Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
12 Lut, 2017 - 13:00
Czym różnią się pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny

Czym różnią się pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny

Kamil Podsiadło

Pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to nie to samo! Poznaj najważniejsze różnice.

Ludzie często mają tendencje do zamiennego używania pojęć „pożyczka” i „kredyt”, a w konsekwencji pożyczka hipoteczna utożsamiana bywa z kredytem hipotecznym. Oba produkty bankowe wprawdzie są podobne, ale jednak dzieli je kilka dość znacznych różnic.

Pożyczka i kredyt to nie to samo

Punktem wyjścia powinno być odróżnienie pożyczki od kredytu. Główną różnicą między tymi dwoma terminami jest celowość. Pożyczka może być udzielana na dowolny cel, który pożyczkodawcy nie powinien interesować i liczy się dla niego tylko zdolność kredytowa pożyczkobiorcy.

Z kolei kredyt udzielany jest na konkretny cel, który powinien zostać dokładnie zdefiniowany. Umowa kredytu musi zostać zawarta na piśmie i uwzględniać strony umowy, okres czy sposób spłaty kredytu. Z kolei umowa pożyczki może przyjąć nawet formę ustną.

Kolejna kwestia tyczy się odpłatności. Kredyt musi być płatny, natomiast pożyczka w teorii może zostać udzielona za darmo, chociaż zazwyczaj również wiąże się z odsetkami i prowizją. Dodatkowo kredyt hipoteczny jest produktem typowo bankowym i regulowany jest przez Prawo Bankowe, a pożyczkę reguluje Kodeks Cywilny i jej stronami mogą być dowolne osoby.

Różnice pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku rozpatrywania ogólnych terminów „pożyczki” i „kredytu”, główną różnicą pomiędzy oboma produktami jest ich celowość. Pożyczka hipoteczna może zostać udzielona na dowolny cel, ale jej podstawą jej ustanowienie hipoteki na nieruchomość należącą do pożyczkobiorcy. Z drugiej strony kredyt hipoteczny udzielany jest tylko i wyłącznie na potrzeby zakupu lub budowy nieruchomości. Ma więc charakter celowy.

Oba produktu łączy zatem wpis hipoteki do księgi wieczystej, jednakże cel tego działania jest zgoła inny. Z pożyczki hipotecznej mogą skorzystać tylko osoby, które posiadają już na własność mieszkanie czy dom i potrzebują pożyczki pod zastaw nieruchomości. Dzięki takiemu zabezpieczeniu mogą zazwyczaj negocjować atrakcyjniejsze warunki niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego kredytu.

Trzeba oczywiście stawić czoła szeregowi formalności, takim jak przygotowanie dla banku aktu notarialnego, odpisu z księgi wieczystej czy wyceny posiadanej nieruchomości. Do tego dochodzi oczywiście konieczność poddania się analizie zdolności kredytowej. Formalności jest więc sporo, ale można dzięki temu uzyskać wyższą pożyczkę o niższym oprocentowaniu.

Oczywiście biorąc kredyt na mieszkanie czy budowę domu również czeka nas dużo formalności, gdyż jest to dla banku bardziej ryzykowna inwestycja i dlatego też zazwyczaj charakteryzuje się mniej korzystnymi warunkami w porównaniu do pożyczki hipotecznej.

Dowiedz się więcej: Jak sfinansować kupno mieszkania na wynajem >>

Kiedy pożyczka, a kiedy kredyt?

Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze mieszkanie czy wybudować dom, wówczas powinieneś skierować swoje kroki do banku w celu zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jeśli jednak jesteś już właścicielem nieruchomości i potrzebujesz pożyczyć znaczną ilość gotówki, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna. Zastaw nieruchomości stanowi spore zabezpieczenie dla banku, co wpłynie na lepsze warunki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ