Joanna Korgol-Śleziona
Joanna Korgol-Śleziona
04 Mar, 2017 - 06:00
Decoupage – sztuka zdobienia krok po kroku

Decoupage – sztuka zdobienia krok po kroku

Joanna Korgol-Śleziona

Decoupage to coś więcej niż tylko zdobienie. Poznaj tajniki sztuki serwetkowej i dowiedz się jak własnoręcznie ozdabiać przedmioty.

Decoupage, czyli sztuka własnoręcznego zdobienia przedmiotów, w ostatnich latach przybiera na znaczeniu. Jest nie tylko formą wyrażenia samego siebie, ale i doskonałą metodą na stworzenie spersonalizowanego przedmiotu, posiadającego duszę.

Czym jest decoupage?

Decoupage to nic innego, jak rękodzieło polegające na ozdabianiu przedmiotów za pomocą papierowych serwetek, bibułki czy zadrukowanego papieru. Sztuka ta przybyła do Europy z Włoch, a wcześniej z Chin, chociaż za jej ojczyznę uważa się Syberię.

Podobno w ten właśnie sposób plemiona Nomadów ozdabiały groby swoich przodków. Z czasem decoupage stał się sposobem na zdobienie elementów codziennego użytku, takich jak: lampiony, meble czy pudełka. W takiej wersji rękodzieło to pojawiło się w Chinach, skąd właśnie dotarło najpierw do Włoch, a potem do innych krajów europejskich.

Dzisiaj technikę tę określa się często jako metodę serwetkową. Ma to związek z materiałem, który najczęściej jest wykorzystywany do ozdabiania, czyli kolorowymi wzorami wycinanymi z papierowych serwetek. Rękodzieło to pozwala zmienić wygląd dowolnego przedmiotu wykonanego z drewna, metalu, szkła, tkaniny, ceramiki czy plastiku.

Dowiedz się więcej: Scrapbooking – sztuka zdobienia krok po kroku >>

Zaplanuj swoją pracę

Zanim zaczniemy pracę, warto przyjrzeć się, jak wygląda decoupage krok po kroku. Najprościej mówiąc cała praca sprowadza się do kilku prostych czynności. Są nimi:

 1. Wybór przedmiotu.
 2. Pomalowanie go.
 3. Wycięcie wzoru.
 4. Naklejenie wzoru na przedmiot, który będziemy zdobić.
 5. I wreszcie – polakierowanie powierzchni i pozostawienie pracy do wyschnięcia.

Dowiedz się więcej: Styl romantyczny w aranżacji wnętrz >>

Przygotuj materiały

Decoupage - przygotowanie narzędzi

Decoupage wymaga od nas sporej dozy cierpliwości. Najważniejszy element całego procesu stanowi zdobycie i przygotowanie wszystkich niezbędnych materiałów.

Do pracy potrzebne nam będą:

 • przedmiot, który chcemy ozdobić,
 • farba – najlepiej akrylowa, ale zwykła malarska też się sprawdzi,
 • papier ścierny – w przypadku, gdy zdobimy powierzchnię z drewna lub plastiku,
 • lakier bezbarwny,
 • serwetka (bibułka lub papier) z barwnym motywem,
 • klej – rozwodniony wikol.

Dowiedz się więcej: Styl shabby chic w aranżacji wnętrz >>

… I do dzieła!

Decoupage - wykonanie

Już wiesz, co jest Ci potrzebne. Mniej więcej wiesz też jak wygląda decoupage krok po kroku, zatem przystąp do pracy.

Po pierwsze – wybieramy przedmiot do ozdobienia. Niech na początek będzie to coś niewielkiego – na przykład mała doniczka ceramiczna.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: donice ogrodowe z palet >>

Po drugie – przygotowujemy starannie powierzchnię zdobienia. W przypadku ceramiki (także szkła), użyj wody z amoniakiem. Drewno oraz plastik oczyszcza się papierem drobnoziarnistym.

Trzeci krok – wybierz wzór do naklejenia. Pamiętaj, żeby był on zbliżony barwą do farby, którą się posłużysz.

Kolejna czynność, to dokładne wycięcie wzoru i oddzielenie go od pozostałych warstw. Następnie przykładamy wzór do doniczki i stopniowo pokrywamy go klejem. Gdy wyschnie, nakładamy na wierzch jeszcze jedną warstwę kleju. Po dokładnym wyschnięciu, całość należy pokryć bezbarwnym lakierem. Dla lepszego efektu czynność można powtórzyć.

Dowiedz się więcej: Pomysły na tanie, jesienne ozdoby – TOP 7 >>

Decoupage to dla wielu osób praca, dla innych – pasja, czy sposób na spędzenie wolnego czasu. Dzięki tej sztuce można samodzielnie stworzyć niepowtarzalnie i unikalnie ozdobione przedmioty – na prezent, ale i codziennego użytku. Znasz już wszystkie tajniki decoupage’u, a zatem – do dzieła. Trzymamy kciuki za wspaniały efekt!

ZOBACZ RÓWNIEŻ