Mateusz Baj
Mateusz Baj
15 Wrz, 2017 - 03:00
Czy płatność kartą kredytową w internecie jest bezpieczna?

Czy płatność kartą kredytową w internecie jest bezpieczna?

Mateusz Baj

Płatność kartą kredytową w internecie jest bardzo powszechna. Jakie zagrożenia mogą nas przy tym spotkać i jak się przed nimi bronić?

Coraz częściej wybieramy płatność kartą przy zakupach w internecie. Część z nas obawia się jednak podawania jej numeru i dodatkowych informacji z karty bojąc się, by nie zostały one przechwycone przez złodzieja.

Płatność kartą w internecie – na czym polega

Na początku warto przyjrzeć się temu, jak wygląda proces płatności kartą w sieci i w jaki sposób autoryzowana jest nasza transakcja.

Kiedy zdecydowaliśmy już o kupnie interesującego nas produktu w sklepie internetowym i wybieramy opcję płatności za pomocą karty płatniczej/kredytowej, zazwyczaj zostajemy przekierowani na zaszyfrowaną stronę agenta rozliczeniowego. Dlaczego tak się dzieje?

To jeden z podstawowych sposobów zabezpieczenia danych z naszej karty kredytowej. Chodzi o to, żeby sklep nie otrzymywał informacji o karcie (jej numerze, dacie ważności czy kodzie CVV2). Dane te dostępne są tylko dla agenta. Jedyną informacją, jaką sklep otrzyma od agenta jest wynik autoryzacji.

Dowiedz się więcej: Budowa karty płatniczej >>

Na zaszyfrowanej stronie agenta podajemy zatem numer karty kredytowej, jej datę ważności i kod CVV2 (jest to kod, który znajduje się na odwrocie karty). Często jesteśmy też proszeni o podanie imienia, nazwiska i adresu zamieszkania właściciela karty. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie, gdyż te informacje nie widnieją na karcie kredytowej.

Kiedy podamy już wszystkie wymagane dane, rozpoczyna się proces autoryzacji karty – sprawdzana jest jej autentyczność, ważność i poprawność danych. Jeśli wszystko się zgadza, bank obciąża kartę na określoną kwotę, a agent przekazuje sklepowi informację o wyniku autoryzacji (oraz pieniądze). Po uzyskaniu informacji o wyniku autoryzacji, sklep wie, że wkrótce otrzyma od agenta przelew online i może już przygotowywać nam towar do wysłania.

Dowiedz się więcej: Najpopularniejsze strony do kupowania online >>

Zasady bezpieczeństwa przy płatności kartą w internecie

Czy zatem płatności kartą w internecie są bezpieczne? W skrócie można powiedzieć, że są tak samo bezpieczne jak płatności kartą w stacjonarnych sklepach. Tak samo jak nieuczciwy sprzedawca w tradycyjnym sklepie może skopiować dane z naszej karty płatniczej (np. robiąc jej zdjęcie telefonem, gdy na moment stracimy ją z oczu), tak samo złodziej może wykraść dane o karcie z naszego komputera.

Dowiedz się więcej: Phishing bankowy – jak się chronić przed cyberprzestępcami >>

Aby transakcje kartą w internecie były bezpieczne, warto stosować się do czterech prostych i niewymagających wielkiego wysiłku zasad:

 • Kupuj tylko w sprawdzonych, renomowanych sklepach.
  W internecie istnieje tysiące sklepów, a nowe powstają praktycznie codziennie. Trzeba z dużą dozą ostrożności podchodzić do sklepów o niepewnej reputacji oraz takich, które powstały kilka dni temu.
 • Sprawdzaj, czy połączenie ze stroną, na której podajesz dane z karty płatniczej jest szyfrowane.
  Można to w prosty sposób sprawdzić po adresie w przeglądarce (powinien zaczynać się od https:// zamiast http://) oraz obecności symbolu kłódki po lewej stronie paska z adresem strony. Jeżeli połączenie nie jest szyfrowane, to wpisywane tam danych jest bardzo ryzykowne i lepiej poszukać innego sklepu.
 • Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe na swoim komputerze.
  Ważne jest też, żeby oprogramowanie to było aktualizowane, tzn. posiadało aktualną bazę zagrożeń. Trudno zweryfikować czy komputery w kafejkach internetowych czy innych miejscach publicznych posiadają tego typu oprogramowanie, dlatego też zakupów z użyciem karty płatniczej powinno się dokonywać tylko z własnego komputera (ewentualnie z komputera w pracy, jeśli jesteśmy pewni, że jest on dobrze chroniony).
 • Sprawdź czy przeglądarka internetowa jest na bieżąco aktualizowana.
  Warto korzystać z najnowszych wersji przeglądarek, gdyż kolejne aktualizacje są nierzadko odpowiedzią na pojawiające się w internecie zagrożenia, a więc każda nowa wersja przeglądarki jest bezpieczniejsza od swojej poprzedniczki.

Oczywiście, stosowanie się do tych zasad nie zabezpieczy nas w stu procentach przed kradzieżą naszych danych i – co za tym idzie – możliwością utraty pieniędzy, ale na pewno spowoduje, że płatność kartą w internecie będzie co najmniej tak samo bezpieczna jak posługiwanie się nią w stacjonarnych sklepach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ