Michał Nielub
Michał Nielub
20 Wrz, 2017 - 09:49
Czym jest kredyt odnawialny i dla kogo jest korzystny

Czym jest kredyt odnawialny i dla kogo jest korzystny

Michał Nielub

Kredyt odnawialny jest często mylony z debetem, chociaż to dwa różne produkty. Dowiedz się, na czym on polega i czy jest bezpieczny.

Kredyt odnawialny może być zarówno produktem wygodnym, jak i niebezpiecznym. Wszystko zależy od sposobu jego użytkowania oraz naszego podejścia do zarządzania finansami. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie zaciągania jakichkolwiek zobowiązań finansowych: celem ich wykorzystania powinny być tylko te wydatki, na które nas stać.

Kredyt odnawialny – na czym polega?

Kredyt odnawialny działa podobnie jak debet. Jego dysponowanie odbywa się w bardzo elastyczny sposób, ponieważ środki możemy wydatkować na dowolne cele. Dokładnie tak, jak własnymi pieniędzmi.

Zasada działania jest równie prosta: zakładając, że przyznano nam kredyt odnawialny w wysokości 3 000 złotych, zaś na koncie posiadamy 2 000 złotych naszych pieniędzy, to otrzymujemy łączny limit wydatków wysokości 5 000 złotych.

Odsetki za korzystanie z kredytu są naliczane dopiero wtedy, gdy wykorzystamy nasze środki i co istotne – wyłącznie od zużytych środków kredytu odnawialnego. Oznacza to, że jeżeli wydamy 2600 złotych, to odsetki zostaną naliczone wyłącznie od 600 złotych i tylko za okres przypadający od momentu wydania tych pieniędzy do spłaty zobowiązania.

Dowiedz się więcej: Dlaczego popadamy w długi? 5 nawyków, które pomogą uniknąć zadłużenia >>

Spłata kredytu

Spłata zaciągniętego zobowiązania jest w pełni zautomatyzowana. Jeżeli przyjmiemy założenia, jak w powyższym przypadku, to zaciągnięte 600 zł kredytu zostanie automatycznie spłacone po wpływie na konto minimum takiej samej kwoty.

Wówczas saldo wyniesie zero, zaś bank przestanie naliczać odsetki. Co istotne, ich spłata nie musi nastąpić w tym samym miesiącu. Może mieć to miejsce nawet w ostatnim dniu trwania umowy.

Kredyt odnawialny a debet

Kredyt odnawialny ma podobną zasadę działania do debetu na koncie. Należy jednak pamiętać, że są to dwa zupełnie różne produkty. Różnią się od siebie zasadami korzystania i warunkami uruchomienia. Są one następujące:

  • Debet jest pożyczką niewielkiej sumy, która z reguły nie przekracza 1 000 złotych, natomiast kredyt odnawialny można zaciągnąć na dużo wyższe kwoty, nawet 100 tys. złotych, a czasem więcej.
  • Uruchomienie debetu nie wymaga podpisania dodatkowych umów, wystarczy konto bankowe, natomiast uruchomienie kredytu odnawialnego wymaga podpisania umowy kredytowej oraz spełnienie wszystkich warunków tego zobowiązania.
  • Spłata odsetek z debetu następuje w krótkim terminie, zazwyczaj po 30 dniach, natomiast spłata odsetek z kredytu odnawialnego może nastąpić nawet w ostatnim dniu trwania umowy, która zawierana jest z reguły na rok.

Kredyt odnawialny – dla kogo korzystny?

Kredyt odnawialny jest produktem wygodnym dla tych osób, które posiadają stałe przychody i chcą się zabezpieczyć przez nieprzewidzianymi wydatkami. Produkt dedykowany jest również firmom, dla których płynność finansowa jest kluczowa w ramach prowadzonej działalności.

Co istotne, w wielu bankach oferowany jest jako kredyt online. Oznacza to, że umowę podpiszemy bez konieczności wizyty w oddziale, zaś sam dokument zostanie przesłany do nas pocztą. Warunkiem jest posiadanie konta bankowego w danej instytucji, dzięki czemu zaistnieje możliwość weryfikacji naszej zdolności kredytowej.

Kredyt odnawialny jest wygodnym produktem dla tych, którzy potrzebują dużego zastrzyku gotówki i mogą sobie pozwolić na spłatę zobowiązania w dłuższym okresie. Do korzyści z pewnością należy zaliczyć możliwość swobodnego dysponowania przyznanymi środkami oraz to, że odsetki naliczane są wyłącznie za okres faktycznego korzystania.

Wygodna jest również forma spłaty zobowiązania, która następuje automatycznie po wpływie środków na konto. Warto jednak pamiętać, że może to być również produkt niebezpieczny. W szczególności, jeżeli naszym celem będzie przeznaczenie kredytu na te wydatki, na które nas po prostu nie stać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ