ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
03 Mar, 2020 - 13:26
Czy można podwijać rękawy eleganckiej koszuli?

Czy można podwijać rękawy eleganckiej koszuli?

ARTYKUŁ PARTNERA

Podwijanie rękawów koszuli to ciekawy trik. Stylizacja prezentuje się dzięki niemu znacznie swobodniej niż w wersji z opuszczonymi rękawami, ale wciąż pozostaje elegancka. Gdy podwijamy rękawy koszuli, możemy też wyeksponować zegarek lub inną męską biżuterię. Nie zawsze wypada jednak to robić.

Czy można podwijać rękawy eleganckiej koszuli? Dowiedz się, kiedy możesz sobie pozwolić na ten zabieg i jak robić to poprawnie.

Podwijanie rękawów w koszuli? Zależy od sytuacji

Zanim zdecydujesz się na podwinięcie rękawów w koszuli, weź pod uwagę dwa poniższe aspekty:

1. Rodzaj koszuli

Jedynymi koszulami, w których raczej nie powinno się podwijać rękawów, są koszule frakowe i smokingowe – białe, z krytą plisą lub ozdobnymi guzikami i francuskimi mankietami. Powody takiej sytuacji są dwa:

  • Pierwszy to mankiet francuski, do którego używa się spinek, co w zasadzie uniemożliwia jego wywinięcie.
  • Drugi to sposób, w jaki nosimy frak i smoking. Koszule frakowe i smokingowe powinny znajdować się pod marynarką, której w stylizacjach wieczorowych nie należy ściągać. A skoro nie ściąga się marynarki od fraka czy smokingu, to jaki jest sens w podwijaniu rękawów koszuli znajdującej się pod spodem?

2. Okoliczność

W niektórych okolicznościach, na przykład podczas eleganckich przyjęć, podwijanie rękawów koszuli nie jest dobrze widziane i może zostać uznane za przejaw niewychowania lub po prostu złego gustu. W innych przypadkach, takich jak spotkanie ze znajomymi, niezobowiązująca impreza czy luźniejszy dzień w pracy, rękawy można podwijać.

Muszka lub krawat a podwijanie rękawów

Dyskusyjną kwestią jest podwijanie rękawów w koszuli, gdy mamy pod szyją krawat lub muszkę. Generalnie nie jest to zakazane. Ponownie wszystko zależy od okoliczności, w jakich decydujemy się na taki krok. Jeżeli okazja nie jest wybitnie formalna – na przykład wybieramy się na rodzinny obiad – podwinięcie rękawów koszuli, do której włożyliśmy też krawat, będzie dopuszczalne. W biurze, gdzie obowiązuje surowy dress code może jednak się nie sprawdzić.

Jak prawidłowo podwinąć rękawy?

Najpopularniejszy sposób na podwinięcie rękawów polega na rozpięciu mankietu, wywinięciu go na lewą stronę i stopniowym wywijaniu go ku górze, aż odsłonimy tyle ręki, ile chcemy. Niestety – tak podwinięty rękaw nie zawsze prezentuje się estetycznie. Mogą się na nim pojawić np. liczne marszczenia. Metoda ta często nie sprawdza się też u osób, które mają umięśnione przedramiona.

Proponujemy więc przetestować inny sposób podwijania rękawów koszuli:

  • Najpierw rozpinamy i wywijamy mankiety koszuli.
  • Następnie podciągamy je (nie okręcamy!) na taką wysokość, jaka nam najbardziej odpowiada. Zazwyczaj jest to powyżej łokcia. Wszelkie nierówności wygładzamy – to bardzo ważne dla ostatecznego efektu.
  • Po wygładzeniu ewentualnych nierówności zwijamy materiał – zazwyczaj wystarczy od 2 do czterech wywinięć, aby zakryć podciągnięte mankiety.

Jeżeli nasza koszula posiada dodatkowo mankiety o innym kolorze, możemy zdecydować się na odrobinę ekstrawagancji. Wystarczy podwinąć rękawy tak, aby niewielki kawałek znajdującego się na ramieniu mankietu pozostał odsłonięty.

Podwijanie rękawów a jakość materiału

To oczywiste, że koszula wykonana z dobrego jakościowo materiału nie tylko lepiej się układa, ale też dłużej zachowuje świeży wygląd. Dlatego jeżeli poszukujesz dobrych koszul na każdą okazję – tak na oficjalne spotkania, jak i do biura – zapraszamy na Borgio.co.

Zobacz również