Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
06 Kwi, 2017 - 14:00

Czy pożyczki przez Internet są bezpieczne?

Kamil Podsiadło

Zastanawiasz się, czy pożyczki internetowe aby na pewno są bezpieczne? Czas rozwiać część wątpliwości!

Pożyczki przez Internet cieszą się na polskim rynku na tyle dużą popularnością, że wciąż możemy obserwować napływ nowych firm, które w przeważającej części mają kapitał zagraniczny. Spróbujmy sobie jednak odpowiedzieć na pytanie, czy pożyczanie przez Internet jest bezpieczne.

Ciężko wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość bez Internetu. Firmy z różnych branż skupiają się na działalności internetowej, a marketing internetowy stał się bardzo ważną częścią świata reklamy. Internet w znacznym stopniu ułatwia załatwienie wielu spraw i pozwala zaoszczędzić wiele czasu.

Jednak jest też druga strona medalu – przez Internet znacznie łatwiej oszukać klienta, a cyberprzestępczość stała się już chlebem powszednim i w niektórych aspektach stanowi nawet większy problem niż przestępczość tradycyjna.

Z możliwości, jakie daje Internet, postanowiły skorzystać firmy pożyczkowe działające całkowicie online. Pozwalają one swoim klientom zaciągnąć pożyczki przez Internet bez wychodzenia z domu. Co więcej, w porównaniu z pożyczkami bankowymi, te internetowe cechują o wiele mniejsze formalności i przede wszystkim szybkość – pieniądze mogą znaleźć się na koncie pożyczkobiorcy nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku.

Dowiedz się więcej: Pożyczkomat – czy warto skorzystać z serwisu i wziąć pożyczkę? >>

Tutaj nasuwa się fundamentalne pytanie: czy to aby na pewno jest bezpieczne? Zobaczmy, jakie zagrożenia niosą ze sobą pożyczki przez internet i co należy robić, żeby tych zagrożeń uniknąć.

Dowiedz się więcej: VIA SMS pożyczki warte zaciągnięcia? >>

Nieuczciwe firmy pożyczkowe

Na pewno pewnym problemem są nieuczciwe „firmy pożyczkowe”, które wyłudzają dane osobowe i potem kontakt się urywa lub naciągają na wysoko płatne SMS-y. Wciąż można w sieci znaleźć takie podmioty, ale w porównaniu z uczciwymi pożyczkodawcami jest ich tak naprawdę bardzo niewiele.

Dodatkowo łatwo można się uchronić przed nieuczciwymi praktykami i nie chodzi tu nawet o dokładne czytanie umów oraz regulaminów, co jest wskazane, ale wiele osób nie ma na to chęci lub czasu. Wystarczy znaleźć solidne branżowe strony internetowe, gdzie opisywane i recenzowane są dziesiątki firm pożyczkowych.

Dodatkowo zazwyczaj oprócz rankingów i recenzji, na takich stronach znajdują się również rankingi oraz porównywarki firm pożyczkowych, dzięki czemu szybko można znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę z atrakcyjną ofertą dla pożyczkobiorców.

W najbliższych miesiącach powinien także powstać rejestr firm pożyczkowych prowadzony przez KNF, w którym będą znajdować się tylko wiarygodni oraz sprawdzeni pożyczkodawcy. Póki co takiego oficjalnego rządowego rejestru nie ma, ale jest nieoficjalny, niemniej jednak wiarygodny: http://www.rfp.org.pl/.

Wystarczy zatem poświęcić tylko trochę czasu na mały przegląd w Internecie, aby nie martwić się o swoje dane i pieniądze.

Dowiedz się więcej: Pożyczki online: wszystko, co musisz wiedzieć >>

Zabezpieczone połączenie

Drugie poważne niebezpieczeństwo związane z zaciąganiem pożyczek przez Internet, to ryzyko przechwycenia przez niepowołane osoby newralgicznych danych osobowych.

W procesie wnioskowania o pożyczkę online należy podać podstawowe dane osobowe (m.in. imię, nazwisko, adres), informacje o dochodach, a czasem przesłać także skany dokumentów tożsamości. Poza tym firmy pożyczkowe wymagają przelewu weryfikacyjnego lub zalogowania się na własne konto bankowe przez specjalną aplikację i jeśli korzystamy z niezabezpieczonego połączenia, to ktoś może przejąć nasze dane logowania do banku.

Dlatego też bezwzględnie trzeba przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa poruszania się w Internecie. Składając wniosek o pożyczkę przez Internet korzystajmy ze swojego komputera i wystrzegajmy się niezabezpieczonych sieci. Odpadają więc ogólnodostępne HotSpoty w centrach handlowych czy innych miejscach publicznych.

Należy również upewnić się, że firma pożyczkowa szyfruje połączenie na swojej stronie. Witryna powinna być zabezpieczona protokołem HTTPS (wystarczy sprawdzić, czy w pasku adresu jest „https” zamiast „http” i czy widnieje wizerunek kłódki).

Pożyczanie przez Internet (zresztą jak wszelkie inne działania w sieci) związane są z pewnym ryzykiem, ale my sami w dość prosty sposób możemy zminimalizować to ryzyko. Wystarczy jedynie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ