Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
03 Kwi, 2019 - 00:00

Czkawka u noworodka – przyczyny i sposoby na czkawkę u noworodka

Elzbieta Tchorowska

Czkawka u noworodka – jak sobie z nią poradzić? Czy jest groźna i kiedy należy konsultować ją z lekarzem? Dowiedz się wszystkiego o czkawce u noworodków.

Różne choroby u dzieci są postrachem niejednego rodzica. Kiedy pojawia się czkawka u noworodka, zastanawiasz się zapewne, czy należy się nią martwić. Czym ona jest i jakie są jej przyczyny oraz jak pomóc noworodkowi z czkawką? Czy istnieją skuteczne metody walki z tą dolegliwością?

Czkawka – co to jest?

Czkawka to objaw chorobowy (zazwyczaj łagodny), który polega na napadowych, mimowolnych skurczach przepony. Powodują one wdech z jednoczesnym zamknięciem głośni – jednej z chrząstek krtani – co z kolei wywołuje typowy i rozpoznawalny dźwięk.

Kiedy wdychamy powietrze, nasza przepona kurczy się i obniża. Tym samym klatka piersiowa zwiększa swoją objętość. Wydech natomiast rozluźnia naszą przeponę. Ruch przepony jest kontrolowany przez nerwy, które w okolicy szyi odchodzą do rdzenia kręgowego. Podrażnienia zakończeń tychże nerwów powoduje, że wysyłają one do mięśnia sygnały, te zaś prowokują skurcze. Wskutek tego przepona nie pracuje miarowo, a oddech jest nieregularny.

Kiedy gwałtownie wciągamy powietrze, struny głosowe oraz głośnia zamykają się, co powoduje odcięcie dopływu powietrza. Tym samym powstaje czkawka i charakterystyczny odgłos. Co zatem ją wywołuje? Bardzo często jest ona wynikiem:

 • jedzenia bez popijania,
 • połykania za dużych kęsów w pośpiechu,
 • przejadania się,
 • jedzenia, które jest za zimne, za ciepłe bądź za ostre.

W zasadzie zatem czkawka jest niegroźna. Jeśli jednak pojawia się regularnie, przynajmniej kilka razy w tygodniu albo napady trwają dłużej niż 5-7 minut, należy zgłosić się do swojego lekarza. W takiej sytuacji może być ona objawem poważnych chorób, np. takich jak:

 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • choroby jelit,
 • zapalenie trzustki czy wątroby,
 • zapalenie płuc,
 • nowotwory mózgu,
 • cukrzyca,
 • zapalenie gardła i krtani.

Czkawka u noworodka

Czkawka u noworodka jest zjawiskiem występującym bardzo często. Tak jak u dorosłych, powodują ją mimowolne skurcze mięśni przepony i krtani. Główną jej przyczyną jest jednak fizjologiczna niedojrzałość układu nerwowego. U tak malutkich dzieci jest to zupełnie normalne. W odróżnieniu od dorosłych jest ona zatem predyspozycją wiekową.

Układ nerwowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a nerw przeponowy nie działa tak, jak powinien. Jeśli więc nie zaburza ona regularnego karmienia dziecka czy jego snu, możemy być spokojni.

Kiedy jednak częstotliwość pojawiania się czkawki jest nasilona, może być objawem na przykład refluksu żołądkowo-przełykowego.

Dowiedz się więcej: Kolka u noworodka – przyczyny i sposoby na kolkę u noworodka

Przyczyny czkawki u noworodka

Czkawka u takiego maluszka to w zasadzie nieodłączny element jego życia. Czasem pojawia się ot tak, po prostu, bez konkretnego powodu. Bardzo często jednak pojawia się tuż po jedzeniu. Podczas karmienia dziecko zachłystuje się po prostu powietrzem bądź połyka je. Ma to miejsce głównie wtedy, gdy je zbyt łapczywie lub nieprawidłowo uchwyci pierś albo butelkę.

Również nieprawidłowo dobrany smoczek od butelki może być przyczyną pojawiania się czkawki. Warto zatem zadbać o prawidłową pozycję karmienia lub o dobrze dobrany smoczek, jeśli noworodek karmiony jest butelką.

Kolejnym powodem, który wywołuje czkawkę, jest zjedzenie zbyt dużej ilości jedzenia. Brzuszek takiego malca może nie poradzić sobie z dużą ilością pokarmu. Warto zatem pamiętać, że jego układ pokarmowy jest w fazie rozwoju i podawanie mu zbyt dużych ilości jedzenia na raz nie jest korzystne dla jego zdrowia.

Czkawka może pojawić się także, kiedy noworodkowi jest zimno lub kiedy się śmieje.

Dowiedz się więcej: Rozszerzanie diety niemowlaka – co może jeść dziecko?

Czkawka u noworodka pojawia się najczęściej po jedzeniu

źródło zdjęcia: Getty ImagesRidofranz

Kiedy należy się martwić?

Jeśli jednak zaobserwujemy, że czkawka trwa wiele godzin, stanowi wyraźny dyskomfort dla dziecka, uniemożliwia mu jedzenie oraz zakłóca jego sen, należy skonsultować się ze specjalistą. Zleci on odpowiednie postępowanie.

Czkawka u noworodka może być objawem choroby:

 • refluksu żołądkowo-przełykowego,
 • chorób ośrodkowego układu nerwowego,
 • zaburzeń metabolicznych,
 • podrażnienia błony bębenkowej przez np. ciało obce,
 • choroby gardła,
 • zapalenia płuc.

Kiedy przyczyną czkawki okazuje się refluks żołądkowo-przełykowy, towarzyszą temu oprócz czkawki, również inne objawy:

 • ulewanie niemowlaka,
 • plucie jedzeniem,
 • rozdrażnienie,
 • osłabiony apetyt.

Kiedy refluks trwa dłuższy czas u dziecka, może wywołać inne zaburzenia, takie jak np. zapalenie przełyku czy oskrzeli, kaszel, niedokrwistość. Trudności te wpływają na nieprawidłowe przyrosty masy ciała maluszka i mogą mieć wpływ na jego dalszy rozwój. Dlatego tak ważne jest, by w każdym przypadku konsultować się z odpowiednim lekarzem.

Dowiedz się więcej: Biegunka u niemowlaka – przyczyny i sposoby na rozwolnienie u niemowlaka

Sposoby na czkawkę

Kiedy już czkawka pojawia się u noworodka, warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Jak pozbyć się czkawki u noworodka? Mamy do wyboru sposoby domowe lub farmaceutyczne. Warto jednak postawić na profilaktykę.

Jak unikać czkawki u noworodka

Na samym początku warto podkreślić, że należy troszczyć się o to, by po każdym jedzeniu odbiło się naszemu malcowi. Czkawka u noworodka pojawia się często z uwagi na ucisk gazów, jakie zgromadziły się w jego brzuszku.

Gdy noworodek ma czkawkę, warto po karmieniu wziąć go na ręce i delikatnie poklepywać po plecach. Jednocześnie trzymajmy malucha w pozycji pionowej, lekko pochylonej do przodu. Pozycja ta jest bardzo ważna, ponieważ pomaga ona również, kiedy czkawka pojawia się podczas karmienia, po jego zakończeniu albo w przypadku głośnego śmiechu.

Bardzo ważne jest, by pamiętać, że zarówno główka, jak i brzuch dziecka powinny być przytulone do tułowia rodzica. Warto przy tym podkreślić, że istotne jest tutaj zadbanie o odpowiednią pozycję podczas karmienia oraz by dziecko prawidłowo chwytało pierś. Kiedy karmimy je butelką, pamiętajmy, aby cały smoczek był wypełniony mlekiem, a także by nie pojawiały się w nim bąbelki powietrza.

Kiedy czkawka pojawia z powodu przepełnionego brzuszka, musimy uzbroić się w cierpliwość i po prostu poczekać, by część pokarmu przeszła z żołądka do jelit.

Jeśli nasz maluch wychłodzi się i wskutek tego pojawi się czkawka, najlepiej przykryć malucha kocykiem, przytulić oraz zaproponować mu pierś lub ciepłą wodę do picia, kiedy karmione jest butelką. Niekiedy przyczyną ochłodzenia organizmu dziecka jest mokra pieluszka, wystarczy przewinięcie malca i ogrzanie brzuszka.

Dowiedz się więcej: Przewijak dla niemowlaka – jak wybrać najlepszy?

Czkawka u noworodka - w łagodzeniu czkawki pomaga noszenie

źródło zdjęcia: Getty Images / doble-d

Domowe metody na czkawkę

Jeśli jednak z jakiegoś powodu profilaktyka zawodzi i maluch ma czkawkę, warto znać tradycyjne domowe sposoby na jej złagodzenie. Jaki jest zatem sposób na czkawkę?

Dobrze jest dziecko ogrzać i delikatnie masować jego brzuszek. Warto również wypróbować ułożenie malca na brzuchu i przy tym delikatnie klepać go po pleckach.

Można również zabrać dziecko na spacer, dzięki czemu wyrówna się jego oddech. Ponadto podczas karmienia warto robić krótkie przerwy oraz starać się trzymać dziecko w pozycji pionowej. Dzięki temu łatwiej pozbędziemy się połkniętego podczas jedzenia powietrza.

Zaproponowanie dziecku wody w butelce bądź przystawienie do piersi może złagodzić czkawkę, gdyż pozwala to na uspokojenie przepony.

Kiedy konieczne są leki

Są również i takie sytuacje, kiedy domowe sposoby okazują się niewystarczające i musimy sięgnąć po lek na czkawkę. Jedną z dostępnych propozycji walki z czkawką jest homeopatyczny produkt leczniczy bez wskazań leczniczych – Boiron Cuprum metallicum 9CH.

Z uwagi na to, że lek jest w postaci granulek, najmłodszym podajemy go po rozpuszczeniu leku w niewielkiej ilości wody. Dawkowanie zawsze ustala lekarz bądź farmaceuta. Substancją czynną leku jest cuprum metallicum, a przeciwskazaniem do jego stosowania jest nietolerancja na laktozę lub sacharozę.

Pamiętać przy tym należy, iż w każdym przypadku powinniśmy konsultować podawanie dziecku jakichkolwiek leków z lekarzem.

Dowiedz się więcej: Skaza białkowa u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie

Czkawka u noworodka zazwyczaj jest niegroźnym zjawiskiem. Najczęściej pojawia się, kiedy maluch podczas jedzenia nałyka się powietrza lub jego organizm się wychłodzi. Istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z tą dolegliwością, niemniej w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ