ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
18 Sty, 2017 - 08:24

Jak zabezpieczyć przyszłość rodziny? Czy ubezpieczenie na życie daje gwarancję bezpieczeństwa?

ARTYKUŁ PARTNERA

Nieprzewidziane zdarzenia losowe mogą dotknąć każdego z nas. Nie wszystkim da się zapobiec, ale można się ubezpieczyć tak, by zwiększyć bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich na wypadek trudnych chwil. Taką rolę właśnie spełnia ubezpieczenie na życie. Jak wybrać ubezpieczenie na życie? Na co zwrócić uwagę? Oto krótki poradnik, który pomoże znaleźć właściwą polisę.

Ubezpieczenie na życie tylko na stare lata?

Niekoniecznie. Dlaczego? Po pierwsze – życie zaskakuje. I choć brzmi to jak banał, śmierć czy ciężki wypadek może dotknąć w każdym momencie. I na taką okoliczność warto zabezpieczyć siebie – wybierając polisę, która zakresem obejmuje np. świadczenia rekompensujące okres hospitalizacji i rekonwalescencji po ciężkiej chorobie oraz gwarantuje wypłatę ewentualnego odszkodowania bliskim. Okres takiego ubezpieczenia może wynieść nawet kilkadziesiąt lat.

Po drugie – ubezpieczenie na życie może stać się sposobem na oszczędzanie na wybrany cel – zwłaszcza, gdy wybierze się polisę oszczędnościową lub oszczędnościowo – ochronną.

Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Każdy z nas jest inny. A wybór dobrej polisy jest uzależniony od wielu czynników – począwszy od wieku osoby ubezpieczanej, aż po cele ubezpieczenia.

Zdecydowana większość polis ubezpieczeniowych na życie ma określony czas obowiązywania. Zazwyczaj jest to okres między kilkoma a kilkudziesięcioma latami. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyznaczają również najczęściej wiek graniczny  zarówno przystąpienia do polisy, jak i zakończenia jej ważności. Dla osób młodych i w wieku średnim to dobre rozwiązanie – zwłaszcza, gdy polisa ma charakter oszczędnościowy, a zgromadzone na koncie środki będą pracować i zostać wypłacone na warunkach ustalonych z ubezpieczycielem. Jeśli bowiem w okresie ubezpieczeniowym nie wydarzy się nic złego, nie dość, że mieliśmy gwarancję bezpieczeństwa, to jeszcze otrzymamy odpowiednią sumę, która pozwoli choćby zrealizować jakieś marzenie.

Nie oznacza to jednak, że bez szans na wykup polisy są osoby w wieku starszym. Problemów z podpisaniem umowy ubezpieczeniowej nie będą miały osoby w wieku 60 czy 65 lat. Są również takie polisy, które zapewniają ochronę ubezpieczeniową na całe życie – umowę można zawrzeć nawet do dnia ukończenia 80. roku życia. Należy jednak liczyć się z tym, że składka – z uwagi na wysokie ryzyko dla ubezpieczyciela – będzie odpowiednio wyższa.

Jak zatem wybrać odpowiednie dla siebie ubezpieczenie na życie? Najlepszym sposobem jest rozmowa z doradcą ubezpieczeniowym. To osoba, która najlepiej zna produkty ubezpieczeniowe i analizując sytuację i oczekiwania konkretnego człowieka, zainteresowanego wykupieniem polisy, wskaże najbardziej rozsądne rozwiązania. A dobrze dobrane ubezpieczenie na życie z całą pewnością stanie się gwarancją bezpieczeństwa na długi czas – także dla bliskich ubezpieczonego.