Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
18 Lis, 2017 - 03:00

Czym jest zdrada emocjonalna?

Sylwia Łysak

Tylko przyjaźń czy coś więcej? Zdrada emocjonalna – sprawdź, jak ją rozpoznać u siebie i partnera/ki.

Zdrada emocjonalna, nazywana też psychiczną, często bywa bardziej bolesna od tej czysto fizycznej. Zaczyna się niewinnie i rozwija powoli, by osiągnąć apogeum, którego efekty są miażdżące dla związku. Sprawdźmy, czym jest zdrada emocjonalna i jak ją rozpoznać.

Próba definicji zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna jest trudna do zdefiniowania – głównie dlatego, że nie opiera się na kontakcie fizycznym o podłożu seksualnym. Mówi się, że zdrady emocjonalnej dopuszczamy się wtedy, gdy nadmiernie angażujemy się w osobę odmiennej płci, która nie jest naszym partnerem. Słowo „nadmiernie” staje się w tym miejscu kluczowe – każdy rozumie je inaczej.

Partnerzy zaborczy za zdradę emocjonalną uznają nawet utrzymywanie neutralnych, czysto koleżeńskich relacji z osobami innej płci – przy czym nie muszą one być szczególnie intensywne. Osoby, które akceptują więcej swobody w związku, zdradą emocjonalną nazwą przyjaźń damsko-męską, która wyraźnie postępuje w stronę „czegoś więcej” i negatywnie wpływa na zaangażowanie partnera będącego w stałym związku.

Druga definicja jest zdecydowanie bliższa rzeczywistości. Zdrada emocjonalna powoduje bowiem widoczną dysproporcję pomiędzy zaangażowaniem w partnera a osobę z poza związku, przy czym ta pierwsza może czuć się pokrzywdzona i odsunięta od intymnych spraw partnera, w przeciwieństwie do drugiej.

Dowiedz się więcej: Dobre relacje międzyludzkie – jak je pielęgnować >>

Zdrada emocjonalna – jak rozpoznać u partnera (przykład)

Towarzysz/ka życia poznaje nowego współpracownika odmiennej płci. Informuje Cię, że od razu znalazł/a z nim/nią wspólny język i cieszy się, że może pracować z kimś takim. W kolejnych dniach dowiadujesz się, że rozmawiali przy kawie, poszli razem na lunch, pokazali sobie zdjęcia dzieci. Z tygodnia na tydzień uzyskujesz coraz więcej informacji na temat „tej trzeciej osoby”. Orientujesz się, że twojego partnera/partnerkę łączy z nią coś więcej niż koleżeńska relacja. Na tym etapie może być to po prostu przyjaźń.

Nagle przestajesz otrzymywać informacje odnośnie „trzeciej osoby”, a masz wrażenie, że ta nadal obecna jest w życiu Twojego partnera. Przypadkiem dowiadujesz się o rzeczach, o których nie miałeś/aś pojęcia – wspólnym tańcu na zlocie integracyjnym, wieczornym spotkaniu w restauracji, częstych SMS-ach czy rozmowach na messengerze.

Jednocześnie, zauważasz osłabienie waszej relacji – mniej rozmawiacie, rzadziej spędzacie razem czas (i uprawiacie seks),  ograniczacie się jedynie do wspólnych obowiązków i dyplomatycznych uprzejmości. Wyraźnie spada zaangażowanie partnera/ki w Twoje sprawy i podejrzewasz, że może to mieć związek z osobą trzecią. Choć może to wskazywać na zdradę emocjonalną, to nie musi. Być może partner/ka nie chce dawać Ci powodów do zazdrości.

Gorzej, jeśli sytuacja się nie poprawia – Twój partner/partnerka wyraźnie ucieka od związku w drugą relację i zastępuje nią to, co do tej pory było pomiędzy wami. Powoli zauważasz, jak wasz związek chyli się ku upadkowi i jesteście ze sobą bardziej z przymusu lub przyzwyczajenia. Wspólne wypady i intymne chwile są rzadkością, w przeciwieństwie do spotkań i rozmów partnera/ki z „przyjacielem”. Widzisz, jak przy nim/niej rozkwita, a przy Tobie popada w melancholię.

Czy dopuściłem/am się zdrady emocjonalnej?

Zdradę emocjonalną łatwo pomylić z przyjaźnią damsko-męską, gdyż to od niej zazwyczaj się zaczyna. Granica jest delikatna i praktycznie niedostrzegalna – szczególnie jeśli  jesteśmy po stronie „zaangażowanej”.

Rozpoznanie zdrady emocjonalnej u siebie to kwestia sumienia. Musimy sobie szczerze odpowiedzieć na parę pytań.

  • Czy nasze słowa „to tylko przyjaźń” są rzeczywiście zgodne z prawdą? 
  • Czy przez tą przyjaźń nie zaniedbaliśmy partnera/ki i czy nie porównujemy osoby, z którą się przyjaźnimy do naszego towarzysza życia?
  • Czy nie miewamy myśli o bliskości fizycznej z tą osobą?
  • Czy nie traktujemy relacji z osobą trzecią jak swoistej „protezy” naszego związku?
  • W końcu, czy potrafimy zrezygnować z tej przyjaźni dla dobra związku? 

To próba ostateczna, po której przejściu będziemy wiedzieć na sto procent, na czym stoimy.

Zdrada emocjonalna to zjawisko równie powszechne co zdrada fizyczna, choć znacznie trudniejsze do rozpoznania. Zaangażowanie w osobę poza związkiem przy jednoczesnym zaniechaniu kontaktów seksualnych może być tak przyjaźnią damsko-męską, jak i prawdziwą zdradą. Wszystko zależy od tego, jak sytuacja wpływa na kondycję związku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ