Mateusz Baj
Mateusz Baj
18 Paź, 2017 - 03:00
Czym się różni last minute od first minute

Czym się różni last minute od first minute

Mateusz Baj

Last minute i first minute – te dwie, wydawałoby się, przeciwstawne wakacyjne opcje może łączyć jedno: korzystna cena.

Wycieczki last minute i first minute można znaleźć w ofercie praktycznie każdego biura podróży. Obie te oferty łączy zazwyczaj jedno: bardzo korzystna cena. Co je natomiast różni?

Last minute

Wycieczki last minute (ang. ostatnia minuta) to takie, które wykupujemy niedługo przed terminem wyjazdu. Wprawdzie definicji „last minute” nie znajdziemy w ustawie o usługach turystycznych, ale pojęcie to przyjęło się w turystyce i oznacza zakup w ostatniej chwili. Tak kupowane wycieczki pozwalają zaoszczędzić pieniądze i nie wymagają planowania urlopu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Warto wiedzieć, że kupując wycieczkę last minute, nawet mocno przecenioną, mamy takie same prawa i korzystamy z takiej samej ochrony, jak gdybyśmy płacili za wycieczkę w cenie katalogowej. Wszelkie zapisy w regulaminach biur podróży, które próbują umniejszać odpowiedzialność biura przy sprzedaży tego typu wycieczek, są niezgodne z prawem. Żaden przepis nie przewiduje odrębnej kategorii dla tego typu wycieczek.

Przy wycieczkach typu last minute decyzję o wyjeździe często trzeba podjąć dosłownie z dnia na dzień. Może to być więc dobra opcja dla osób, które nie mają jasno określonych planów urlopowych i mogą wyjechać w dowolnym momencie.

First minute

Terminem first minute (ang. pierwsza minuta)  określa się te oferty turystyczne, które są dostępne w sprzedaży z dużym wyprzedzeniem czasowym. W zamian za wcześniejsze dokonanie rezerwacji, biura podróży oferują klientom liczne bonusy.

Przede wszystkim są to obniżki ceny katalogowej sięgające często nawet 40% ceny wycieczki. Część biur podróży uzależnia wysokość zniżki od czasu rezerwacji – im wcześniej rezerwujemy wycieczkę, tym rabat jest wyższy. Klientom first minute biura oferują często także wyższe zniżki dla dzieci, gwarancję niezmienności ceny, bezpłatne ubezpieczenie kosztów rezygnacji czy bezpłatne wycieczki fakultatywne.

Oferty first minute na sezon letni pojawiają się w ofercie często już we wrześniu roku poprzedniego.

Last minute i first minute – dla kogo

Oferta last minute jest przede wszystkim skierowana do osób, które mogą sobie pozwolić na wyjazd na wakacje z dnia na dzień, bo na przykład nie pracują na etacie i nie muszą wcześniej rezerwować urlopu. To także dobra opcja dla tych, którzy nie mają sprecyzowanych planów na urlop i jest im generalnie wszystko jedno w jakim kraju spędzą wakacje – wystarczy im, że w pobliżu będzie ciepłe morze lub inne egzotyczne atrakcje.

Z kolei wakacje rezerwowane w formule first minute to oferta skierowana głównie do rodzin z małymi dziećmi oraz osób chcących podróżować w większych grupach (znalezienie wycieczki dla kilkunastu osób w formule last minute jest bardzo trudne). To także oferta dla tych, którzy z uwagi na swoją pracę lub inne obowiązki muszą planować urlop z dużym wyprzedzeniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ