Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
13 Cze, 2017 - 10:14

Czy kredyt konsolidacyjny to dobry sposób na długi?

Urszula Stanisławska-Hunek

Cierpisz na nadmiar kredytów i pożyczek? Ciążą Ci zobowiązania finansowe? Kredyt konsolidacyjny może sprawić, że zobowiązania finansowe spłacisz łatwiej.

Jeśli cierpimy na nadmiar pożyczek, które co miesiąc pochłaniają większą część naszej pensji, możemy zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Umożliwia on połączenie w jedną ratę wszystkich posiadanych pożyczek. Klienci chętnie korzystają z tej oferty bankowej, bowiem konsolidacja kredytu powoduje przeliczenie zobowiązania finansowego, ustalenie oprocentowania i nowej, jednej raty, w miejsce kilku dotychczasowych. Comiesięczne zobowiązanie będzie niższe, co pozwoli na odzyskanie płynności finansowej.

Załatwienie pomocy, w formie konsolidacji kredytu, będzie możliwe, jeśli staramy się spłacać nasze pożyczki w terminie. Zaległości w spłacie rat skutkują negatywną historią kredytową, co może uniemożliwić uzyskanie kredytu.

Sposoby na konsolidację kredytu

Każdy bank podejmuje własną decyzję, czy przyznać klientowi kredyt konsolidacyjny. Sprawdzenie historii kredytowej jest pierwszym krokiem do uzyskania kredytu. Jeśli nasza historia w BIK i innych biurach informacji jest w miarę dobra, z pewnością pozytywnie załatwimy wszystkie formalności.

Banki, konsolidując nasz kredyt, przeliczają oprocentowanie dotychczasowych zobowiązań finansowych lub proponują dłuższy okres na wywiązanie się ze spłaty pożyczki, co wpłynie na obniżenie raty.

Wszystkie warunki bank rozpatruje indywidualnie. Ważnym warunkiem w uzyskaniu dogodnego kredytu konsolidacyjnego jest określenie zdolności kredytowej. Jeśli nie spełnimy wymogów, stawianych przez bank, możemy nie uzyskać satysfakcjonującej kwoty kredytu.

Dowiedz się więcej: Kredyt konsolidacyjny a refinansowanie kredytu – na czym polega różnica? >>

Ile zapłacimy za kredyt konsolidacyjny?

Taki rodzaj kredytu jest opłacalny głównie dla banku. Klienci chętnie korzystają z propozycji zamiany wielu kredytów na jeden z niższą ratą, z możliwością uzyskania dodatkowej gotówki.

Radość pożyczkobiorców jest zrozumiała. Dodatkowa kwota zawsze się przyda. Jednak bank zarobi na takiej operacji sporą kwotę, a my będziemy spłacać większe zobowiązanie. Jeśli przyjrzymy się naszemu kredytowi konsolidacyjnemu w dłuższej perspektywie, okaże się, że zwrócimy znacznie wyższą kwotę, niż wynosi suma skonsolidowanych pożyczek.

Dowiedz się więcej: Giełda długów – co to takiego? >>

Komu kredyt konsolidacyjny?

Warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, jeśli problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań mogą zakończyć się spiralą zadłużenia. Ustalenie jednej niższej raty pomoże uregulować domowy budżet. Jeden kredyt to również łatwiejsze spłacanie zadłużenia. Zamiast pamiętać o terminach spłaty wielu rat, mamy do zapłacenia tylko jedną ratę.

Dowiedz się więcej: Konsolidacja chwilówek – czy to możliwe? >>

Samo załatwienie kredytu konsolidacyjnego nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy złożyć wniosek o konsolidację wykazując wszystkie posiadane zobowiązania. Bank zażąda zaświadczenia o naszych zarobkach, wykazu ponoszonych opłat za czynsz, prąd, gaz, telefon, itp., wykazu dotychczasowych pożyczek, a także informacji na temat zabezpieczenia majątkowego – np. nieruchomości.

Doradca klienta przygotuje konkretną propozycję uwzględniającą zadłużenia wobec naszych wierzycieli. Bank dokona weryfikacji naszej wiarygodności i po akceptacji wniosku, spłaci wszystkie długi. Zostanie ustalony też nowy harmonogram spłaty kredytu konsolidacyjnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ