ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
21 Wrz, 2018 - 13:48

Czy ten fundusz jest rejestrowany?

ARTYKUŁ PARTNERA

Nim zrobimy pierwszy krok w świecie inwestycji, powinniśmy sprawdzić, czy oferowany nam fundusz inwestycyjny jest produktem zarejestrowanym, czyli w istocie legalnym.

Rynek inwestycji kapitałowych nie jest, niestety, wolny od oszustów, których jedynym celem jest oskubanie nas z pieniędzy. Dlatego nim wpłacimy jakiekolwiek pieniądze na oferowany nam fundusz inwestycyjny, warto przeprowadzić małe „śledztwo” i spojrzeć do Rejestru funduszy inwestycyjnych. Znajdziemy tam wszystkie działające legalnie w naszym kraju towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz ich produkty. Działanie jest proste i nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Jego zaniechanie może się natomiast okazać katastrofalne.

Nasze „śledztwo” nie wymaga ani fajki Sherlocka Holmesa, ani łysiny Kojaka. Wymaga jedynie dostępu do Internetu. Rejestr funduszy inwestycyjnych jest prowadzony przez Sąd Okręgowy w Warszawie, ale z łatwością znajdziemy go również na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Informacje o działających w Polsce towarzystwach funduszy inwestycyjnych oraz ich produktach – a więc przede wszystkim o funduszach inwestycyjnych – są w Rejestrze uzupełniane na bieżąco. Nie dajmy więc sobie wmówić, że brak jakiegoś TFI jest rezultatem urzędniczych zaniedbań. W tym wypadku ich nie ma.

Rejestr funduszy inwestycyjnych obejmuje najważniejsze informacje, a więc nazwę i rodzaj funduszu inwestycyjnego; jego cel inwestycyjny; czas trwania funduszu inwestycyjnego (jeżeli jest ograniczony); nazwę i adres towarzystwa zarządzającego funduszem i jego reprezentantów; listę członków zarządu; wreszcie nazwę banku depozytariusza. Weryfikacja tych informacji to pierwszy krok do podjęcia rozmów z przedstawicielem TFI, które oferuje nam swój produkt.

Jeśli funduszu i towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie ma w Rejestrze funduszy inwestycyjnych, dajmy sobie spokój. Nie warto poświęcać naszego czasu, a już tym bardziej pieniędzy. Bezpieczniej będzie zainteresować się legalną ofertą – czyli wpisanym do Rejestru funduszy inwestycyjnych – działających funduszy.

Sprawdzenie Rejestru funduszy inwestycyjnych to pierwszy krok na drodze do zarabiania pieniędzy na rynku kapitałowym. Kolejnym jest przemyślenie, jakie ryzyko akceptujemy. Jeśli większe, to możemy część swoich pieniędzy zainwestować w fundusze akcyjne. Są one bardziej ryzykowne, ale też dają nadzieję na wyższy zysk. Jeśli natomiast ryzyka się boimy, to zdecydujmy się, przynajmniej na początek, na fundusze obligacyjne bądź pieniężne. Najlepiej jednak zdywersyfikować swoje inwestycje, to znaczy część pieniędzy zainwestować w fundusze akcyjne, a część w pieniężne lub obligacji.