Michał Nielub
Michał Nielub
18 Wrz, 2017 - 11:39
Czym jest crowdfunding?

Czym jest crowdfunding?

Michał Nielub

Crowdfunding, inaczej nazywany „finansowaniem społecznościowym”, to forma zbiórki środków na realizację rozmaitych projektów, który staje się coraz popularniejszy w Polsce.

Crowdfunding z definicji określany jest jako rodzaj gromadzenia i alokacji kapitału przekazywanego na rzecz rozwoju określonego przedsięwzięcia w zamian za określone świadczenie zwrotne.

Polskie Towarzystwo Crowdfundingu promuje określenie „finansowanie społecznościowe” jako polską nazwę dla tego zjawiska. Ten sposób zbiórki środków zyskuje coraz większą popularność z uwagi na jego wysoką atrakcyjność względem innych możliwości finansowania projektów dostępnych na rynku.

Crowdfunding – rys historyczny

Za początek tego zjawiska powszechnie uważa się subskrypcję, która rozwinęła się w XVIII wieku i była popularna jeszcze w wieku XIX. Polegała ona na proponowaniu zamożnym miłośnikom muzyki zakupu utworów, będących dziełem określonego kompozytora. Gdy wymagana suma została uzbierana, autor zlecał wydruk utworu muzycznego.

Współczesny crowdfunding narodził się w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce w 1997 roku i było skutkiem działalności fanów zespołu rockowego Marillion. Projekt polegał na uzbieraniu niezbędnych środków w celu zorganizowania trasy koncertowej. Na ten cel zebrano ponad 60 tys. dolarów amerykańskich.

Rozwój współczesnych platform crowdfundingowych

Zjawisko to zostało dostrzeżone i już wkrótce pojawiły się platformy internetowe, umożliwiające zbiórkę środków na wsparcie twórczości muzycznej.

 • Na potrzeby realizacji tych działań w 2000 roku powstał portal ArtistShare.com.
 • Przełomem był rok 2008, w którym pojawił się portal Indiegogo, umożliwiający pozyskanie finansów na realizację projektów – nie tylko muzycznych.
 • W 2009 roku narodził się Kickstarter, obecnie największa platforma crowdfundingu na świecie.
 • W 2010 roku zaczęły powstawać ich europejskie odpowiedniki.

Crowdfunding – zasady działania i rodzaje

Jak już wcześniej wspomniano, crowdfunding jest zjawiskiem polegającym na zbiórce środków na realizację określonych projektów. Obecnie w ten sposób finansowane są ciekawe przedsięwzięcia z obszarów: kultury, inicjatyw społecznych i obywatelskich, sztuki, a nawet biznesowych.

System działania jest prosty – osoba z interesującym pomysłem opisuje go na łamach określonej platformy. Środki przekazywane są przez innych użytkowników, którym konkretna idea przypadła do gustu.

Wyróżnia się crowdfunding udziałowy i nieudziałowy:

 • Finansowanie społecznościowe udziałowe polega na tym, że każdy kto wpłaca środki na konkretny projekt, staje się później jego udziałowcem. Wiąże się to z korzyścią w postaci współdzielenia zysków.
 • Crowdfunding nieudziałowy polega na oferowaniu rozmaitych nagród (rzeczowych, finansowych lub innych) w zamian za wsparcie pomysłu dowolną kwotą. Z tego rodzaju korzystają m.in. twórcy filmowi, którzy w zamian za wsparcie oferują np. wymienienie wszystkich wspierających z imienia i nazwiska w końcowych napisach filmu.

Dowiedz się więcej: Start-up a dofinansowanie – gdzie szukać pomocy finansowej >>

Crowdfunding Polska

W Polsce finansowanie społecznościowe również zyskuje coraz większą popularność. Do jednych z popularniejszych platform crowdfundingu należy m.in. Wspieram.to. Oferuje możliwość zorganizowania zbiórki na projekty z bardzo wielu dziedzin, m.in. dotyczących muzyki, książek, nowych technologii, gier komputerowych, edukacji, mody, podróży, start up’ów oraz wielu innych.

Ponadto, na terenie Polski funkcjonują jeszcze inne platformy crowdfundingu:

 • Beesfund.com – udziałowy i nieudziałowy,
 • Wspolnyprojekt.pl – nieudziałowy,
 • Crowdangels.pl – udziałowy,
 • PolakPotrafi.pl – nieudziałowy,
 • Wspieramkulture.pl – nieudziałowy, projekty kulturalne.

Dowiedz się więcej: Działalność gospodarcza – to musisz wiedzieć >>

Czym jest crowdfunding? - platformy

Crowdfunding jest szczytny w koncepcji swojego działania. Polega na tym, że społeczność wspiera pomysły, które im się podobają. Dzięki temu istnieje możliwość realizacji projektów z bardzo różnych obszarów, które w rynkowych okolicznościach nie miałyby racji bytu.

Finansowanie społecznościowe umożliwia realizację nawet najśmielszych pomysłów, bez konieczności korzystania m.in. z grantów instytucji, kredytów, środków na rozpoczęcie działalności oraz innych możliwości finansowania przedsięwzięć, dostępnych na rynku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ