Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
24 Wrz, 2018 - 11:12

Czym płacić za granicą? Przegląd rozwiązań

Grzegorz Bryszewski

Łatwo, wygodnie i bez kosztownych przeliczeń i spreadów? Takie płatności są możliwe podczas zagranicznych wyjazdów. Sprawdź, czym płacić za granicą.

Czym płacić za granicą podczas wakacji lub służbowych wyjazdów zagranicznych? Co będzie skuteczniejsze: karta kredytowa, karta debetowa, konto walutowe czy też konto w euro? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo często te najwygodniejsze rozwiązania są też i najdroższe, a nawet najnowsze rozwiązanie, które stanowi skuteczną alternatywę dla banków, nie jest pozbawione wad. Zapraszamy do uważnej lektury naszego poradnika.

Czym płacić za granicą – możliwe rozwiązania

Karta płatnicza w złotówkach – wygodna forma płatności dla każdego

Jeszcze do niedawna wykorzystanie karty płatniczej (także kredytowej) prowadzonej w złotówkach było najbardziej popularnym i oczywistym sposobem dokonywania płatności za granicą. Za korzystaniem z tej możliwości przemawia między innymi dostępność terminalów płatniczych w krajach europejskich i całkowity brak formalności związanych z przygotowaniem się do wyjazdu zagranicznego – właśnie dlatego jest to najwygodniejsza forma w przypadku krótkich i nagłych wyjazdów.

To rozwiązanie może też być wygodne w przypadku podróży służbowych, gdzie często dużą część kosztów pokrywa organizator delegacji.

Dowiedz się więcej: Delegacja zagraniczna pracownika – to musisz wiedzieć 

W przypadku długich wyjazdów wakacyjnych, gdzie codziennie możemy wykonywać nawet kilkadziesiąt przeróżnych płatności, wyraźnie pojawia się niekwestionowana wada płatności zwykłymi kartami płatniczymi, czyli wyjątkowo wysokie koszty. Niemal każda operacja, zarówno płatność kartą za granicą w punkcie handlowym, jak i wypłata z bankomatu za granicą gotówki, wiąże się bowiem z przewalutowaniem i nawet jeśli jest ono wykonywane w korzystny dla nas sposób, to do kosztów całej operacji dojdą wysokie opłaty bankowe, czy też w postaci wysokich spreadów lub opłat za samo przewalutowanie operacji.

Jeszcze inna niekorzystna dla nas możliwość zachodzi w przypadku konieczności podwójnego przewalutowania, która może się pojawić, gdy algorytm wykryje, że np. transakcja dokonana w tureckich lirach musi być najpierw przewalutowana na euro (walutę rozliczeniową karty), a potem dopiero na złote (waluta rozliczeniowa konta).

Korzystając z zagranicznych bankomatów mniej znanych organizacji płatniczych, warto też pamiętać, że poza wspomnianymi kosztami może się pojawić jeszcze dodatkowa kwota – opłata za korzystanie z tego urządzenia, którą dorzucił jego właściciel.

Wady i zalety karty płatniczej w złotówkach

Po stronie zalet warto wymienić całkowity brak przygotowań do wyjazdu zagranicznego i możliwość dokonywania płatności niemal wszędzie. Wystarczy karta MasterCard lub karta Visa przypisana do konta osobistego, by mieć dostęp do gotówki praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Wyraźną wadą są natomiast dodatkowe koszty płatności, które mogą mocno uderzyć po kieszeni.

Dowiedz się więcej: Visa czy MasterCard: która karta płatnicza lepsza?

Karta wielowalutowa dla podróżujących do różnych krajów

Czym jeszcze płacić za granicą? Rozwiązaniem idealnie skierowanym dla osób często podróżujących jest karta wielowalutowa, czyli stosunkowo nowa oferta na polskim rynku. Wspomniana karta nie jest tym samym co karta walutowa, ponieważ może być bowiem podpięta jednocześnie do więcej niż jednego rachunku bankowego i obsługiwać płatności w złotych, euro, dolarach czy funtach.

Zazwyczaj korzystanie z takiej karty nie wymaga specjalnej uwagi z naszej strony– podczas transakcji system sam rozpozna, jaka jest jej waluta i pobierze pieniądze z odpowiedniego konta bez narażania nas na dodatkowe prowizje.

Korzystając z karty wielowalutowej, trzeba jednak pamiętać o posiadaniu odpowiedniej sumy pieniędzy na każdym rachunku, z którego będzie odbywała się płatność. Używanie takiej karty będzie także wygodne i korzystne w przypadku wyjazdów do najbardziej popularnych krajów europejskich, bo większość banków stosuje płatność w euro, dolarach czy też funtach. Znalezienie karty wielowalutowej, która by obsługiwała lokalną walutę w Turcji czy też Czechach może być wyjątkowo trudne.

Dowiedz się więcej: Najlepsze konto walutowe – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wady i zalety karty wielowalutowej

Wyraźną zaletą karty wielowalutowej będzie łatwość jej używania, oszczędność pieniędzy i wygoda (wykupienie karty przed podróżą i przelew środków na konta walutowe nie jest specjalnie uciążliwe).

Za wadę można uznać stosunkowo wysokie koszty związane z samym posiadaniem karty wielowalutowej – polskie banki zazwyczaj dodają karty do rachunków typu premium, czyli skierowanych do zasobnych klientów.

W takim ujęciu zapewnienie miesięcznych wpływów na konto w przykładowej wysokości 6 tysięcy złotych sprawi, że miesięczne koszty związane z posiadaniem karty spadną do zera, z drugiej jednak strony – brak takich wpływów może oznaczać, że posiadanie karty wielowalutowej będzie nas kosztowało aż 50 złotych miesięcznie.

Wspomniane koszty za prowadzenie karty połączone z raczej skromną ofertą zagranicznych walut sprawiają, że karta wielowalutowa będzie świetnym rozwiązaniem raczej dla turystów, którzy wyjeżdżają na wakacje kilka razy w roku, albo osób, które często podróżują służbowo. W innych przypadkach oszczędzone na kosztach przewalutowania pieniądze mogą być porównywalne do kosztów używania karty.

Czym płacić za granicą – nowoczesne płatności za pomocą aplikacji Revolut

Czym płacić za granicą? Kolejnym rozwiązaniem jest Revolut, czyli coraz popularniejsza w Polsce aplikacja prowadzona przez spółkę z branży FinTech (tak nazywane są firmy oferujące usługi finansowe oparte na technologii informacyjnej). Rozwiązanie określane jest często jako „rewolucyjna alternatywa dla banków“, a duża część użytkowników aplikacji twierdzi, że takie szumne zapowiedzi mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jak działa Revolut?

W dużym uproszczeniu Revolut stanowi mocno poprawioną wersję karty wielowalutowej, której możliwości rozszerza kantor do wymiany walut. Używanie tego rozwiązania polega więc na „wlaniu” do Revoluta dowolnej kwoty w dowolnej walucie i korzystanie z karty – płatność zawsze jest pobierana z właściwego subkonta walutowego.

Cechą charakterystyczną i największą zaletą aplikacji jest niedostępna w żadnym banku możliwość dokonywania płatności za pomocą ogromnej liczby walut (aktualnie można korzystać ze 130 walut) na całym świecie bez żadnych prowizji, ukrytych opłat oraz kosztów przewalutowania. Aplikacja aktualnie zarabia jedynie na opłacie przewalutowania w weekendy (gdy nie działają systemy bankowe) i dodatkowych usługach (np. ubezpieczeniu).

Użytkownicy nie korzystają jedynie z aplikacji na smartfonie, do usługi przypisana jest bowiem specjalna karta płatnicza która ułatwi korzystanie z kolejnej zalety rozwiązania: bezpłatnych wypłat lokalnej waluty z bankomatów na całym świecie do pewnej kwoty.

Wady i zalety aplikacji Revolut

Najważniejszą wadą aplikacji Revolut jest to, że to rozwiązanie nie jest firmowane przez żaden bank. Wielu ekspertów branżowych podpowiada więc, żeby w aplikacji trzymać raczej niewielkie kwoty. Problematyczny i trudny do zaakceptowania dla osób przyzwyczajonych do typowych placówek bankowych może być też kontakt z aplikacją w przypadku problemów i reklamacji. Realizowany on jest bowiem za pomocą czatowania z botami i przedstawicielami firmy.

Dowiedz się więcej: Aplikacje dla podróżnika – 20+ najlepszych

Gotówka – klasyczny sposób dokonywania płatności za granicą

Duża część osób zastanawiających się, czym płacić za granicą, w pierwszej chwili myśli o zabraniu gotówki. Płatność gotówką podczas zagranicznego wyjazdu to najbardziej klasyczne rozwiązanie – sprawdzi się na pewno w przypadku pobytu w kraju lub regionie, gdzie nie ma dostępu do banków, bankomatów i terminali do płatności zbliżeniowych, to także jako sposób płatności dla osób, które słabo znają się na bankowości internetowej.

Podstawowa znajomość wybranych serwisów internetowych będzie jednak niezbędna w celu zdobycia dobrego kursu waluty kraju, do którego chcemy się wybrać. Najwygodniejszą i czasem także najtańszą formę zdobycia waluty będzie bowiem skorzystanie z oferty wybranych kantorów wymiany waluty on-line (np. Cinkciarz.pl).

Wybierając duży i popularny serwis, mamy też pewność, że zdobędziemy stosunkowo egzotyczną walutę za przyzwoitą cenę. Jeszcze przed transakcją warto się jednak upewnić, czy nasz bank nie pobiera dodatkowych opłat za wpłacenie walut na konto, czasem taka opłata może wynieść nawet 10 złotych, gdy płatność nie jest na przykład związana z zapłatą kredytu mieszkaniowego.

Warto pamiętać, że nie zawsze rozsądny i korzystny będzie zakup waluty danego kraju. W przypadku odległych krajów znajdujących się poza UE najlepszym rozwiązaniem może być zakup dolarów w dobrej cenie w kraju i wymiana tej waluty po przylocie na miejsce.

Wady i zalety gotówki

Największą zaletą będzie możliwość zapłacenia gotówką za praktycznie każdy produkt i usługę. Taka forma płatności gwarantuje również prywatność (o swoich wydatkach nie informujemy banku czy też osób, które mają dostęp do naszego konta bankowego) i zapewnia dużą kontrolę nad wydawanymi pieniędzmi. Takiej kontroli nie będzie w przypadku płatności zbliżeniowych, gdzie wykonanie kilkudziesięciu zakupów na drobne kwoty może oznaczać całkiem pokaźny rachunek końcowy.

Posiadanie znacznej ilości gotówki za granicą może też nie być specjalnie bezpieczne i kusić złodziei. Do kradzieży może też dojść w pokoju hotelowym, dostęp do gotówki możemy również utracić, gdy nasze bagaże zostaną zgubione podczas podróży lotniczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ