Michał Nielub
Michał Nielub
20 Sie, 2017 - 01:08
Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych

Czy warto wykupić ubezpieczenie szyb samochodowych

Michał Nielub

Ubezpieczenie szyb obejmuje koszty związane z ich naprawą. Praktyka wskazuje, że pęknięcia lub wybicie szyby jest jedną z najczęściej występujących szkód w przypadku auta. Czy warto ubezpieczyć szyby samochodowe?

Ubezpieczenie szyb chroni nasze auto przed jedną z najczęściej występujących szkód. Podstawowy pakiet polisy OC nie obejmuje napraw i wymian w tym zakresie, zaś ryzyko uszkodzenia szyby jest niezwykle wysokie.

Okoliczności uszkodzenia szyby samochodowej

Szyby w samochodzie są szczególnie narażone na uszkodzenia. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że są nietrwałe i podatne na pęknięcia lub wybicia. Do najczęstszych powodów szkód w tym zakresie zalicza się odpryski na przedniej witrynie, wynikającej np. z uderzenia kamyka.

Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidywalne, w których ubezpieczenie szyb pozwoli uniknąć nam wysokich kosztów ich naprawy lub wymiany. Uszkodzenia mogą być konsekwencją np. silnych wiatrów i uderzenia gałęzi lub włamania.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie AC – przed czym chroni i czy warto je wykupić >>

Ubezpieczenie szyb – co obejmuje i gdzie kupić

Ubezpieczenie szyby samochodowej obejmuje jej naprawę (jeżeli dotyczy wyłącznie pęknięcia) lub wymiany (gdy naprawa szyb samochodowych jest niemożliwa). Taką polisę można zakupić praktycznie u każdego ubezpieczyciela. Przed ostateczną decyzją należy zwrócić uwagę na zakres oferty oraz wysokość sumy gwarancyjnej.

W celu pozyskania informacji o ofercie rynkowej na ubezpieczenie szyby, przeanalizowano ofertę 4 firm ubezpieczeniowych.

AXA Direct

AXA Direct oferuje ubezpieczenie w ramach pakietu „SZYBY”. Obejmuje zarówno naprawę, jak i wymianę szyb we wskazanych warsztatach. Obowiązuje limit wysokości wypłacanego odszkodowania w wysokości 2 000 zł przy indywidualnie wycenianej składce. Co istotne, zgłoszenie szkody w ramach tego pakietu nie spowoduje utraty zniżek.

Warta

Firma ubezpieczeniowa Warta posiada w ofercie polisę „Auto Szyby”. Ochroną objęte są szyby samochodowe: czołowa, boczne i tylna. Wyłączone są szyberdachy. Limit kwoty odszkodowania wynosi 3 000 zł przy składce 69 zł rocznie. Zgłoszenie szkody nie spowoduje utraty zniżek w ramach wykupionego AC.

Generalli

Ubezpieczenie szyb w Generalli jest możliwe również jako dodatkowa opcja. W pakiecie klient otrzymuje naprawę lub wymianę, niezależnie od przyczyny. Składka jest indywidualnie wyliczana, zaś limit odszkodowania wynosi 6 000 zł.

Gothaer

Firma ubezpieczeniowa Gothaer obejmuje kompletny zakres świadczeń w przypadku uszkodzenia szyby. Niezależnie od przyczyny, ubezpieczyciel gwarantuje limit wypłacanego odszkodowania do wysokości 2 000 zł w przypadku aut do 3,5 t oraz 6 000 zł w przypadku aut powyżej 3,5 t. Co istotne, nie obowiązuje limit dotyczący wieku pojazdu.

Ubezpieczenie szyb nie jest kosztowną polisą. Mając na uwadze jednak koszt naprawy lub wymiany szyby oraz wysokie ryzyko jej uszkodzenia, warto rozważyć tę kwestię. Musimy pamiętać o tym, że takie zdarzenie może wystąpić nawet w przypadku zaparkowanego auta – wystarczy, że pojawi się intensywne gradobicie lub zaparkujemy samochód pod drzewem przy silnych wiatrach i uszkodzenie gotowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ