Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
07 Kwi, 2017 - 13:27
Czyszczenie komputera krok po kroku

Czyszczenie komputera krok po kroku

Urszula Stanisławska-Hunek

Systematyczne czyszczenie komputera to gwarancja jego prawidłowej pracy. Na co warto zwrócić uwagę i jakie zabiegi czynić, aby uzyskać właściwy efekt?

Czyszczenie komputera pomoże dłużej cieszyć się jego prawidłowym działaniem i pozwoli na higieniczną pracę. Urządzenie przyciąga kurz, który może zapychać wentylatory i osiadać na ważnych elementach, powodując ich nagrzewanie się. Prowadzi to do podwyższenia temperatury pracy m.in. karty graficznej czy procesora. Jak wyczyścić sprzęt, aby nie uszkodzić podzespołów?

Krok pierwszy – czyszczenie klawiatury

Czasami można się zdziwić, a nawet przerazić, kiedy zobaczymy ile okruchów, resztek jedzenia czy sierści psa znajduje się pod klawiszami naszej klawiatury. Jest to nieestetyczne, niehigieniczne i może powodować zacinanie się przycisków.

Powszechnie wykorzystywanym gadżetem do czyszczenia klawiatury jest sprężone powietrze. Wydmucha szybko wszystkie zabrudzenia. Jeśli akurat nie mamy go pod ręką, możemy użyć w tym celu domowego odkurzacza (uwaga na moc odkurzacza! istnieje ryzyko wciągnięcia klawiszy).

Popularnych gadżetem jest specjalna guma do czyszczenia trudnodostępnych miejsc, można ją zakupić w sklepach interentowych. Wystarczy rozprowadzić gumę na klawiaturze, a po ściągnięciu wszystkie zanieczyszczenia pozostaną na jej powierzchni.

Na koniec warto przetrzeć powierzchnię szmatką nasączoną płynem do płukania ust, aby usunąć z powierzchni klawiszy wszystkie bakterie. W ofercie dostępne są także antybakteryjne płyny przeznaczone do przemywania całego komputera.

Czyszczenie klawiatury

Krok drugi – monitor

Monitor to część sprzętu, który często jest dotykany palcami. Osiada na nim także kurz. Najlepiej tę część komputera przemywać dedykowanymi płynami – wtedy ma się gwarancję, że z jednej strony sprzęt będzie czysty, z drugiej strony nie ulegnie uszkodzeniu.

Monitor można wyczyścić także płynem do mycia szyb. Nadmienić trzeba jednak, że nie powinno się go pryskać bezpośrednio. Lepiej lekko zmoczyć szmatkę i przetrzeć ekran. Monitor będzie lśnił, a antystatyczne działanie płynu nie pozwoli osiadać kurzowi.

Czyszczenie ekranu komputera

Krok trzeci – środek komputera

Na początku należy przygotować śrubokręt, który będzie potrzebny do otwarcia obudowy. Czyszczenie sprzętu wewnątrz powinniśmy systematycznie powtarzać co kilka miesięcy. Aby usunąć kurz należy delikatnie wciągnąć go odkurzaczem.

Nie musimy odpinać żadnych podzespołów, ale należy uważać na wszystkie małe części. Bardzo dokładnie należy oczyścić wszystkie wentylatory, ponieważ na nich znajduje się najwięcej kurzu. Co więcej, w trakcie czyszczenia powinny być one unieruchomione – można je przytrzymać ręką.

Zamiast odkurzacza sprawdzi się także wcześniej opisane sprężone powietrze. Jest ono również bardziej poręczne i mamy większą pewność, że niczego nie zniszczymy. Regularne czyszczenie komputera zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w jego wnętrzu, co przekłada się na wydajność pracy.

Czyszczenie komputera - wentylatory

Krok czwarty – czystość mieszkania

Im częściej będziemy sprzątać mieszkanie, tym mniej kurzu będzie zbierało się na komputerze. Warto codziennie odkurzać dywany oraz dość często myć podłogi, aby dokładnie zebrać cały kurz w mieszkaniu.

UWAGA! Należy pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach czyszczenia sprzętu elektronicznego:

  • sprzęt musi być wyłączony i odłączony od prądu podczas czyszczenia
  • nigdy nie używamy wody do czyszczenia sprzętu elektronicznego
  • możemy wykorzystać specjalne środki przeznaczone do czyszczenia elektroniki lub czysty alkohol o wysokim stężeniu

ZOBACZ RÓWNIEŻ