Michał Nielub
Michał Nielub
24 Wrz, 2017 - 03:00
Czy żyrant może wycofać poręczenie kredytu?

Czy żyrant może wycofać poręczenie kredytu?

Michał Nielub

Żyrant jest niezbędny do zaciągnięcia kredytu. Dowiedz się, czy istnieje możliwość odstąpienia żyranta od umowy i w jakich okolicznościach.

Żyrant ustanawiany jest w momencie, gdy – zdaniem banku – majątek kredytobiorcy nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia w przypadku wystąpienia problemów ze spłatą zadłużenia. Chociaż teoretycznie poręczenie kredytu może zostać wycofane, to w praktyce niezwykle ciężko tego dokonać.

Żyrant – kim jest i za co odpowiada?

Z definicji żyrantem jest osoba, która własnym podpisem poręcza spłatę całego kredytu lub jego część w przypadku, gdy kredytobiorca przestanie regularnie wywiązywać się ze zobowiązania. Istotną kwestią jest, że przyczyny problemów ze spłatą mogą być różne. Zatem dłużnik może celowo zaprzestać spłaty lub mogą na to wpływać okoliczności życiowe, np. utrata pracy.

Dowiedz się więcej: Poręczyciel kredytu – kto może nim zostać? 

Komornik – kiedy może zająć majątek żyranta?

Jeżeli kredytobiorca zaprzestanie regularnie lub w ogóle spłacać zaciągnięty kredyt gotówkowy, wówczas bank zwróci się do poręczyciela o spłatę długu. Jeżeli żyrant nie odpowie na wezwanie, uruchamiana jest procedura windykacji, w której komornik odgrywa najważniejszą rolę. W praktyce oznacza to możliwość zajęcia całego majątku poręczyciela, jeżeli nie zaspokojone zostaną żądania z majątku kredytobiorcy.

Poręczenie kredytu – czy można z niego zrezygnować?

Jeżeli żyrant chce się wycofać przed podpisaniem umowy poręczenia, wówczas nie ma z tym problemu. Większe komplikacje zaczynają się po podpisaniu takiego dokumentu, a jeszcze większy wtedy, gdy już pojawiły się problemy ze spłatą długu.

Łatwiej zrezygnować z poręczenia kredytu w przypadku, gdy nie wystąpiły jeszcze problemu z regulowaniem zadłużenia. Warunkiem jednak jest zgoda kredytobiorcy oraz przedstawienie bankowi innego wiarygodnego poręczyciela.

Dowiedz się więcej: Jak unieważnić poręczenie kredytu 

Żyrant – wszystkie za i przeciw

Poręczycielem zazwyczaj stają się osoby z bliskiego otoczenia kredytobiorcy. W praktyce jest to najbliższa lub nieco dalsza rodzina, a także przyjaciele. Dzieje się tak z powodu zadziałania mechanizmu psychologicznego: „Jak mogę odmówić bliskiej osobie?”. Pamiętajmy jednak, że złożenie podpisu pod umową poręczenia to ogromna odpowiedzialność.

Dowiedz się więcej: Komornik za długi rodziców – czy długi przechodzą na dzieci? 

Poręczając kredytobiorcę warto rozważyć, czy faktycznie będzie on w stanie spłacać regularnie zaciągnięty dług. Należy również zawczasu zapoznać się z treścią umowy poręczeniowej, w szczególności w zakresie zmiany żyranta.

Musimy pamiętać o tym, że poręczenie kredytu oznacza naprawdę dużą odpowiedzialność i często ręczymy całym swoim majątkiem. Dlatego tym bardziej warto rozważyć wszystkie za i przeciw oraz być pewnym wiarygodności kredytobiorcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ