Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
20 Kwi, 2017 - 00:00

Czkawka – szybkie i skuteczne domowe sposoby

Urszula Stanisławska-Hunek

Czkawka – dokuczliwa i  krępująca – może pojawić się w każdej chwil. Poznaj domowe sposoby, jak skutecznie pozbyć się tej dolegliwości.

Czkawka – przyczyny

Każdy z nas  doświadczył kiedyś męczącej czkawki. Najczęściej pojawiała się, gdy  za szybko spożywaliśmy posiłek. Do codzienności należą sytuacje, gdy chcemy coś zjeść, zanim popędzimy do pracy – a już późno!  Zbyt gwałtowne przepełnienie żołądka, wraz z pochłoniętym powietrzem, stanie się  przyczyną kłopotliwego odbijania się, nazywanego popularnie czkaniem.

Czasem dolegliwość dopada nas w niezwykłych sytuacjach, stając się  prawdziwym utrapieniem. Obiad z ukochaną i przyszłymi teściami, w trakcie którego dopadnie nas czkawka, z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Dyskomfort czkawkowy może pojawić się również w sytuacjach stresowych lub po wypiciu większej ilości alkoholu.

Z powodu podrażnienia nerwu przeponowego dochodzi do mimowolnych skurczy przepony i mięśni klatki piersiowej, a my, łapiąc powietrze, aby uregulować proces oddechowy, zaczynamy wydawać znajome, choć niepożądane odgłosy. Przykre odbijanie się mija po kilku minutach i nie stanowi obciążenia dla naszego zdrowia.

Jednak, gdy uciążliwa przypadłość przybiera formę przewlekłą, trwającą nawet 48 godzin i więcej, może oznaczać złe funkcjonowanie organizmu i wówczas trzeba zasięgnąć porady medycznej.

Jak pozbyć się czkawki?

Metod na powstrzymanie dokuczliwego problemu jest wiele. Przedstawiamy sposoby, które pozwolą w krótkim czasie unormować oddech i pozbyć się przykrej dolegliwości.

Przestraszenie przez bliskich

Popularny sposób na czkawkę to przestraszenie się. Kłopot polega na tym, że to my mamy zostać przestraszeni i to nagle, bez własnego udziału. Tak więc o tej metodzie powinni raczej wiedzieć świadkowie naszych męczarni.

Chwilowe wstrzymanie oddechu

Dobre rezultaty przynosi wstrzymanie oddechu. W tym czasie należy przełykać ślinę, by procesy przełykania i oddychania uległy znormalizowaniu. Przepona rozluźnia się pod wpływem większego stężenia dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Jeśli chcemy spotęgować proces, możemy oddychać przez papierową torbę. Czkawka powinna szybko ustąpić.

Produkty żywieniowe dobre na czkawkę

Dolegliwość mija, gdy organizm przyswaja substancje spożywcze. Powolne przełknięcie łyżeczki cukru, wypicie na jednym wdechu szklanki wody, połknięcie pokruszonej kostki lodu czy skórki chleba, spowodują równomierną pracę przełyku i nasz oddech uspokoi się. Czkawka mija, jeśli przełkniemy coś kwaśnego – łyżeczkę soku z cytryny, kiszony ogórek, sok z kiszonej kapusty.

Dowiedz się więcej: Domowe sposoby – dlaczego warto je stosować >>

Poklepanie po plecach

Skutecznym sposobem bywa energiczne poklepanie po plecach. Pod wpływem drgań, przepona i mięśnie odpowiedzialne za oddychanie, wracają do normalnego rytmu.

Niewielki ból a czkawka

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na zastosowanie większości sposobów, bowiem zwróciłyby uwagę niepożądanych obserwatorów, spróbujmy odwrócić uwagę naszego systemu nerwowego od czkawki. Zadanie sobie niewielkiego bólu, np. poprzez uciskanie płatka ucha lub uciskanie wnętrza dłoni kciukiem drugiej ręki, pozwoli zadziałać w skuteczny i subtelny sposób.

Nad problemem, jak pozbyć się czkawki, głowią się zarówno ludzie, na co dzień stykający się z nieprzyjemną dolegliwością, jak i lekarze. Domowe sposoby  pozwolą w skuteczny sposób zapobiec męczącemu odbijaniu się. Jednak osoby zbyt często  cierpiące na podrażnienia przepony powinny skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć obecność poważnych chorób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ