Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
23 Lis, 2017 - 02:00

Dekoracja stołu wigilijnego – 7 ciekawych pomysłów

Mariola Krzyżak

Dekoracja stołu wigilijnego to sposób na stworzenie magicznej atmosfery, która zachwyci bliskie osoby. Wieńce adwentowe, stroiki świąteczne, nastrojowe świece, dekoracyjne serwetki i wiele, wiele innych pomysłów… Sprawdź, co jeszcze może zostać ozdobą świątecznego stołu, dzięki czemu kolacja będzie wyjątkowa.

Dekoracja stołu wigilijnego to element, który może sprawić, że rodzinna kolacja upłynie w jeszcze przyjemniejszej atmosferze. Warto więc zadbać o szczegóły i oprócz przygotowania wyśmienitych dań, stworzyć ozdoby bożonarodzeniowe, które dodadzą wieczerzy odświętnej oprawy.

Dekoracja stołu wigilijnego, czyli miejsce świątecznej magii

1. Wieniec adwentowy

Boże Narodzenie to czas, na który czekamy przez cały rok. W tradycji zachował się obyczaj, który pozwala na odliczanie dni do wigilijnej wieczerzy.

W wielu domach jako ozdoba i symbol oczekiwania pojawia się wieniec adwentowy. Według zwyczaju należy zbudować go z gałęzi drzewa iglastego i umieścić w nim cztery świece. W każdą niedzielę adwentu zapalamy kolejną ze świec.

Dowiedz się więcej: Ozdoby świąteczne: zrób to sam >>

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - wieniec adwentowy

2. Stroiki bożonarodzeniowe na stół

Piękną dekoracją stołu może być własnoręcznie wykonany stroik. Do jego stworzenia można zaangażować najmłodszych członków rodziny. Podstawą wykonania takiej ozdoby będą gałązki choinki lub jemioły, które można uformować w wieniec.

Reszta zależy od fantazji, a także od kolorystyki i stylu, w jakich chcielibyśmy utrzymać nasz stół. Można więc dodać wielobarwne bombki, łańcuchy, suszone owoce, szyszki lub wstążki.

Dowiedz się więcej: Najlepsze dekoracje bożonarodzeniowe okien >>

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - stroik

3. Nastrojowe oświetlenie

Dekoracja stołu wigilijnego to także odpowiednie oświetlenie, które może wprowadzić nastrojowy klimat do całego wnętrza. Elementem wzbudzającym zachwyt mogą być duże, własnoręcznie ozdobione świece. Do ich stworzenia  można użyć lasek cynamonu, którymi należy obłożyć świecę, a następnie związać błyszczącą tasiemką.

Elegancką i wysmakowaną ozdobą może być także kandelabr (duży, kilkuramienny świecznik) z mnóstwem migoczących blaskiem świec.

Świetnie będzie prezentować się także sznur kolorowych światełek choinkowych ułożonych wzdłuż stołu pomiędzy innymi dekoracjami.

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - Świeca cynamonowa

4. Ozdobne serwetki bożonarodzeniowe

Wszyscy goście nabiorą jeszcze większego apetytu, jeżeli zasiadając przy stole będą mogli nacieszyć oko pięknie udekorowanymi serwetkami. Przy odrobinie zdolności manualnych można pokusić się na ich ozdobne złożenie, na przykład tworząc kształt choinki lub gwiazdy betlejemskiej.

Dowiedz się więcej: 5 sposobów na składanie serwetek na stół >>

Świetnym pomysłem będzie wykorzystanie ozdobnych obrączek do serwetek, które można znaleźć w wielu sklepach. Taka dekoracja bożonarodzeniowego stołu nie kosztuje wiele, a może stać się uroczym akcentem.

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - serwetki

5. Naturalne ozdoby bożonarodzeniowe

Dekorując wigilijny stół warto zajrzeć do kuchni lub wybrać się na spacer do lasu. To właśnie w tych miejscach można znaleźć piękne ozdoby, idealnie pasujące do zimowego klimatu.

W kuchennej spiżarni można znaleźć laski cynamonu lub wanilii, pomarańcze, w które można powbijać goździki lub po pokrojeniu w plastry zasuszyć. Warto także wypiec korzenne pierniczki i fantazyjnie je udekorować. Takie pyszności nie tylko pięknie przystroją stół, ale sprawią także, że cały dom będzie cudownie pachnieć.

Dowiedz się więcej: Najsmaczniejsze ciasta wigilijne na świąteczny stół >>

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - pierniczki

Podczas spaceru w lesie warto zabrać ze sobą szyszki, które można dodatkowo oprószyć sztucznym śniegiem lub posypać błyszczącym brokatem.

Dowiedz się więcej: Świąteczne ozdoby z szyszek – zrób to sam >>

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - szyszki

6. Choinka w wersji mini

Kto powiedział, że choinka nie może stanąć także na stole? Doskonałym pomysłem może być stworzenie wersji nieco mniejszej, niż ta stojąca w salonie. Małą choinkę można wykonać z gałązek przyczepionych do niewielkiego konaru znalezionego w lesie.

Świetną opcją jest też wykonanie choinki z małych szyszek, które przyklejamy do wcześniej zrobionego stożka z tektury. Można je dodatkowo pomalować sprayem w pasującym kolorze.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsza choinka świąteczna – 11 pomysłów >>

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - gałązki

7. Szopka bożonarodzeniowa

W centralnej części wigilijnego stołu pięknie będzie prezentować się bożonarodzeniowa szopka. Może być jedynie symboliczna, z figurką małego Jezusa leżącego na pachnącym sianku.

Rozczulającą dekoracją będzie stajenka wykonana przez dzieci.  Można też zakupić gotową, na przykład wykonaną na wzór słynnych krakowskich szopek.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze tradycje wigilijne w Polsce >>

Dekoracja stołu wigilijnego - 7 ciekawych pomysłów - szopka bożonarodzeniowa

Dekoracja stołu wigilijnego może nadać całemu domowi nastrojowego klimatu i sprawić, że rodzinna wieczerza upłynie w prawdziwe świątecznej, przyjemnej i nastrojowej atmosferze. Warto więc włożyć trochę wysiłku i przygotować ozdoby, które pozwolą na poczucie magii świąt.

ZOBACZ RÓWNIEŻ