Anna Nowak
Anna Nowak
08 Cze, 2017 - 10:39
Czym są pożyczki społecznościowe?

Czym są pożyczki społecznościowe?

Anna Nowak

Pożyczki społecznościowe w Polsce raczkują. Platformy pożyczkowe powstają, by za chwilę zniknąć. Tymczasem wejście na niestabilny rynek zapowiada duży bank.

Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe opierają się o ekonomię współdzielenia. Prywatni posiadacze większej ilości środków finansowych udzielają pożyczek tym, którzy nie chcą bądź nie mogą korzystać z pożyczek i kredytów bankowych. Wszystko odbywa się bez pośrednictwa banków lub firm pożyczkowych.

Dzięki tej aktywności inwestorzy zarabiają więcej niż zyskaliby na tradycyjnych lokatach w bankach, natomiast pożyczkobiorcy otrzymują pomoc finansową z niższym niż w bankach oprocentowaniem.

Dowiedz się więcej: Jak działają pożyczki społecznościowe dla firm >>

Co to jest platforma social lending?

Pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy mieliby dużą trudność w znalezieniu siebie nawzajem, gdyby nie platformy kojarzące te dwie grupy. Platformy pożyczkowe, zwane też social lending, od lat z powodzeniem funkcjonują na całym świecie, nadgryzając tort wielomilionowych zysków banków i firm pożyczkowych.

Dowiedz się więcej: Kredyt a pożyczka – poznaj różnice >>

Działanie platformy pożyczkowej

Platforma social lending pozwala na wymianę ofert pomiędzy osobami, które chcą udzielić komuś pożyczki bądź zaciągnąć pożyczkę. Administratorzy platformy dbają o to, by jej użytkownicy nie byli anonimowi.

Każdy, kto planuje zawrzeć umowę pożyczki za pośrednictwem social lending, przechodzi etap rejestracji i weryfikacji. Zazwyczaj musi też przelać określoną (niedużą) kwotę ze swojego konta bankowego, by w ten sposób potwierdzić tożsamość.

Do spotkania i zawarcia umowy między pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą dochodzi na różne sposoby, m.in. podczas aukcji, na której chętny do zaciągnięcia zobowiązania określa kwotę oraz preferowane oprocentowanie. Równie popularną praktyką jest dawanie ogłoszeń i odpowiadanie na nie tak przez inwestorów, jak i przez pożyczkobiorców.

Dowiedz się więcej: Kredyt obrotowy – dla kogo to dobry pomysł? >>

Platformy social lending na świecie i w Polsce

Pożyczki społecznościowe cieszą się dużą popularnością w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą i jedną z największych zagranicznych platform jest Zopa, która może poszczycić się pośrednictwem w udzielaniu pożyczek o wartości od 200 do 300 milionów funtów rocznie.

W Polsce tego rodzaju aktywność rozwija się niezwykle powoli, a liczbę powstających platform prawie równoważy liczba tych, które upadają. Polacy nie przekonali się jeszcze do takiej formy pożyczania pieniędzy. Wystarczy wspomnieć, że roczne obroty platform pożyczkowych osiągają wartość od 30 do 50 milionów złotych.

W ostatnim czasie, prawdopodobnie z tego powodu, polskich użytkowników opuścił sporych rozmiarów niemiecki portal Lendico, który dobrze radzi sobie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Holandii.

Światełkiem w tunelu może być jedna z najstarszych polskich platform Kokos.pl, która mimo trudnych warunków wciąż istnieje i niezmiennie zajmuje pozycję lidera w branży. Swoje wejście na ten trudny rynek zapowiedział też jeden z dużych polskich banków. Ma on pomagać uczestnikom social lendingu oferując inwestorom rating kredytowy. Być może takie wsparcie pobudzi nieco ospały polski rynek pożyczek społecznościowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ