Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
22 Maj, 2017 - 17:10
Dekoracje okien - czym zastąpić firanki?

Dekoracje okien – czym zastąpić firanki?

Urszula Stanisławska-Hunek

Każde mieszkanie nabierze ciekawego wyglądu, jeśli zadbamy o dekoracje okien. Czym zastąpić firanki, aby pomieszczenie zyskało na urodzie? Poznaj kilka ciekawych rozwiązań, w tym między innymi różnego rodzaju rolety i żaluzje. Dowiedz się także, jak proste przystrojenie domowego parapetu wpłynie na ostateczny efekt.

Okna są nie tylko sposobem na nawiązanie kontaktu wzrokowego z otaczającym światem. Okna to również możliwość doświetlenia pomieszczeń, a dekoracje okien to wspaniała ozdoba często decydująca o stylu całego wnętrza.

Tradycyjne firanki i zasłony sprawdzają się w pomieszczeniach urządzanych przez dojrzałych ludzi. Z kolei młodsi użytkownicy odważnie rezygnują z firanek, zastępując je żaluzjami, roletami, a nawet odpowiednią szybą, gwarantującą zachowanie intymności.

Czym zastąpić firanki – najlepsze propozycje

Parapet ozdobiony roślinami i bibelotami zamiast firanek

Jeśli zamierzamy zrezygnować z firanek, możemy wykorzystać parapet okienny jako półkę, na której znajdą się ciekawe ozdoby, podkreślające charakter wnętrza.

 

Taką rolę spełnią rośliny, ciekawe zbiory, np. figurki zwierząt, a także książki, które zamienią parapet w podręczną biblioteczkę. Za takim rozwiązaniem może przemawiać dobre oświetlenie miejsca pracy, jeśli pod oknem ustawimy biurko, sztalugi czy deskę kreślarską.

Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów

Dekoracja okien - rośliny na parapecie

Żaluzje zastępnikiem firanki

Czym zastąpić firanki? Rezygnując z zasłon i firanek często decydujemy się na żaluzje. Współczesne osłony wykonane są z oryginalnych materiałów. Warto zastąpić tradycyjne żaluzje aluminiowe tymi wykonanymi z drewna lub bambusa. Spełnią swoją rolę, zaciemniając wnętrze i ograniczając jego zbytnie nagrzewanie się, ozdabiając je w oryginalny sposób.

Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – wszystko o okiennicach >>

Dekoracje okien - rolety bambusowe

Materiał drewniany i bambusowy sprawia, że pokój staje się  miły i przytulny. Bambusowe żaluzje są także odpowiednie do okien w łazience, ponieważ charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć.

Dowiedz się więcej: Styl industrialny w aranżacji wnętrz >>

Dekoracje okien w postaci rolet

Zbytnie nasłonecznienie pomieszczenia może okazać się denerwujące. W pokoju, w którym oglądamy telewizję lub w sypialni, warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie. Zwykle taką rolę pełnią zasłony. Jednak nowoczesne okna wspaniale wyglądają, jeśli zastosujemy kolorowe rolety nieprzepuszczające światła. Doskonale zaciemnią okna i umożliwią efektywny relaks. Są przy tym wspaniałą dekoracją okna.

Dowiedz się więcej: Praktyczne dekoracje okien – rolety i żaluzje >>

Dekoracje okien - rolety

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet. W zależności od stylu pomieszczenia, można zamontować rolety pionowe, rzymskie, międzyokienne lub wolnowiszące. Bogactwo wzorów i kolorów umożliwia realizację dowolnej stylistyki.

Rolety rzymskie podnoszone są do góry, dzięki systemowi uruchamiającemu się pod wpływem pociągnięcia łańcuszkiem. Materiał rolet może układać się w atrakcyjne fałdy. Materiałem na rolety zwykle są  tkaniny, gładkie i wzorzyste, łączone z różnymi rodzajami materiałów, koronek lub ciekawych naszywek.

Przykładowo, jeżeli nie interesują nas firanki do kuchni, warto zastanowić się nad dekoracją okien właśnie w postaci rolet rzymskich. Takie rozwiązanie w kuchni będzie prezentować się po prostu pięknie i jednocześnie stanowić ciekawą alternatywę dla klasycznych firanek.

Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

 

Obecnie coraz modniejsze stają się fototapety. Po opuszczeniu takiej dekoracji okien uzyskamy ozdobę wnętrza, w postaci malowidła, krajobrazu lub fragmentu miasta. Niektóre z takich rolet prezentują swój wzór także na zewnątrz, co dodatkowo podnosi ich atrakcyjność.

Czym zastąpić firanki? Panelami japońskimi!

Do pomieszczeń nowoczesnych można zastosować panele japońskie. Na taką ozdobę okna składają się gładkie ekrany, które tworzy elegancki materiał. Zawieszane są na drążkach,  a także na specjalnie do tego celu przystosowanych karniszach panelowych.

Dowiedz się więcej: Nowoczesne firany do salonu – 7 pomysłów >>

 

Ekrany są obciążone w dolnej części specjalną listwą, która sprawia, że panele uzyskują sztywność.

Ekrany panelowe nadadzą się nie tylko do dekoracji okien. Zastosowanie paneli jest też sposobem na wydzielenie dodatkowego miejsca, jeśli zastosujemy je w charakterze ścianki działowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ