Anna Nowak
Anna Nowak
10 Mar, 2017 - 13:09
Czy warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Czy warto wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Anna Nowak

Dowiedz się, co obejmuje i czy warto mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, będące uzupełnieniem ubezpieczenia z NFZ.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest uzupełnieniem obowiązkowego ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Polisy zdrowotne pozwalają bez kolejek korzystać z lekarzy specjalistów i cieszyć się przy tym bardzo wysokim standardem oferowanych usług.

Dlaczego publiczna służba zdrowia nie wystarczy?

Polacy chętnie korzystają z lekarzy pierwszego kontaktu w ramach NFZ, ale już specjalistów poszukują w prywatnych gabinetach. Dlaczego? Ponieważ na wizytę u kardiologa, laryngologa, czy okulisty w publicznym ośrodku zdrowia trzeba czekać ok. pół roku. Rekordowe kolejki tworzą się do ortopedów (na tego specjalistę czeka się rok lub dłużej).

Oczekiwanie na przyjęcie do lekarza przez kilka miesięcy to ryzyko komplikacji, przedłużające się cierpienie i obniżające się szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego korzystanie z prywatnych przychodni lekarskich jest często koniecznością, a nie luksusem.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą – co należy wiedzieć? >>

Co daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Kiedy nie ma czasu, by oczekiwać na wizytę w ramach NFZ, można udać się do prywatnego gabinetu i zapłacić za usługę z własnej kieszeni. Tańszym sposobem jest korzystanie z polisy zdrowotnej. Pacjent posiadający takie ubezpieczenie – albo dopłaca niewielką część rachunku, albo nie płaci za leczenie w ogóle. Wszystko zależy od kształtu umowy zawartej z ubezpieczycielem.

Wykupując polisę, warto pamiętać, że o ile na wielkość i jakość koszyka podstawowych świadczeń medycznych w ramach NFZ przeciętny obywatel nie ma żadnego wpływu, o tyle na kształt własnej, prywatnej polisy zdrowotnej – już tak. Jeśli tylko dojdzie do porozumienia z ubezpieczycielem, można zapewnić sobie optymalny zakres najwyższej jakości usług zdrowotnych:

  • w pełni dostosowanych do potrzeb pacjenta,
  • wykonywanych przy maksymalnie skróconym okresie oczekiwania,
  • świadczonych przez wysoko wykwalifikowany personel,
  • z dostępem do najnowocześniejszych technologii,
  • w przyjaznych i estetycznych wnętrzach, itd.

Rodzaje polis zdrowotnych

Istnieje kilka rodzajów polis zdrowotnych. Są to m.in.: ubezpieczenia:

  • ambulatoryjne,
  • szpitalne,
  • assistance,
  • lekowe.

Dzięki nim ubezpieczony może korzystać ze specjalistycznych badań, a także z zabezpieczenia finansowego przeznaczonego nie tylko na pokrycie kosztów leczenia, ale również na złagodzenie skutków choroby (np. niezdolności do pracy).

Ubezpieczenie zdrowotne czy pakiet medyczny?

Niekiedy polisy zdrowotne bywają mylone z pakietami medycznymi. Jaka jest między nimi różnica? Posiadacz polisy zdrowotnej może zgłosić się do dowolnie wybranego lekarza, w dowolnej przychodni, a ubezpieczyciel pokrywa koszty leczenia.

W przypadku pakietu medycznego można korzystać z pomocy medycznej świadczonej tylko przez konkretną sieć przychodni, w której usługi zostały już niejako przedpłacone. Coraz częściej jednak polisy zdrowotne i pakiety medyczne przenikają się. Przychodnie działające w ramach abonamentów medycznych dołączają usługi ośrodków partnerskich, a ubezpieczyciele proponują pracodawcom pakiety medyczne.

Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Zarówno polisę, jak i pakiet może zapewnić swoim pracownikom pracodawca. Polisę można też wykupić sobie indywidualnie.

Najtańszym wariantem takiego ubezpieczenia jest współpłacenie za usługi medyczne. Przy rocznym koszcie ok. 200 – 300 zł, właściciel polisy ma zapewniony 50% rabat na określoną liczbę wizyt u lekarzy specjalistów.

Za ok. 700 zł rocznie można korzystać bez ograniczeń z usług internisty i kilku wybranych specjalistów (np. ginekologa lub okulisty).

Za ok. 1 100 zł – 1 500 zł rocznie liczba dostępnych dla pacjenta lekarzy specjalistów wzrasta do kilkunastu. W ramach ubezpieczenia można przeprowadzić szereg badań, m.in. USG, RTG, a nawet wykonać niezbyt skomplikowane zabiegi w warunkach szpitalnych.

Ile kosztuje polisa gwarantująca pełen pakiet usług medycznych? Tu trzeba liczyć się z kosztem ok. 3 – 4 tys. zł rocznie. Za tę cenę pacjent może liczyć na opiekę wszelkich specjalistów (w tym onkologów), prowadzenie ciąży, badania takie jak: tomografia, biopsje, markery i wiele innych, a także transport do szpitala, zabiegi ambulatoryjne, itp.

Przy zawieraniu umów ubezpieczenia zdrowotnego należy pamiętać o karencji na świadczenia. Niektóre z usług medycznych mogą być świadczone np. po upływie 4 – 6 miesięcy, ale są i takie (np. prowadzenie ciąży i przyjęcie porodu), które są objęte polisą dopiero po upływie 12 miesięcy karencji.

Ceny podane w artykule są poglądowe. Towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają ceny polis od wieku osoby ubezpieczonej, jej stanu zdrowia, przebytych chorób, itp. czynników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ