Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
06 Lis, 2017 - 03:00

Czy dług u komornika na raty jest możliwy?

Malwina Tomżyńska

Grozi Ci postępowanie egzekucyjne? Dług u komornika na raty może okazać się pomocnym rozwiązaniem, chroniącym Twój majątek osobisty. Sprawdź, jak to zrobić – z kim negocjować (z komornikiem czy z wierzycielem?), aby uzyskać korzystne warunki i móc spłacać swój dług w terminie. Dowiedz się, jak uzyskać ten kompromis.

Twoje zobowiązania osiągnęły poziom, który jest trudno spłacić? Grozi Ci postępowanie egzekucyjne. Rozważ opcję rozłożenia dotychczasowego zadłużenia na dogodne do spłaty raty – negocjuj formę spłaty zadłużenia. Dług u komornika na raty naprawdę jest możliwy. Potrzebne są jednak do tego Twoje chęci i zawarcie porozumienia z wierzycielem odnośnie spłacanego długu.

Dług u komornika na raty – negocjacje z wierzycielem

Podstawowym zadaniem komornika w przypadku każdej egzekucji jest doprowadzenie do uregulowania kwoty należności jaką dłużnik miał wobec wierzyciela. Innymi słowy, do spłaty zobowiązań dłużnika, wykorzystując do tego jego majątek osobisty.

Należy przy tym zaznaczyć, że komornik jest tylko „narzędziem” w rękach wierzyciela, który obok dłużnika, jest stroną postępowania egzekucyjnego. Wynika z tego, że dłużnik, który chce dojść do porozumienia w związku z zaciągniętym zobowiązaniem, musi kontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z wierzycielem. Komornik odpowiada jedynie za wyegzekwowanie roszczenia z majątku dłużnika.

Warto jednak wiedzieć, że istnieje kwota wolna od zajęcia, której komornik zająć nie może. Dotyczy to np. świadczeń alimentacyjnych czy z pomocy społecznej.

Dowiedz się więcej: Zajęcie komornicze krok po kroku >>

Pamiętajmy, że mając trudności ze spłatą zadłużenia, nie warto jednak czekać do postępowania egzekucyjnego. Dług u komornika na raty należy bowiem do cięższych przepraw, niż rozłożenie go u wierzyciela jeszcze przed wszczęciem postępowania. Komornik może zająć nie tylko wynagrodzenie z konta bankowego, ale także mieszkanie bądź samochód, a następnie wystawić ten majątek na licytacje komornicze.

Dowiedz się więcej: Otrzymałem pismo od komornika. Co robić? >>

Dług u komornika na raty w praktyce

Często dochodzi do sytuacji, w której dłużnik ze wszystkich sił stara się negocjować warunki spłaty zadłużenia z komornikiem. Czasami zabiegi te mogą przynosić chwilowe skutki.

Należy jednak pamiętać, że ustalenia pomiędzy dłużnikiem a komornikiem nie mają żadnej mocy prawnej. W związku z tym swoje kroki związane z chęcią rozłożenia długu na raty powinniśmy od razu kierować do wierzyciela.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe bezpieczne od komornika – wybieraj banki bez Ognivo >>

Kompromis między dłużnikiem a wierzycielem

Niestety w przypadku batalii pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, każda ze stron ma inne interesy. Wierzycielowi zależy na jak najszybszej spłacie długu, dłużnikowi natomiast na odwleczeniu spłaty w czasie lub rozłożeniu zadłużenia na długi okres, gwarantując sobie tym samym niskie miesięczne raty.

Dochodzenie do kompromisu pomiędzy stronami nie polega jednak na narzuceniu swojej woli i wymuszaniu określonych warunków. Kompromis to wspólne wypracowanie takiego rozwiązania, które w jakimś stopniu będzie satysfakcjonowało obie strony postępowania.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Dług u komornika na raty to nic innego jak chwilowe umorzenie postępowania egzekucyjnego, które może nastąpić na wniosek wierzyciela, w momencie gdy dojdzie do jego porozumienia z dłużnikiem. Należy jednak pamiętać, że umorzenie postępowania jest czasowe i w każdej chwili, na wniosek wierzyciela, może zostać wznowione.

Dowiedz się więcej: Postępowanie egzekucyjne – czy umorzenie jest możliwe i jak to zrobić >>

Dług u komornika na raty to realne rozwiązanie, dające dłużnikowi możliwość uporania się z zaciągniętym zadłużeniem poprzez systematyczne spłacanie rat.

Stwierdzenie „dług u komornika” nawiązuje do prowadzonego postępowania egzekucyjnego i nie ma nic wspólnego z prowadzeniem rozmów negocjacyjnych. Te zawsze powinny być prowadzone z wierzycielem, ponieważ komornik nie ma mocy decyzyjnej w związku z zaciągniętym przez dłużnika zobowiązaniem – nie jest stroną postępowania, a jedynie „narzędziem” w rękach wierzyciela.

Aby rozłożenie długu na raty było możliwe, niezbędne jest zaangażowanie dłużnika i chęci uporania się z ciążącym na nim zobowiązaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ