Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
26 Sie, 2017 - 01:00
Dekoracje okien - modne karnisze

Dekoracje okien – modne karnisze

Sylwia Łysak

Dekoracje okien nie mogłyby istnieć bez karniszy. Zobacz, jakie są ich rodzaje oraz które karnisze są najmodniejsze w tym roku.

To, jakie mamy dekoracje okien jest widoczne tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Dlatego tak ważne jest, aby postawić na odpowiednią ich oprawę. Choć ostatnimi czasy popularna jest ta minimalistyczna (rolety), to jednak wolimy stawiać na klasyczną, czyli firanki i zasłonki. Aby je powiesić, należy zamontować we wnęce okiennej odpowiednie karnisze. Jakie modele proponują nam producenci? Zapraszamy na przegląd modnych karniszy.

Rodzaje karniszy

Na rynku dostępne są rożne rodzaje karniszy. Wyróżniamy między innymi karnisze ścienne i sufitowe. Pierwsze zawiesza się na ścianie nad wnęką okienną, a drugie na suficie (w nadprożu otworu okiennego lub suficie właściwym).

  • Karnisze ścienne to te najbardziej klasyczne – polecane są do praktycznie każdych wnętrz.
  • Karnisze sufitowe wyglądają dobrze w mieszkaniach bardzo wysokich (np. kamienicach) oraz takich, których aranżacja wnętrz zakłada montaż zasłon do sufitu.

Rozróżniamy także karnisze pojedyncze i podwójne. Pojedyncze umożliwiają zawieszenie jednej ozdoby okiennej (tylko firanki), a podwójne, dwóch (firanki i zasłony czy dwóch zasłon). Oczywiście, producenci karniszy oferują także modele potrójne i poczwórne, jednak te zarezerwowane są do mieszkań i domów, w których planuje się bogaty wystrój okien.

Dekoracje-okien-modne-karnisze - rodzaje karniszy

Karnisze a materiały, z których są wykonane

Karnisze wykonywane są z różnych materiałów. Na rynku spotykamy zarówno klasyczne karnisze drewniane, jak i stalowe, aluminiowe, a nawet te z rozmaitych tworzyw sztucznych. Wybór materiału to kwestia osobistych preferencji.

Dobrze by było, aby materiał karnisza odpowiadał stylowi aranżacji wnętrz mieszkania czy domu.

Warto wiedzieć: Karnisze metalowe i aluminiowe lepiej prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, a te drewniane – w sielskich i klasycznych.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

Dekoracje okien - modne karnisze - karnisz metalowy

Sposoby mocowania firanek i zasłon

Wybór odpowiedniego karnisza zależy też od tego, jakie dekoracje okien planuje się wdrożyć w mieszkaniu – a bardziej w jaki sposób zostaną zawieszone firany i zasłony.

Okazuje się, że odchodzimy od klasycznej metody wieszania ich na żabkach. Popularne ostatnimi czasy zasłony „na kółkach” wymuszają zakup karniszy z okrągłym drążkiem. Podobnie ma się rzecz z firanami i zasłonkami z przeszyciem tunelowym czy taśmą marszczącą. Większą dowolność dają nam ozdoby na szelkach – można je powiesić na karniszu innego kształtu.

Dowiedz się więcej: Zasłony w salonie – jak dobrać odpowiednie dekoracje okien >>

Dekoracje okien - modne karnisze - mocowanie zasłon

Co dyktuje moda?

Ostatnio panuje moda na tzw. karnisze apartamentowe, pasujące szczególnie do nowoczesnych wnętrz i gładkich firanek i zasłon. Cała filozofia polega na tym, że imitują suchą zabudowę wnęki okiennej, zachowując jednocześnie dekoracyjny charakter.

Nadal dobrze sprzedają się karnisze klasyczne, ozdobione ogranicznikami o różnych kształtach (przeważnie kul, kwiatów lub figur geometrycznych). Tak naprawdę pasują one do dowolnego, nawet najbardziej fantazyjnego wystroju okien.

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

 

Karnisze powracają do łask! W końcu pozwalają na lepsze dekoracje okien, niż te zapewniane przez rolety. Na rynku można spotkać zarówno karnisze sufitowe, jak i ścienne, z różnych materiałów, z ozdobami lub bez. Jest w czym wybierać, choć moda każe postawić na karnisze apartamentowe. Pamiętajmy jednak, że karnisz musi pasować przede wszystkim do naszego wnętrza!

ZOBACZ RÓWNIEŻ