ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
25 Sty, 2018 - 01:00
Czyszczenie klimatyzacji domowej

Czyszczenie klimatyzacji domowej

ARTYKUŁ PARTNERA

Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej to podstawa prawidłowego działania sprzętu i przede wszystkim utrzymania zdrowia mieszkańców. Dowiedz się, jak wyczyścić klimatyzację w domu.

Każdy sprzęt elektroniczny wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, by służył jak najdłużej. Zarówno telewizory, jak i kuchnie czy pralki. Podobnie jest w przypadku klimatyzatora, który to możemy zainstalować we własnym domu.

Klimatyzator w procesie chłodzenia powietrza wytwarza dużą ilość wilgoci, co sprzyja namnażaniu się różnych mikroorganizmów – grzybów, drobnoustrojów. Dlatego konieczne jest regularnie czyszczenie sprzętu, aby właśnie zapobiegać namnażaniu się w nim bakterii i grzybów, co może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie osób, które znajdują się w otoczeniu. Co zrobić, by skutecznie wyczyścić klimatyzację?

W klimatyzatorach znajdują się dwa rodzaje elementów, które zajmują się przepompowywaniem powietrza. Są to wymienniki ciepła – parownik i skraplacz. Powietrze, które przez nie przepływa, zawiera kurz, pył, bakterie, grzyby, pleśń i inne zanieczyszczenia. Normalną sytuacją jest więc to, że po jakimś czasie wszystkie te mikroorganizmy osadzają się na powierzchniach i we wnętrzu urządzenia i mogą powodować jego uszkodzenie.

Jak  wyczyścić domową klimatyzację?

Nowe klimatyzatory wyposażone są w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Zastosowanie takiego rozwiązania niweluje konieczność czyszczenia klimatyzacji częściej niż raz w roku. Jednak sam filtr powinien być czyszczony dużo częściej – przynajmniej co trzy miesiące.

W klimatyzatorach najczęściej stosuje się tak zwane filtry zgrubne. Ten rodzaj zabezpieczeń wystarczy przemyć łagodnym środkiem czyszczącym – bakteriobójczym.

Istnieją też filtry, które są wymienne i nie wymagają czyszczenia.

Oprócz tego warto regularnie także przemywać panele z zewnątrz, ponieważ przez nie do klimatyzatora dopływa powietrze i na nich właśnie gromadzi się dużo zanieczyszczeń. Można je oczyścić miękką szmatką namoczoną w delikatnym środku czyszczącym.

Szczególną uwagę powinno się również zwrócić na obudowę klimatyzatora, która znajduje się na zewnątrz budynku, ponieważ tam mogą gromadzić się liście, owady, pióra i inne rzeczy znajdujące się w powietrzu, utrudniające przepływ powietrza. Ich nagromadzenie zmniejsza skuteczność wymiany ciepła. Sprawdź tutaj, jeśli jesteś zainteresowany wiosennym czyszczeniem klimatyzacji: http://www.caligo.pl/wiosenna-promocja-na-czyszczenie-klimatyzacji/.

ZOBACZ RÓWNIEŻ