Michał Nielub
Michał Nielub
12 Cze, 2017 - 09:27

Czy pożyczki dla zadłużonych są korzystne?

Michał Nielub

Możliwość zaciągnięcia pożyczki dla zadłużonych jest ogromną pokusą. Znajdując się w ciężkiej sytuacji życiowej, możliwość szybkiego pozyskania kapitału kusi. Jednak czy to dobre rozwiązanie?

Kto może zaciągnąć pożyczkę? Poruszając temat pożyczek dla zadłużonych należy przede wszystkim zaznaczyć jedną istotną kwestię. Klientami instytucji, które je oferują, mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Często spotykaną praktyką jest spłacanie bieżących zobowiązań, zaciągając nowe. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i firm. To tłumaczy, dlaczego tak szybko przybywa instytucji, oferujących „pożyczki bez zaświadczeń”.

W przypadku przedsiębiorstw, wskaźnik zadłużenia maleje. Wskazuje na to raport przygotowany przez Krajowy Rejestr Dłużników „Należności Przedsiębiorstw. I kwartał 2017 roku”. Tzw. „zator płatniczy” nie wystąpił w badanym okresie, co oznacza tyle, że żadna firma nie miała większych problemów z odzyskaniem swoich należności. Fakt ten nie wskazuje jednak, że problem już nie istnieje. Pomimo poprawiającej się sytuacji, przeterminowane należności wzrosły o niecały 1%.

Sytuacja osób fizycznych w Polsce również nie jest najlepsza. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 5 mln nieopłaconych zobowiązań o łącznej wartości 17,5 mld złotych. Statystycznie więc, każdy dłużnik Polski musi średnio spłacić 3500 złotych. Warto przy tym zaznaczyć, że zadłużonych wciąż przybywa.

Dowiedz się więcej: Czy pożyczki online to tylko chwilówki? >>

Kiedy warto, a kiedy nie warto zaciągnąć pożyczkę?

Pożyczki dla zadłużonych są korzystne w zasadzie tylko w jednym przypadku. Zaciągnięcie zobowiązania jest uzasadnione w momencie, gdy jesteśmy pewni, że nasza sytuacja materialna się polepszy. Może mieć to miejsce np. przed podjęciem nowej, lepiej płatnej pracy lub gdy posiadamy informacje o pewnym awansie.

Dowiedz się więcej: Pożyczki z komornikiem – 7 powodów, dla których nie warto z nich korzystać >>

W przypadku firm może to dotyczyć np. pozyskania nowego, stałego zlecenia, które zapewni stały i duży przychód na kilka lat. Wówczas „zastrzyk gotówki” pozwoli spłacić bieżące zadłużenie, dzięki czemu unikniemy spraw karnych, lub spowoduje wykreślenie z rejestru dłużników.

Jednak, jak dowodzi praktyka, najczęściej Polacy korzystają z pożyczek dla zadłużonych głównie po to, by spłacić stare długi, bez żadnego podparcia w przyszłych przychodach. Jedynym efektem takiego postępowania jest zapętlenie się w zadłużeniu. To działanie na dłuższą metę prowadzi tylko do bankructwa – zarówno konsumentów, jak i firm.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest obcięcie kosztów. Warto przyjrzeć się naszym comiesięcznym rachunkom. Czy na pewno musimy płacić tyle za telefon? Nie ma tańszego Internetu? Może istnieje lepsza oferta na telewizję? Czy musimy brać nowy telewizor na raty, skoro stary jeszcze działa? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam zrównoważyć budżet domowy.

Zdecydowanie niewskazane jest zaciągnięcie pożyczki dla zadłużonych, nie będąc pewnym tego, czy nasza sytuacja się poprawi w niedalekiej przyszłości. Również nie warto jej brać w przypadku chęci zakupienia jakiejś nowej rzeczy. Tylko po to, by „mieć coś nowego”.

Dowiedz się więcej: Pożyczki online: wszystko, co musisz wiedzieć >>

Skąd się biorą długi?

Najczęściej zadłużenie powodowane jest złym gospodarowaniem pieniędzmi. Zaciąganie nowych kredytów, zakup nowego sprzętu AGD na raty czy zakup nowego auta często są motywowane tym, że chcemy mieć wszystko nowe. Przez to żyjemy ponad stan, zaś pożyczki dla zadłużonych wcale nie ułatwiają nam zrównoważenia budżetu domowego.

Dobrą praktyką jest pilnowanie, aby nasze koszty nie przekroczyły 50% naszych przychodów. Na przykład: w rodzinie, gdzie pracują dwie osoby dorosłe zarabiające po 1500 zł „na rękę” comiesięczne rachunki nie powinny przekraczać kwoty 1500 zł. Przy czym dotyczy to wszystkich kosztów: czynszu za mieszkanie, rat kredytu, rachunków za telefon, prąd, gaz, Internet itp. Takie nastawienie zapewni nam płynność finansową, a nawet uda się coś z tego odłożyć na czarną godzinę.

Warto również pamiętać o oszczędnościach. Korzystną sytuacją jest posiadanie „wolnej gotówki” w kwocie, która stanowi nasz miesięczny przychód. Oznacza to tyle, że np. zarabiając 2000 zł netto dobrze jest mieć tyle samo odłożone „na czarną godzinę”. Zapewni to oddech w momencie utraty pracy czy tymczasowo gorszej sytuacji finansowej. Jednocześnie pozwoli na uregulowanie miesięcznych rachunków, bez ryzyka, że wpadniemy w pętlę zadłużenia.

Pożyczki dla zadłużonych to tylko częściowo dobre rozwiązanie. Przydatne są wyłącznie w przypadku, gdy jesteśmy pewni poprawy naszej sytuacji finansowej w ciągu miesiąca, dwóch. Jednak w sytuacji, gdy mamy problem ze spłatą aktualnych kredytów, pożyczek czy rat, zaciągnięcie nowego zobowiązania z pewnością nam nie pomoże.

ZOBACZ RÓWNIEŻ