyłącznie dekoracyjną. Właściwie dobrane, o odpowiedniej kolorystyce i stylistycznie dopasowane do bryły domu, nadadzą budynkowi niezwykłej oryginalności oraz zaskakującego charakteru.

Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane dekoracje okien stanowić mogą kluczowe znaczenie dla aranżacji całego domu.

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

 

Okiennice drewniane, aluminiowe czy PVC?

Okiennice drewniane produkowane są najczęściej z drewna sosnowego, które następnie malowane jest na dowolny kolor. W przeszłości, wszystkie domy zabezpieczone były drewnianymi okiennicami. Popularne aż do dziś, drewniane okiennice mają jednak swoje wady. Dość wymagające pod względem konserwacji, naturalne drewno może szybko ulec zniszczeniu. Zmienne warunki atmosferyczne oraz szkodniki mają niekorzystny wpływ na drewniane okiennice.

Wybierając dekoracje okien warto postawić na okiennice aluminiowe oraz PVC. Tańsze i lżejsze, plastikowe okiennice nie tracą swojego koloru nawet pod wpływem bardzo silnego nasłonecznienia. Nowoczesna technologia ich produkcji, czyni je znacznie bardziej trwałymi, wytrzymałymi oraz stabilniejszymi. Na rynku znajdziemy bardzo bogatą ofertę kolorystyczną, a także szerokie możliwości, jeśli chodzi o materiał ich wykonania, sposób otwierania i zamykania, liczbę skrzydeł a także kształt oraz wielkość.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów >>

 

Design, stylistyka i funkcjonalność

Okiennice wykonywane są w różnorodnych technologiach, co pozwala nam uzyskać dowolny efekt oraz wygląd. Pełne okiennice to gwarancja całkowitego zaciemnienia wnętrza oraz osłony przed światłem.

Okiennice z zamontowanymi na stałe (pod danym kątem) lamelkami, spowodują, że światło będzie wpadało do naszego domu w ciągu dnia, w określony sposób. Można także wybrać ruchome lamelki, które następnie ustawia się w dowolnej pozycji, regulując tym samym ilość światła według własnych preferencji.

Okiennice otwieramy i zamykamy zazwyczaj ręcznie, bądź też na znajdującą się w pomieszczeniu korbę. Droższe modele, dla bardziej wymagających, pozwolą na wygodniejszy sposób otwierania – za pomocą pilota bądź przycisku znajdującego się na ścianie.

 

Na rynku znajdziemy okiennice zarówno w klasycznym prostokątnym kształcie, ale również takie, które dopasowane będą do okien niewymiarowych, przykładowo trapezowych czy też łukowych. Ciekawą propozycję stanowią ponadto okiennice harmonijkowe cz też przesuwne. Te unikalne dekoracje okien nadadzą naszemu domu świetnego stylu i funkcjonalności. Możliwości jest naprawdę wiele!

 

Okiennice jako dekoracje okien sprawdzą się zarówno w domach o stylu tradycyjnym, rustykalnym, minimalistycznym czy też nowoczesnym!

ZOBACZ RÓWNIEŻ