Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
10 Lis, 2017 - 03:00

Czy pożyczka na samochód jest opłacalna?

Malwina Tomżyńska

Znalazłeś wymarzone auto ale wciąż brakuje Ci pieniędzy? Pożyczka na samochód może Ci pomóc. Sprawdź, o czym musisz pamiętać decydując się na to rozwiązanie.

Czas zmienić samochód? A może masz już dosyć ciągłej jazdy komunikacją miejską? Wiesz już nawet jaka marka i model Cię interesują, wciąż jednak coś nie pozwala Ci odłożyć wystarczającej sumy pieniędzy. Większość z nas boryka się z problemem rosnących wydatków i niewielkich oszczędności. Pomocna w kupnie wymarzonego auta może okazać się pożyczka na samochód, czyli rozwiązanie oferowane przez wybrane firmy specjalizujące się w udzielaniu pożyczek gotówkowych.

Czym jest pożyczka na samochód

Pożyczka na samochód to produkt umożliwiający pozyskanie od firmy pożyczkowej niezbędnych środków na sfinansowanie zakupu czterech kółek. Należy jednak mieć na uwadze, że produkt ten nie jest tożsamy z kredytem samochodowym, jaki możemy znaleźć w ofercie banków.

Dowiedz się więcej: Najlepszy kredyt samochodowy >>

Pożyczka na samochód krok po kroku

Na rynku firm pożyczkowych możemy znaleźć przynajmniej klika takich, które w swojej ofercie posiadają pożyczkę specjalnie dedykowaną pod zakup samochodu.

Dla swoich klientów specjalną ofertę na zakup czerech kółek przygotowały między innymi pożyczki Mogo (sprawdź tutaj) oraz pożyczki Prometeusz (sprawdź tutaj). Aby uzyskać dofinansowanie do zakupu pojazdu niezbędne jest przejście kilku prostych kroków:

  1. Na stronie interesującej nas firmy za pomocą kalkulatora lub suwaków zaznaczamy jaka kwota i jaki okres spłaty pożyczki nas interesuje.
  2. Jeżeli nie mamy pewności, jaka kwota będzie dla nas wystarczająca, ale sprecyzowaliśmy mniej więcej rodzaj auta, które chcielibyśmy kupić, część firm udostępnia na swojej stronie wirtualny kalkulator, który na bieżąco szacuje wartość pojazdu jaki chciałby zakupić klient.
  3. Następnie składamy wniosek pożyczkowy online.
  4. Czekamy na decyzję o przyznaniu pożyczki lub odrzuceniu naszego wniosku (najczęściej firmy pożyczkowe online przygotowują decyzję w kilka do kilkunastu minut od złożenia wniosku).

Dowiedz się więcej: Pożyczki online: wszystko, co musisz wiedzieć >>

Pomimo, że procedura wnioskowania o pożyczkę na zakup samochodu jest bardzo podobna do zwykłego wniosku o pożyczkę na dowolny cel, warunki udzielenia finansowania są bardziej restrykcyjne.

Z reguły firmy udzielające tego typu pożyczki wymagają aby klient miał co najmniej 21 lat (w przypadku pożyczek Prometeusz minimalny wiek pożyczkobiorcy to nawet 28 lat). Dodatkowo często warunkiem udzielenia pożyczki jest posiadanie wkładu własnego na poziomie 10-20% wartości rynkowej pojazdu.

Dowiedz się więcej: Kredyt na zakup samochodu bez wkładu własnego >>

Maksymalna kwota pożyczki różni się w zależności od firmy od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, natomiast najczęściej spotykany okres spłaty to 48 miesięcy (czyli 4 lata). Część firm pożyczkowych oferuje finansowanie klientom, znajdującym się w bazach dłużników. Można także znaleźć firmy, które w ogólne nie weryfikują klientów pod tym kątem.

Ogromnym plusem tego typu  produktów jest możliwość otrzymania gotówki, pomimo np. obecnego zadłużenia, które dyskwalifikuje nas jako potencjalnego kredytobiorcę w banku. Dodatkowo możemy liczyć na minimum formalności i akceptowanie różnorodnych źródeł dochodowych.

Osoba zdecydowana na zaciągnięcie pożyczki na zakup samochodu musi jednak mieć świadomość, że oprocentowanie oferowane przez firmy pożyczkowe jest dużo wyższe, niż w przypadku kredytu samochodowego oferowanego przez bank (czasami nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe).

Trzeba także pamiętać o ewentualnym wkładzie finansowym (który nie zawsze posiadamy). Jeżeli jednak nie stać nas na zakup samochodu za gotówkę i ze względu na np. dotychczasowe problemy ze spłatą zobowiązań, nie możemy sobie pozwolić na kredyt bankowy, pożyczka na samochód może okazać się dla nas idealnym rozwiązaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ