Syntia Militowska
Syntia Militowska
19 Paź, 2017 - 04:00
Czym są zabawki Montessori

Czym są zabawki Montessori

Syntia Militowska

W ostatnim czasie zabawki Montessori cieszą się ogromną popularnością. Zobacz, jakie są najpopularniejsze zabawki edukacyjne w stylu Montessori.

Rodzice zamierzający wprowadzić w życie styl wychowania zgodny z zasadami Marii Montessori zastanawiają się, które zabawki Montessori okażą się najlepsze dla ich dzieci. Dowiedz się, czym się charakteryzują takie zabawki i dlaczego warto je mieć.

Czym się wyróżniają zabawki Montessori?

Maria Montessori zwykła mówić, że zabawa dla dzieci jest pracą, a więc zabawki nie powinny być nazywane zabawkami, lecz pomocami. Właśnie w myśl tej filozofii zabawki Montessori wyróżniają się prostotą, a także przydatnością. Są to przede wszystkim zabawki edukacyjne, a więc mają spełnić określone zadanie.

Zostały stworzone w sposób, który ma umożliwić dziecku samodzielne odkrycie i skorygowanie ewentualnego błędu. Dlatego też największą popularnością cieszą się zabawki edukacyjne, takie jak na przykład układanki, których rozwiązanie jest tylko jedno. Jeśli dziecko popełni błąd, zauważy to i samodzielnie będzie mogło go skorygować.

Filozofia Montessori kładzie nacisk na realną naukę stosowaną w praktyce, właśnie poprzez zabawki edukacyjne. Bowiem uważa się, że w ten sposób dzieci przygotowywane są do realiów dorosłego życia.

Dowiedz się więcej: Weekend z dzieckiem: Magiczne Ogrody w Janowcu >>

Czym są zabawki Montessori - wspólna zabawa

Czy skrzynia na zabawki Montessori jest potrzebna?

Maria Montessori uważała, że wszystkie zabawki edukacyjne powinny być łatwo dostępne dla dziecka, tak aby mogło po nie sięgnąć w dowolnej chwili. Właśnie z tego powodu uważa się, że skrzynia na zabawki nie jest tutaj dobrym pomysłem.

Zamiast tego, warto stworzyć dziecku przestrzeń, w której dominować będą niskie komody, niskie blaty i otwarte półki. Dzięki temu skrzynia na zabawki nie będzie potrzebna, a wszystkie potrzebne przedmioty będą widoczne i dostępne dla dziecka. Tak jak przewiduje to metoda wychowania według Marii Montessori.

Dowiedz się więcej: Pomysł na pokój dziecięcy – praktyczne rozwiązania >>

Na czym polega zabawa w metodzie Montessori

Zabawa zgodnie z filozofią Marii Montessori powinna umożliwiać dziecku łatwy dostęp do pomocy, jaką są zabawki edukacyjne (pamiętajmy, że zabawa to praca, a zabawki to pomoce). Kładzie się tu nacisk na samodzielność dziecka – rodzic stwarza odpowiednią przestrzeń i nie ingeruje w działania malucha.

Ingerencja powinna odbyć się tylko wtedy, gdy zabawki edukacyjne nie będą wykorzystywane przez dziecko zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Dowiedz się więcej: Nauka poprzez zabawę, czyli na czym polega metoda Montessori >>

Zabawki Montessori – przykłady

Metoda Marii Montessori nie przewiduje elementu pracy, jakim jest skrzynia na zabawki. Dlatego też zabawki edukacyjne w stylu Montessori są stabilne i bez problemu mogą stać na półce.

Najpopularniejsze zabawki Montessori – zestawienie

zabawki Montessori

źródło: rulonik.pl ; ekomammi.pl ; arante.pl ; zabawkiplih.pl

1. Ślimak na kółkach
2. Cylindry dotykowe
3. Blok z cylindrami
4. Układanka z klocków

zabawki Montessori

źródło: rulonik.pl ; sklepy24.pl ; liger.net.pl

5. Waga z cylindrycznymi odważnikami
6. Drewniane klocki – bryły geometryczne
7. Drewniane klocki – puzzle

zabawki Montessori

źródło: wehrfritz.pl ; ekomammi.pl

8. Wrzeciona w skrzyneczce
9. Buty do nauki wiązania

Metoda Montessori to filozofia, w której zwraca się uwagę na każdą płaszczyznę rozwoju maluchów – ważny jest tu zarówno rozwój fizyczny, jak i intelektualny oraz duchowy. Z pewnością warto sprawdzić samodzielnie w domu, jak ta metoda wpływa na naszego malucha, choćby poprzez zastosowanie omówionych zabawek Montessori.

ZOBACZ RÓWNIEŻ