Pożyczki przez Internet cieszą się na polskim rynku na tyle dużą popularnością, że wciąż możemy obserwować napływ nowych firm, które w przeważającej części mają kapitał zagraniczny. Spróbujmy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczanie przez Internet jest bezpieczne.
Ciężko wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość bez Internetu. Firmy z różnych branż skupiają się na działalności internetowej, a marketing internetowy stał się bardzo ważną częścią świata reklamy. Internet w znacznym stopniu ułatwia załatwienie wielu spraw i pozwala zaoszczędzić wiele czasu.
Jednak jest też druga strona medalu – przez Internet znacznie łatwiej oszukać klienta, a cyberprzestępczość stała się już chlebem powszednim i w niektórych aspektach stanowi nawet większy problem niż przestępczość tradycyjna.
Z możliwości, jakie daje Internet, postanowiły skorzystać firmy pożyczkowe działające całkowicie online. Pozwalają one swoim klientom zaciągnąć pożyczki przez Internet bez wychodzenia z domu. Co więcej, w porównaniu z pożyczkami bankowymi, te internetowe cechują o wiele mniejsze formalności i przede wszystkim szybkość – pieniądze mogą znaleźć się na koncie pożyczkobiorcy nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku.
Dowiedz się więcej: Pożyczkomat – czy warto skorzystać z serwisu i wziąć pożyczkę? >>
Tutaj nasuwa się fundamentalne pytanie: czy to aby na pewno jest bezpieczne? Zobaczmy, jakie zagrożenia niosą ze sobą pożyczki przez internet i co należy robić, żeby tych zagrożeń uniknąć.
Dowiedz się więcej: VIA SMS pożyczki warte zaciągnięcia? >>
Nieuczciwe firmy pożyczkowe
Na pewno pewnym problemem są nieuczciwe „firmy pożyczkowe”, które wyłudzają dane osobowe i potem kontakt się urywa lub naciągają na wysoko płatne SMS-y. Wciąż można w sieci znaleźć takie podmioty, ale w porównaniu z uczciwymi pożyczkodawcami jest ich tak naprawdę bardzo niewiele.
Dodatkowo łatwo można się uchronić przed nieuczciwymi praktykami i nie chodzi tu nawet o dokładne czytanie umów oraz regulaminów, co jest wskazane, ale wiele osób nie ma na to chęci lub czasu. Wystarczy znaleźć solidne branżowe strony internetowe, gdzie opisywane i recenzowane są dziesiątki firm pożyczkowych.
Dodatkowo zazwyczaj oprócz rankingów i recenzji, na takich stronach znajdują się również rankingi oraz porównywarki firm pożyczkowych, dzięki czemu szybko można znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę z atrakcyjną ofertą dla pożyczkobiorców.
W najbliższych miesiącach powinien także powstać rejestr firm pożyczkowych prowadzony przez KNF, w którym będą znajdować się tylko wiarygodni oraz sprawdzeni pożyczkodawcy. Póki co takiego oficjalnego rządowego rejestru nie ma, ale jest nieoficjalny, niemniej jednak wiarygodny: http://www.rfp.org.pl/.
Wystarczy zatem poświęcić tylko trochę czasu na mały przegląd w Internecie, aby nie martwić się o swoje dane i pieniądze.
Dowiedz się więcej: Pożyczki online: wszystko, co musisz wiedzieć >>
Zabezpieczone połączenie
Drugie poważne niebezpieczeństwo związane z zaciąganiem pożyczek przez Internet, to ryzyko przechwycenia przez niepowołane osoby newralgicznych danych osobowych.
W procesie wnioskowania o pożyczkę online należy podać podstawowe dane osobowe (m.in. imię, nazwisko, adres), informacje o dochodach, a czasem przesłać także skany dokumentów tożsamości. Poza tym firmy pożyczkowe wymagają przelewu weryfikacyjnego lub zalogowania się na własne konto bankowe przez specjalną aplikację i jeśli korzystamy z niezabezpieczonego połączenia, to ktoś może przejąć nasze dane logowania do banku.
Dlatego też bezwzględnie trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa poruszania się w Internecie. Składając wniosek o pożyczkę przez Internet korzystajmy ze swojego komputera i wystrzegajmy się niezabezpieczonych sieci. Odpadają więc ogólnodostępne HotSpoty w centrach handlowych czy innych miejscach publicznych.
Należy również upewnić się, że firma pożyczkowa szyfruje połączenie na swojej stronie. Witryna powinna być zabezpieczona protokołem HTTPS (wystarczy sprawdzić, czy w pasku adresu jest „https” zamiast „http” i czy widnieje wizerunek kłódki).
Pożyczanie przez Internet (zresztą jak wszelkie inne działania w sieci) związane są z pewnym ryzykiem, ale my sami w dość prosty sposób możemy zminimalizować to ryzyko. Wystarczy jedynie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Kto i dlaczego oferuje pożyczki dla zadłużonych?
- 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki online
- Jakie dokumenty potrzebne są do uzyskania pożyczki online?
- Pożyczka przez internet – warunki i okres spłaty
- Czy ustna umowa pożyczki jest ważna?
- Pożyczki a wyłudzanie danych – poznaj system Bezpieczny Pesel
- Jak uzyskać pożyczkę w kryzysowej sytuacji – poradnik