Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
18 Lis, 2018 - 18:57

7 darmowych rzeczy, o które można poprosić podczas lotu

Katarzyna Zet

Planujesz podróż samolotem? Sprawdź, o jakie bezpłatne rzeczy lub usługi możesz poprosić podczas lotu załogę w tradycyjnych i tanich liniach lotniczych.

Latanie samolotem zyskuje na popularności, o czym świadczy choćby znaczący wzrost liczby pasażerów na polskich lotniskach. Tylko w 2017 roku było ich ponad 40 mln, co stanowiło prawdziwy rekord i powód do radości dla całej branży. Choć linie lotnicze często oferują promocje na bilety, wciąż są one dość drogie. A jeśli są tanie, to dopłacać trzeba niemal za każde udogodnienie, nawet za kawę i posiłek. Mało kto jednak wie, że niektóre rzeczy w samolotach otrzymamy za darmo – wystarczy o nie poprosić podczas lotu.

Poniżej przedstawiamy 7 darmowych rzeczy, o które można poprosić obsługę podczas lotu. Niestety część z nich dostępna jest gratis wyłącznie w wybranych liniach.

1. Podstawowe leki i materiały opatrunkowe

Na pokładzie każdego samolotu jest apteczka pierwszej pomocy, w której znajdują się przede wszystkim środki opatrunkowe, ale także niektóre podstawowe leki. Jeśli więc rozboli nas głowa, możemy poprosić podczas lotu personel pokładowy o tabletkę przeciwbólową, a jeśli nasz skaleczony palec zacznie znowu krwawić, otrzymamy bez problemu plaster za darmo.

Załoga samolotu jest zwykle także przygotowana na kłopoty żołądkowe pasażerów – jeśli więc zrobi nam się niedobrze, możemy poprosić podczas lotu np. o krople żołądkowe.

O podstawowe leki możesz poprosić podczas lotu załogę

źródło zdjęcia: Getty Images / artisteer

2. Niektóre artykuły higieniczne

Chodzi tu przede wszystkim o chusteczki nawilżane – zwykłe lub nasączone płynem dezynfekującym. Te akcesoria mogą okazać się niezbędne, jeśli na przykład okaże się, że nasze miejsce nie zostało dokładnie oczyszczone po poprzednim rejsie.

Sprzątanie samolotu między lądowaniem a kolejnym startem zwykle odbywa się bardzo pobieżnie ze względu na brak czasu, dlatego obawiając się różnych zarazków, można poprosić stewardessę o chusteczki odkażające, którymi można przetrzeć choćby stolik. Chusteczki takie przydają się również w sytuacji, gdy chcemy zdezynfekować dłonie przed posiłkiem.

Warto też wiedzieć, że w wielu liniach lotniczych na pokładzie załoga ma przygotowane pieluszki jednorazowe na wypadek, gdyby podróżującym rodzicom ich zabrakło. Można je poprosić podczas lotu i zazwyczaj otrzymać całkowicie za darmo.

Dowiedz się więcej: Niezbędnik w podróży: Co zabrać ze sobą w podróż?

Chusteczki nawilżane często można za darmo dostać w samolocie

źródło zdjęcia: Getty Images / Evgen_Prozhyrko

3. Woda do picia

Picie napojów w samolocie jest bardzo ważne nawet ze względów zdrowotnych, ponieważ właściwe nawodnienie organizmu pomaga uchronić się przed zakrzepicą, której ryzyko wystąpienia podczas lotu znacznie wzrasta. Ponadto na pokładzie jest suche, klimatyzowane powietrze, które po prostu wzmaga pragnienie. Niestety dostęp do napojów jest bardzo różny w poszczególnych liniach lotniczych:

  • w liniach typu low-cost w zasadzie za każdy napój, nawet za wodę butelkowaną należy zapłacić (np. w liniach Wizzair mała woda mineralna kosztuje około 6 euro),
  • w liniach tradycyjnych napoje typu woda, sok, herbata i kawa są wliczone w cenę biletu.

Problem z zaspokojeniem pragnienia może się więc pojawić przede wszystkim w przypadku osób podróżujących tanimi liniami lotniczymi, które zapomniały wziąć na pokład własną wodę i nie chcą wydawać pieniędzy podczas lotu. Okazuje się, że w niektórych przypadkach załoga może poratować je wodą przegotowaną, szczególnie jeśli chodzi o spragnione dziecko i jeśli woda po prostu zostanie im w termosie.

W większości linii tradycyjnych bez problemu natomiast dostaniemy bezpłatnie dolewkę każdego napoju, także kawy, herbaty, a nawet alkoholu (w wielu tradycyjnych liniach za darmo otrzymamy lampkę wina, piwo lub nawet drinka).

Przy okazji warto przypomnieć, że podczas lotu nie wolno pić wody z kranu znajdującego się w toalecie – woda ta jest trzymana w pojemnikach, które są czyszczone wyłącznie podczas okresowych przeglądów samolotu. W związku z tym są one siedliskiem wielu bakterii, w tym również tych wywołujących ciężkie zatrucia pokarmowe.

Wskazówka: jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na napoje w tanich liniach lotniczych, dużo lepiej zabrać ze sobą własny bidon i napełnić go wodą ze specjalnych kranów z wodą pitną na lotnisku, które są dostępne po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej: 6 sposobów na tanie bilety lotnicze

W większości linii można poprosić podczas lotu o wodę

źródło zdjęcia: Getty Images / izusek

4. Posiłki specjalne dla osób na diecie i dokładki dla głodomorów

Niektórzy z nas są na specjalnej diecie i pod tym kątem linie lotnicze także są przygotowane. Mowa o liniach tradycyjnych, które w ramach biletu serwują pasażerom posiłki na pokładzie (w tanich liniach posiłki są dodatkowo płatne). Posiłek specjalny należy zgłosić wcześniej telefonicznie, najlepiej co najmniej 24 godziny przed lotem.

Przykładowo w polskich liniach LOT są oferowane bezpłatnie między innymi następujące posiłki specjalne:

W wielu liniach można także poprosić podczas lotu o dokładkę, jeśli podany w ramach biletu posiłek okazał się niewystarczający. To, czy ją dostaniemy, zależy oczywiście od tego, czy załoga będzie dysponowała dodatkowymi porcjami. Zwykle jednak część podróżnych nie korzysta z posiłków w samolocie i właśnie ich porcje mogą być przeznaczone na dokładki dla pozostałych.

Dowiedz się więcej: Jak zaoszczędzić na jedzeniu w podróży?

Dietetyczne posiłki nie wymagają dodatkowych opłat

źródło zdjęcia: Getty Images / Diy13

5. Różne akcesoria podczas długich lotów

W tradycyjnych liniach lotniczych podczas długich lotów np. na inny kontynent pasażerowie mogą poprosić podczas lotu o wiele akcesoriów poprawiających ich komfort podróży.

Chodzi tu przede wszystkim o koce i poduszki, stopery do uszu, opaski na oczy, czy nawet szczoteczki do zębów. Niestety na takie udogodnienia zwykle nie można liczyć w tanich liniach lotniczych ani podczas krótkich rejsów.

Możesz poprosić podczas lotu o akcesoria poprawiające komfort podróży

źródło zdjęcia: Getty Images / gchutka

6. Zabawki dla dzieci

Długi lot samolotem jest bardzo nużący dla wielu dorosłych, a tym bardziej dla maluchów. Z tego względu rodzice powinni zadbać o to, by zabrać na pokład ulubione zabawki lub książeczki dziecka, które zajmą je podczas podróży. Jeśli jednak o tym zapomną, w wielu liniach lotniczych otrzymają je za darmo od obsługi.

Przykładowo w liniach lotniczych LOT dzieci na pokładzie mogą otrzymać kolorowanki i kredki, a w liniach Emirates – maskotki, gry, kolorowanki i książki edukacyjne.

Dowiedz się więcej: Wakacje z dzieckiem – najciekawsze gadżety do podróżowania z maluchem

W wielu liniach dzieci mogą liczyć na zabawki i kolorowanki

źródło zdjęcia: Getty Images / MNStudio

7. Pomoc załogi w trudnych sytuacjach

Praktycznie w każdej linii lotniczej pasażer może poprosić podczas lotu stewarda lub stewardessę o pomoc w różnych trudnych sytuacjach. Przykładowo, podróżując z niemowlęciem, możemy poprosić o podgrzanie butelki z mlekiem, ponieważ w większości przypadków na pokładzie znajduje się kuchenka mikrofalowa.

Darmową pomoc otrzymają również osoby starsze i niepełnosprawne przy przemieszczaniu się do toalety.

W wielu liniach rodzic może także poprosić o chwilowe przypilnowanie dziecka przez członka załogi, by spokojnie skorzystać z WC.

Załoga samolotu powinna również służyć darmową informacją, jeśli chodzi o formalności lotniskowe po wylądowaniu np. w kwestii odbioru bagażu czy cła.

Załogę można zwykle poprosić podczas lotu o wiele rzeczy

źródło zdjęcia: Getty Images / andresr

Na darmowe rzeczy w samolocie możemy liczyć przede wszystkim w tradycyjnych liniach lotniczych, które wszelkie dodatkowe usługi wliczają sobie po prostu w odpowiednio wyższą cenę biletu. Warto też pamiętać, że najwięcej przywilejów przysługuje pasażerom klasy pierwszej i biznesowej.

Z kolei podróżni wybierający linie typu low-cost niestety powinni liczyć przede wszystkim na siebie, a więc odpowiednio przygotować się do podróży i wszelkie przydatne akcesoria spakować do bagażu podręcznego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ