Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
21 Gru, 2017 - 01:00
Darmowe WiFi - jak i gdzie szukać?

Darmowe WiFi – jak i gdzie szukać?

Anna Wezgraj da Silva

Dziś chyba już nikt nie wyobraża sobie świata bez Internetu, a zwłaszcza podczas podróży. Sprawdź, jak zlokalizować darmowe WiFi w każdym miejscu na świecie.

Będąc poza domem, dobrze wiedzieć jak i gdzie szukać darmowego Internetu. Jest to szczególnie ważne w podróży, kiedy to podłączenie do sieci zapewnia nam komfort psychiczny i po prostu ułatwia życie. Darmowe WiFi pozwala nam na kontakt z najbliższymi, dostęp do mediów społecznościowych i skrzynki e-mail, łatwiejsze planowanie transportu czy możliwość zwiedzania miasta z dedykowaną ku temu aplikacją.

Warto więc wiedzieć, w jaki sposób szukać darmowego Internetu niemalże w każdym zakątku świata. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów: od hotspotów, przez dedykowane aplikacje, aż po lokalne kawiarnie i restauracje.

7 sposobów na darmowe WiFi

1. Ręczne skanowanie sieci WiFi

Pierwszym, chyba najbardziej oczywistym rozwiązaniem, na znalezienie dostępu do darmowego Internetu, będzie po prostu wejście w ustawienia telefonu i prześledzenie dostępu do WiFi bez zabezpieczenia pod postacią hasła. Jeśli nie uda nam się podłączyć do sieci w ten sposób, pozostaje nam wypróbowanie innych sposobów.

2. Dedykowane aplikacje

Jednym ze sposobów na poszukiwanie darmowej sieci WiFi jest użycie dedykowanych ku temu aplikacji. Paradoksalnie niektóre z nich wymagają… podłączenia do Internetu! Istnieje jednak wiele programów, które działają w trybie offline.

Oto kilka przykładów aplikacji, dzięki którym będziemy mogli korzystać z Internetu za darmo, niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdujemy:

  • WeFi Pro –dla iOS (sprawdź tutaj) i Android (sprawdź tutaj)
  • Instalbridge – dla Android (sprawdź tutaj)
  • WiFi Map – dla iOS (sprawdź tutaj) i Android (sprawdź tutaj)
  • osmino – dla Android (sprawdź tutaj)
  • Darmowe Wi-fi Wiman – dla Android (sprawdź tutaj)

3. Lokale udostępniające sieć WiFi

Większość hoteli, hosteli i innych baz noclegowych, udostępnia swoim klientom darmowe podłączenie do Internetu. Będąc w podróży warto więc skorzystać z tej możliwości. Co natomiast w przypadku, kiedy znajdujemy się poza miejscem, w którym nocujemy?

Warto wówczas udać się do lokalnych restauracji, kawiarni, barów czy innych lokali gastronomicznych. To właśnie w tych miejscach bez problemu podłączymy się do sieci WiFi, a jednocześnie będziemy mieli okazję do spróbowania lokalnych wypieków i innych przysmaków bądź po prostu do odpoczynku przy filiżance ulubionego napoju.

4. Publiczne sieci WiFi

Nie zawsze jednak mamy czas, ochotę bądź pieniądze na poszukiwanie darmowego Internetu w lokalnych punktach gastronomicznych. Innym sposobem na połączenia się z Internetem bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy będzie zlokalizowanie publicznych hotspotów.

Darmowy dostęp do Internetu najczęściej znajdziemy wszędzie tam, gdzie możemy spotkać tłum ludzi: na dworcach, lotniskach, uczelniach, przy atrakcjach turystycznych, w centrach handlowych bądź po prostu w centrach miast.

Dowiedz się więcej: Najlepsze darmowe aplikacje antywirusowe na telefon >>

5. Darmowa sieć WiFi – kto pyta, nie błądzi

Jak znaleźć darmowe WiFi w nieznanym miejscu? Najlepiej po prostu spytać lokalnych mieszkańców, którzy wskażą nam drogę i pomogą rozwiązać problem braku dostępu do sieci.

Być może ktoś będzie na tyle miły, że w sytuacji kryzysowej udostępni nam na przysłowiowe 5 minut swój osobisty hotspot z telefonu.

6. Funkcja „Znajdź sieć Wi-Fi” na Facebooku

Aplikacja Facebook również umożliwia nam wyszukanie dostępu do darmowego Internetu. Wystarczy rozwinąć opcje aplikacji, przejść w menu do „Eksploruj”, a następnie wybrać opcję „Znajdź sieć Wi-Fi”.

7. Hotspot udostępniany przez operatora sieci komórkowej

Kolejnym sposobem na darmowe WiFi jest skorzystanie z usług, jakie oferują niektóre sieci komórkowe i nie chodzi tutaj o żadne opłaty abonamentowe itp.

Przykładowo klienci T-mobile mogą nieodpłatnie skorzystać z usługi HotSpot T-mobile, która udostępniana jest w pociągach sieci Intercity. Wystarczy tylko zarejestrować się do usługi przy pomocy aktywnego numeru telefonu, na który to zostanie wysłane hasło do hotspotu.

Pamiętajmy jednocześnie, że darmowe WiFi niesie za sobą ryzyko ataków hakerskich. Aby więc zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z publicznych punktów WiFi, pamiętajmy o używaniu programu antywirusowego na telefon oraz korzystaniu tylko z bezpiecznych stron, których adres rozpoczyna się w następujący sposób: “https://”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ