Mateusz Baj
Mateusz Baj
09 Wrz, 2017 - 01:00
Czy mieszkania bezczynszowe są opłacalne?

Czy mieszkania bezczynszowe są opłacalne?

Mateusz Baj

Czy mieszkanie bezczynszowe rzeczywiście są takie tanie w eksploatacji? Co się dzieje w sytuacji, gdy taki budynek wymaga remontu?

Kiedyś mieszkania bezczynszowe można było znaleźć jedynie w starych kamienicach. Dziś oferuje je coraz więcej deweloperów. Czy rzeczywiście koszty mieszkania w takich lokalach są niższe?

Mieszkania bezczynszowe – co to takiego

Czynsze odprowadzane na rzecz spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych wynoszą zwykle kilkaset złotych miesięcznie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chciałoby uniknąć tego typu wydatku. Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą deweloperzy oferując mieszkania bezczynszowe.

Brak czynszu oznacza dla lokatora konkretną oszczędność – na poziomie kilkuset złotych. Nie trzeba bowiem płacić za utrzymanie części wspólnych (takich jak np. klatki schodowe), utrzymanie administracji osiedla itp. Nie ma również potrzeby opłacania comiesięcznej składki na fundusz remontowy.

Mieszkania bezczynszowe powstają przede wszystkim w ramach kameralnych inwestycji deweloperskich, czyli budynków, w których znajduje się zwykle od dwóch do sześciu lokali. Dzięki temu w takich budynkach nie tworzy się z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa. Budynki są najczęściej tak zaprojektowanie, by mieszkania nie posiadały części wspólnych – każde z nich ma zazwyczaj oddzielne wejście i swoją klatkę schodową.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie za odstępne – na czym polega? >>

Czynszu nie ma, koszty są

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że brak czynszu nie oznacza braku kosztów. To, że nie płacimy na przykład spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej za wywóz śmieci w czynszu, nie znaczy, że usługa ta jest darmowa – trzeba będzie po prostu zapłacić za nią samemu.

Podobnie jest w przypadku oświetlenia i ogrzewania klatek schodowych – nie będziemy musieli składać się na to z innymi mieszkańcami, ale będziemy przecież musieli oświetlić i ogrzać własną klatkę schodową, która będzie prowadzić tylko do naszego mieszkania.

Trzeba też pamiętać, że na osiedlu nie da się zupełnie wyeliminować części wspólnych. W jakiś sposób trzeba przecież rozliczyć zużycie prądu do oświetlenia osiedla czy silnika otwierającego bramę wjazdową. Wymaga to współdziałania z innymi mieszkańcami. Co w sytuacji, gdy jedna lub dwie rodziny oświadczą, że nie zamierzają płacić? Trudno je będzie do tego przymusić. To jednak nie koniec wydatków.

Dowiedz się więcej: Umowa najmu mieszkania – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem? >>

Remont to spory wydatek

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy niezbędny jest remont budynku. W przypadku tradycyjnych mieszkań („czynszowych”) jego koszty pokrywa się z funduszu remontowego, na który mieszkańcy składają się każdego miesiąca.

W przypadku mieszkań bezczynszowych takich składek nikt nie opłaca, więc za remont trzeba zapłacić jednorazowo. Może to oznaczać konieczność wydania kilku, a czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie jest to jednak jedyny problem.

Taki remont wymaga bowiem współdziałania wszystkich mieszkańców i solidarnego ponoszenia przez nich jego kosztów. To oczywiście spore ryzyko wystąpienia nieporozumień, bo ktoś może nie chcieć remontu, inny może nie mieć pieniędzy, a kolejnej osobie marzyłby się określony kolor elewacji.

Może się więc zdarzyć, że w przypadku braku porozumienia każdy właściciel na swój koszt wykona prace jedynie na jego części budynku. Efektem może być architektoniczny chaos pod postacią różnych kolorów ścian na różnych częściach budynku, a nawet… odmienne rodzaje dachówek na dachu.

Czy mieszkania bezczynszowe są opłacalne - za i przeciw

Czy warto zainwestować w mieszkanie bezczynszowe

Mieszkania bezczynszowe są stosunkowo nową ofertą na rynku mieszkaniowym. Właściciel takiego lokalu nie płaci czynszu, ale to nie znaczy, że nie ponosi kosztów związanych z jego utrzymaniem. Brak czynszu i administracji osiedla często prowadzi do konfliktów sąsiedzkich, zwłaszcza w sytuacji, gdy potrzebny jest remont budynku. Jeśli mieszkańcy potrafią porozumieć się między sobą i zgodnie żyć, tego typu mieszkania mogą być ciekawą ofertą dla wielu osób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ