ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
08 Sty, 2017 - 14:10
Czy obcokrajowiec może założyć konto bankowe w Polsce?

Czy obcokrajowiec może założyć konto bankowe w Polsce?

ARTYKUŁ PARTNERA

Konto bankowe otwarte w kraju pobytu jest ogromnym ułatwieniem
dla każdego obcokrajowca.

Posiadanie rachunku bankowego jest obecnie rzeczą niezbędną. Nietrudno wyobrazić sobie, jakim ułatwieniem dla każdego obcokrajowca przebywającego dłużej poza granicami swojego kraju jest konto bankowe otwarte w kraju pobytu, a więc przyspieszenie procesu otrzymywania wynagrodzenia czy dokonywania codziennych płatności.

Czy obcokrajowiec może założyć konto bankowe w
Polsce?

Jeśli obcokrajowiec planuje dłuższy pobyt na terenie naszego kraju, nie tylko może, ale wręcz powinien otworzyć konto bankowe w Polsce.

Jak obcokrajowiec może założyć konto bankowe w
Polsce?

Obcokrajowiec pragnący założyć konto bankowe w Polsce musi udać się do wybranego banku, którego oferta jest dla niego najbardziej odpowiednia (warto wcześniej porównać propozycje różnych placówek i wybrać dla siebie najlepszą), wraz z kompletem dokumentów:

  • paszport lub dowód osobisty (w przypadku obywateli Unii Europejskiej
    większości placówek wystarczyć powinien dowód),
  • wiza (jeśli takowa jest wymagana),
  • karta pobytu uzasadniająca cel przebywania na terenie Polski (nauka,
    szkolenia, praca, małżeństwo) i przewidywany czas jego trwania,
  • dokument potwierdzający aktualne miejsce zamieszkania.

Niektóre banki mogą wymagać również okazania numeru PESEL, będącego potwierdzeniem rejestracji długotrwałego pobytu obcokrajowca na terenie Polski. O przyznanie numeru PESEL obcokrajowiec może ubiegać się za pomocą wniosku złożonego w organach administracji wojewódzkiej.

Sam proces otwarcia rachunku bankowego nie jest już niczym skomplikowanym. Dostęp do konta przez internet otrzymujemy praktycznie natychmiast. Karta debetowa, umożliwiająca transakcje bezgotówkowe i wypłacanie środków z bankomatów, zazwyczaj wysyłana jest pocztą w terminie do 2 tygodni od złożenia wniosku o otwarcie konta bankowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ