Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
20 Mar, 2018 - 01:00

Czarna karta kredytowa – ekskluzywny produkt dla nielicznych

Malwina Tomżyńska

Czarna karta kredytowa – ekskluzywne narzędzie w rękach milionera czy zbyteczna forma obnoszenia się z pieniędzmi? Sprawdź, czym jest i kto może stać się jej posiadaczem. Poznaj, jakie usługi oferuje bank dla najbogatszych klientów z segmentu VIP. Czy ta karta kredytowa ma jakiekolwiek limity kwotowe?

Jeszcze klika lat temu, oznaką prestiżu było dokonywanie płatności złotą kartą kredytową. Obecnie złota karta została skutecznie wyparta z grona prestiżowych kart kredytowych przez platynę.  Aktualnie posiadaczem platynowej karty kredytowej może być każdy, kto osiąga miesięczne przychody na konto w wysokości od 7 tys. do kilkunastu tysięcy złotych. Konkurencja na rynku bankowym oraz chęć dopasowania oferty do indywidualnych potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów doprowadziła do powstania kredytowej wizytówki najbogatszych, jaką stała się czarna karta kredytowa.

Produkt dla nielicznych: Czarna karta kredytowa

Czarna karta kredytowa została stworzona z myślą o najbardziej elitarnej grupie klientów będących odbiorcami usług bankowych. Dedykowana jest osobom posiadającym zarówno wysoki majątek, jak i powiązane z nim wysokie wpływy na konto bankowe. Posiadaczem czarnej karty kredytowej mogą być jedynie nieliczni.

Czarna karta kredytowa – warunki

Do standardowych warunków, jakie musi spełnić potencjalny posiadacz czarnej karty kredytowej można zaliczyć przede wszystkim:

 • określone indywidualnie przez każdy bank minimalne wpływy,
 • posiadanie aktywów o określonej wysokości, zdeponowanych w banku, w którym wnioskujemy o kartę,
 • posiadanie konta bankowości prywatnej,
 • powierzenie przynajmniej części posiadanych aktywów w zarządzanie banku.

Powyższe warunki nie muszą występować na raz i mogą się różnić w zależności od banku. Niestety dokładne limity kwotowe, warunkujące możliwość posiadania czarnej karty kredytowej dostępne są bezpośrednio w bankach, u dedykowanych doradców klienta V.I.P.

Kwoty minimalnego wpływu na konto zaczynają się od około 25 tys. zł, natomiast minimalna wysokość aktywów zdeponowanych na rachunkach w banku to 1 milion złotych.

Czarna karta kredytowa – koszty

Podstawowym kosztem związanym z posiadaniem czarnej karty kredytowej jest opłata za wydanie karty oraz opłata roczna. Obie te opłaty wynoszą z reguły od 1 tysiąca złotych do nawet kilku tysięcy.

Niektóre banki umożliwiają swoim klientom bankowości prywatnej ominięcie opłaty rocznej pod warunkiem zrealizowania transakcji wykonanych przy użyciu karty na określoną kwotę (nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych). Można także znaleźć banki, które nie pobierają opłaty z tytułu wydania kredytówki.

Czarna karta kredytowa – limity

Do największych korzyści płynących z posiadania czarnej karty kredytowej należy wysoki limit kredytowy, liczony w milionach złotych.

Na rynku dostępne są także czarne karty kredytowe bez jakiegokolwiek limitu kredytowego. Oznacza to, że posiadacza tak prestiżowego plastiku nie ograniczają żadne limity kwotowe: Zakup jachtu lub willi kartą kredytową? Proszę bardzo!

Czarna karta kredytowa - para zamożnych ludzi

Czarna karta kredytowa – jak ją rozpoznać

Niestety stwierdzenie czarna karta kredytowa nie do końca odnosi się bezpośrednio do koloru plastiku. Obecnie na rynku usług bankowych możemy znaleźć karty kredytowe wyglądem imitujące czarną kartę kredytową, które możemy posiadać, osiągając dochody na poziomie kilku tysięcy złotych.

Taką ofertę jakiś czas temu przygotował dla swoich klientów SKOK Stefczyka, wydając swoim klientom kartę Visa Black – idealnie imitującą prawdziwą czarną kartę kredytową. Niestety na podobieństwie w wyglądzie się skończyło.

Jakie korzyści niesie za sobą czarna karta kredytowa?

Oprócz ogromnych limitów liczonych w milionach, czarna karta kredytowa może poszczycić się (podobnie jak w przypadku innych kart prestiżowych, jak np. karta platynowa), szeregiem dodatkowych funkcjonalności oraz pakietów ubezpieczeniowych:

Niskie oprocentowanie

Oprocentowanie wykorzystanych środków z karty kredytowej jest w większości przypadków zdecydowanie niższe niż w przypadku innych „zwykłych” plastików (np. Lion’s Bank 7,5%).

Usługi concierge

To inaczej usługi osobistego asystenta, mającego za zadanie ułatwić nam życie codzienne, wliczając w to najbardziej prozaiczne czynności jak np.:

 • umówienie wizyty u kosmetyczki,
 • znalezienie opiekunki dla dziecka,
 • rezerwacja stolika w restauracji,
 • zaplanowanie wizyty u dentysty,
 • umówienie nas u mechanika samochodowego.

Oprócz powyższych codziennych spraw, asystent concierge spełni nasze nawet najbardziej wyszukane zachcianki i życzenia, m.in.:

 • zorganizuje wycieczkę dookoła świata,
 • zorganizuje imprezę urodzinową na Bali,
 • pomoże w załatwieniu formalności związanych ze ślubem na Dominikanie.

Dodatkowo w ramach usługi możemy liczyć na codzienne przypomnienia związane z ważnymi wydarzeniami np. rocznicą ślubu czy urodzinami teścia.

Asystent concierge będzie także zawsze dobrze poinformowany o wydarzeniach jakie są aktualnie zaplanowane w najbliższej okolicy. Taka usługa dostępna jest przez 24 godziny, siedem dni w tygodniu,

Bogaty pakiet ubezpieczeń

Znajdziemy w nim standardowo między innymi:

 • ubezpieczenie obejmujące pokrycie kosztów hospitalizacji za granicą,
 • ubezpieczenie pokrycia wydatków medycznych (kwoty ubezpieczenia potrafią osiągać milionowe wartości np. w przypadku karty wydawanej przez Master Card – Word Signia, kwota ubezpieczenia opiewa na 7 500 000 euro),
 • ubezpieczenie OC do kwoty 1 500 000 euro,
 • ubezpieczenie wypadkowe (560 000 euro).

Dodatkowo posiadacz karty ma możliwość za niewielką kwotę rozszerzyć pakiet ubezpieczeń między innymi o:

 • ubezpieczenie Bezpieczne zakupy – zwrot kosztów oraz naprawy produktów i towarów zakupionych za pomocą karty,
 • ubezpieczenie Bezpieczny portfel – zapewnia ochronę karty kredytowej, gotówki oraz portfela w razie np. kradzieży,
 • ubezpieczenie posiadacza karty na wypadek śmierci, utraty zdrowia, niezdolności do pracy – ubezpieczenie to gwarantuje spłatę zadłużenia na skutek wystąpienia określonych zdarzeń.

Szeroki zakres Assistance

Assistance home – gwarantujący interwencję fachowca (specjalisty) na wypadek zaistnienia określonych zdarzeń (ślusarz, elektryk, hydraulik itp.). Posiadacz czarnej katy kredytowej może liczyć m.in. na naprawę sprzętu RTV i AGD, a także laptopa lub komputera.

Assistance travel – to pomoc w podróży, która obejmuje m.in.:

 • organizację powrotu do kraju na skutek nieprzewidzianych zdarzeń,
 • przekazanie pilnej wiadomości,
 • wydanie duplikatu karty,
 • dostarczenie środków finansowych,
 • przesłanie posiadaczowi przedmiotów osobistych,
 • pomoc medyczną za granicą, w tym uzyskanie skierowania do specjalisty, organizację leków, transportu medycznego,
 • pomoc prawną, w tym pokrycie usługi koniecznej konsultacji prawnej oraz wpłaty kaucji.

Assistance medyczny – wizyta lekarza, telefoniczna konsultacja medyczna.

Oprócz powyższych funkcjonalności posiadacz czarnej karty kredytowej Visa Infinity może liczyć na ubezpieczenie kosztów leczenia, ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej oraz ubezpieczenie nieprzewidzianych kosztów podróży.

Dodatkowo każda czarna karta kredytowa jest tzw. kluczem do saloników VIP, które dostępne są dla określonej grupy osób na lotniskach (aktualnie jest ich około 600 na całym świecie) w ramach biletów Business lub First Class (posiadacz czarnej karty kredytowej nie musi posiadać tych biletów, sam fakt pokazania plastiku jest kartą wstępu do saloniku VIP).

Dla osób często podróżujących samolotem jest to niezwykle korzysta opcja, dzięki której posiadacz czarnej karty może w komfortowych warunkach odpocząć, zjeść, popracować.

Ważne! Niestety nie zawsze dostęp do saloników VIP na lotniskach jest darmowy w ramach karty. W zależności od banku opłata za tą usługę może się różnić (PKO BP pobiera od osób zainteresowanych opłatę w wysokości 25 euro).

Dodatkiem do powyższych funkcjonalności są także różnorodne programy rabatowe oraz partnerskie. Często przywileje są proporcjonalne do limitu, jaki posiadamy na swojej karcie. W zależności od partnera możemy liczyć na zniżki w prywatnych klinikach medycznych, możliwość rezerwacji apartamentu w ekskluzywnym hotelu lub kupno jachtu w korzystnej cenie. Niektóre banki oferują swoim klientom także możliwość zwrotu określonej wartości za zakupione bilety lotnicze lub zakup luksusowych marek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ