Joanna Kania
Joanna Kania
05 Paź, 2018 - 00:00

Cyklady w Grecji – które wyspy zobaczyć?

Joanna Kania

Planujesz wakacje w Grecji? Sprawdź, co oferują najpiękniejsze greckie wyspy Cyklady i na które z nich szczególnie warto się wybrać!

Cyklady to jeden z najbardziej znanych i popularnych archipelagów wysp greckich na Morzu Egejskim. Najchętniej odwiedzane to: Santorini, Mykonos, Naksos, Ios i Delos. Warto zobaczyć także inne, mniej oblegane przez turystów, a równie zachwycające wyspy takie, jak Anafi, Andros, Folegandros, Serifos, Folegandros oraz Tinos.

Cyklady – najpiękniejsze greckie wyspy

Nazwa „Cyklady” pochodzi od słów „okrągłe wyspy” i oznacza układ wysp, które tworzą okrąg wokół świętej wyspy Delos. Według mitologii greckiej powstanie archipelagu związane jest z konfliktem między Posejdonem a nimfami o imieniu Cyklady. Bóg morza i oceanów ze złości na nimfy zamienił je w wyspy.

Dziś te wyspy greckie odwiedzają każdego roku miliony turystów, którzy zachwycają się przepięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą, niesamowitym światłem, architekturą w bieli i błękicie oraz surowym, górzystym krajobrazem urozmaiconym kapliczkami z białego kamienia.

Wyspy Cyklady najlepiej zwiedzać, podróżując promem. Można przepływać z wyspy na wyspę, odległości między wyspami są niewielkie, statki kursują regularnie, a atmosfera morskiej wyprawy jest niezapomniana. Poniżej podpowiadamy, w których cykladzkich portach warto zacumować!

Dowiedz się więcej: Grecja – wakacje marzeń

Santorini

Zwiedzając Cyklady, nie można pominąć Santorini (w Polsce wyspa nazywana jest również Santoryn). Tylko tu znajdziemy tak bajkowe i spektakularne widoki. Malownicze miasta i wioski wzniesiono na stromych klifach. Stolica wyspy Fira jest zjawiskowa. Wybierzmy się na spacer wąskimi uliczkami biegnącymi między bielonymi domami zbudowanymi kaskadowo na zboczach.

Na tarasach wielu budynków są urocze kawiarnie i restauracje oferujące świetną kuchnię i urzekające widoki. Na Santorini koniecznie skosztujmy lokalnego wina. Winogrona rosnące na wulkanicznej glebie bogatej w wapń, magnez, potas czy siarka, dają niezwykły smak.

Będąc na Santorini, warto także zwiedzić stanowisko archeologiczne Akrotiri, czyli greckie Pompeje. Zachowały się tu pozostałości starożytnych domów, fresków, kamiennych mebli i wyposażenia np. różnego rodzaju naczynia i wazy.

Z Santorini popłyńmy też na świętą wyspę Delos, która jest centrum Cyklad. Według mitologii to tutaj urodzili się bogowie greccy: Apollo i Artemida. Dziś na Delos można zwiedzać ciekawe stanowiska archeologiczne, będące świadectwem bogatej i fascynującej historii wyspy.

Dowiedz się więcej: Grecja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia grecka)

Cyklady w Grecji - Santorini

źródło zdjęcia: Getty ImagesIhor_Tailwind

Mykonos

Jeśli chodzi o Cyklady, to Mykonos jest drugą obok Santorini, najsłynniejszą wyspą archipelagu. Piękna, modna, kosmopolityczna, uwielbiana przez celebrytów.

Stolica wyspy Chora (Hora) jest znakomitym przykładem charakterystycznej architektury Cyklad. Można tu godzinami spacerować w labiryncie wąskich, kamiennych uliczek, podziwiając bielone domy z drzwiami i okiennicami pomalowanym na niebiesko lub czerwono.

Do najbardziej malowniczych miejsc i zakątków wyspy należą:

  • Mała Wenecja, czyli piękna dzielnica z domami zdobionymi różnokolorowymi balkonami wprost „wiszącymi” nad morzem,
  • niesamowita bryła kościoła Panagia Paraportiani,
  • charakterystyczne wiatraki z XV wieku.

Ta wietrzna wyspa przyciąga w sezonie tłumy turystów pięknymi plażami oraz bogatym życiem nocnym.

Naksos

To największa i najbardziej zielona wyspa Cyklad, oferująca turystom zachwycające nadmorskie widoki oraz szerokie piaszczyste plaże, po których można spacerować kilometrami.

Wpływając do portu w stolicy wyspy, można podziwiać antyczną bramę Portara pochodzącą z VI wieku przed naszą erą. Chora (Hora) jest głównym miastem wyspy. Architektura harmonijnie łączy elementy cykladzkie i romańskie. Można tu zobaczyć charakterystyczne bielone domy z niebieskimi drzwiami i okiennicami oraz pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, a także zabytkowe kościoły z czasów wczesnego chrześcijaństwa.

Zwiedzając Naxos, warto odjechać od morza w głąb wyspy, gdzie wysoko w górach leżą tradycyjne wioski między innymi Aperathos i Filoti. To niezwykle malownicze miejsca z kamiennymi domami, wąskimi uliczkami i pięknymi placami.

Na wyspie znajdziemy wiele zabytkowych budowli, zarówno z czasów starożytnych np. sanktuarium Demeter i Apollo z VI wieku p.n.e., wykonane wyłącznie z białego marmuru, jak i wczesnego chrześcijaństwa np. bizantyjski kościół Panagia Protothroni z cennymi freskami.

Cyklady w Grecji - Naxos

źródło zdjęcia: Getty Images / Freeartist

Ios

Sielska, maleńka wyspa, którą warto odwiedzić, opływając Cyklady. Jej stolica znajduje się szczycie góry, na którą wspinamy się krętymi, stromymi uliczkami.

Znajdziemy tu modelowe przykłady architektury cykladzkiej: białe domy, kościoły z charakterystycznymi dzwonnicami i niebieskimi kopułami oraz wiatraki. Warto również zobaczyć port oraz wybrać się na spacer nadmorskimi alejkami wypełnionymi urokliwymi knajpkami.

Andros

Skalista, ale zielona wyspa. Najmniej „cykladzka” ze wszystkich wysp archipelagu. Połączenie górzystego krajobrazu z bujną roślinnością. Występują tu nie tylko drzewa oliwne, ale też morwy, kasztanowce, dęby, platany i orzechy włoskie. Wiosną kwitną tu krokusy. Intensywnie pachną dziko rosnące zioła – tymianek i szałwia.

Będąc na Andros, warto zwiedzić malownicze wioski Messariá i Faneroméni oraz klasztory w Batsi i Korthi. Miłośnicy historii znajdą tu ciekawe stanowiska archeologiczne. Koniecznie kupmy lokalny miód.

Tinos

To najbardziej religijna wyspa Cyklad. Greccy pielgrzymi przyjeżdżają tu dwa razy w roku: 25 marca i 15 sierpnia. Odwiedzają kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny – jeden z najważniejszych ośrodków religii prawosławnej w Grecji.

Oprócz kilkuset kościołów i kaplic na Tinos znajdziemy malownicze wioski i osady. Najsłynniejsza z nich, Pyrgos, zwana jest wioską marmurowych artystów i jest centrum sztuki marmuru. Kościoły i domy zdobią marmurowe fasady. Jest tu też szkoła kształcąca rzeźbiarzy w marmurze.

Tinos nie jest oblegana przez turystów. Na Tinos odkryjemy atmosferę wyspiarskiej prowincji, spokój, ciszę i bezpretensjonalny urok greckiej wsi.

 

Anafi

Niewielka, górzysta wyspa z typowo cykladzkimi krajobrazami i atmosferą. Stolica wyspy zachwyca kamiennymi domami z bielonymi kopułami i wąskimi brukowanymi uliczkami. Znajdziemy tu ślady starożytnego miasta Anáfi na wzgórzu Kasteli.

Możemy też wędrować po wyspie malowniczymi górzystymi trasami i wspiąć się na górę Kálamos, na której szczycie zbudowano, opuszczony dziś, klasztor i skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na morze i pobliskie wyspy.

Anafi jest także idealnym miejscem do wypoczynku. Wyspa oferuje turystom piękne, piaszczyste plaże i krystalicznie czystą wodę. Jest cicho i spokojnie.

Folegandros

To mniej znana, ale zachwycająca wyspa Cyklad. Stolica wyspy Chora (Hora) częściowo wbudowana w ruiny zamku weneckiego, urzeka labiryntem wąskich uliczek wijących się między bielonymi kamiennymi domami z kolorowymi drzwiami i okiennicami.

Na placach w cieniu platanów znajdują się urocze restauracje, w których można skosztować lokalnych specjałów, między innymi zapiekanki z makaronu i królika lub koguta, kaparów, ciecierzycy, sera koziego oraz konfitur z arbuza.

Na wyspie znajduje się kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Prowadzą do niego skalne schody. W czasie Wielkanocy oraz 15 sierpnia odbywają się tu procesje, na które każdego roku przyjeżdżają tłumy pielgrzymów. Ikona przedstawiająca Maryję jest uznawana za cudowną.

Plaże Folegandros są głównie kamieniste, obrośnięte tamaryszkami, piękne i niezatłoczone.

Cyklady w Grecji - Folegandros

źródło zdjęcia: Getty Images / Socha

Serifos

Jedno z ulubionych miejsc weekendowych ateńczyków. Wyspa jest oddalona zaledwie 4 godziny promem od stolicy Grecji.

Stolica wyspy jest amfiteatralnie zbudowana na skalistym wzgórzu. Miasto składa się z dwóch części: Pano (górnej) i Kato (dolnej), połączonych schodami. Znajdziemy tu bary, kawiarnie i tawerny rybackie.

Warto wybrać się na 10-minutowy spacer do weneckiego zamku, który jest równocześnie doskonałym punktem widokowym. Idealnym miejscem na spacer jest także główny port w Serifos, obok którego znajduje się piękna piaszczysta plaża.

Wyspy i wysepki z archipelagu Cyklad są do siebie podobne pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i architektonicznym, a równocześnie każda z nich jest inna, niepowtarzalna, unikatowa. Z pewnością warto zwiedzić je wszystkie!

ZOBACZ RÓWNIEŻ