Syntia Militowska
Syntia Militowska
14 Paź, 2017 - 09:00
Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela

Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela

Syntia Militowska

Wyróżnij się na tle pozostałych kandydatów i zobacz, jak naprawdę powinno wyglądać dobre i przede wszystkim profesjonalne CV nauczyciela.

Odpowiednio przygotowane CV nauczyciela może skutecznie wyróżnić Cię na tle pozostałych kandydatów. Sprawdź, co powinno się w nim znaleźć i o czym warto wspomnieć. Zobacz jak napisać CV, które zwiększy Twoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak napisać profesjonalne CV?

Pamiętaj, że profesjonalne CV to takie, które jest napisane zwięźle i na temat. W CV nauczyciela warto unikać zbędnych wywodów, ponieważ to znacznie umniejsza profesjonalizmowi. Jeśli zastanawiasz się jak napisać swoje CV to wiedz, że najważniejsza jest szczerość. Wszystkie kłamstwa i zatajone informacje mogą prędzej czy później wyjść na jaw.

Dowiedz się więcej: Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej >>

Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela - praca w szkole

Co powinno znaleźć się w CV nauczyciela?

Dane osobowe

Podstawą są: imię, nazwisko i adres zamieszkania. Nie zapomnij także podać aktualnego numeru telefonu i adresu e-mail. Umieszczając adres skrzynki pocztowej zadbaj o jej profesjonalną nazwę bowiem lepiej wygląda adres: [email protected], niż [email protected].

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie w CV nauczyciela powinno znaleźć się na samym początku i powinno być zwięzłe, aczkolwiek interesujące. Tutaj masz szansę, aby odpowiedzieć na pytania takie jak:

 • Kim jesteś?
 • Czym się zajmujesz i od jakiego czasu?
 • Jakie są Twoje osiągnięcia, z których jesteś dumny?
 • W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Odpowiedzi te powinny łączyć się ze sobą w zwięzłą, spójną całość tak, aby przedstawiały krótką opowieść o Tobie. Pamiętaj, że ta część CV nauczyciela daje szansę na przedstawienie Cię jako ciekawego i godnego uwagi człowieka.

Doświadczenie zawodowe w CV nauczyciela

Profesjonalne CV dzieli doświadczenie zawodowe na dwie sekcje.

1. Lista poprzednich miejsc pracy wraz z wypunktowaną listą obowiązków pod każdym z osobna.
Pamiętaj, aby przy każdym miejscu pracy wpisać nie mniej, nie więcej niż 6 obowiązków, z których opis każdego z nich zajmuje maksymalnie jedną linijkę. Taka ilość jest optymalna, a zwięzły opis sprawia, że CV nauczyciela wygląda bardzo profesjonalnie.

2. Lista najważniejszych zawodowych osiągnięć, których nie powinno być więcej niż 3-4.
Każde osiągnięcie powinno być opisane w maksymalnie dwóch linijkach. Dzięki temu CV wygląda przejrzyście i niezwykle czytelnie.

Nie zapomnij w tym miejscu wspomnieć o odbytym wolontariacie, działaniach charytatywnych i praktykach, jeśli takowe działania są związane z Twoim zawodem i dzięki nim zyskasz w oczach swojego potencjalnego pracodawcy.

Dowiedz się więcej: Studia pedagogiczne a zatrudnienie. Co robić po pedagogice? >>

Kwalifikacje zawodowe

W swoim CV nie zapomnij wymienić wszystkich potrzebnych kwalifikacji, które uprawniają Cię do zawodu nauczyciela. To miejsce na podanie ukończonych kierunków studiów oraz listę odbytych kursów pedagogicznych.

Szkolenia i kursy

Ukończyłeś nieobowiązkowe kursy, które znacząco podnoszą Twoje kwalifikacje zawodowe? Przeszedłeś szkolenia, o których warto wspomnieć w CV nauczyciela? Posiadasz dodatkowe umiejętności, które możesz potwierdzić dyplomem lub certyfikatem? Szkolenia i kursy to rubryka w CV nauczyciela, która pozwoli wyróżnić Cię na tle innych kandydatów.

Dowiedz się więcej: Szkolenia dla nauczycieli – gdzie i jak szukać darmowych kursów >>

Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela - dzieci w klasie

Umiejętności

Jeśli nie wiesz jak napisać CV tak, aby było ono interesujące i w zamian za to chcesz popisywać się szerokim wachlarzem umiejętności – nie rób tego. Profesjonalne CV zawiera tylko i wyłącznie takie umiejętności, które są wręcz pożądane na stanowisku, na które aplikujesz.

Dowiedz się więcej: Które umiejętności do CV warto wpisać, a które pominąć >>

 • Umiesz umiejętnie dostosować podstawę programową do możliwości intelektualnej oraz edukacyjnej dzieci?
 • Z powodzeniem wdrażasz swoje autorskie metody nauczania, które są zgodne z wytycznymi MEN?
 • A może jesteś dyplomatyczny i potrafisz umiejętnie rozmawiać z rodzicami oraz skutecznie zachęcasz ich do wspierania swoich dzieci na drodze edukacji?
 • Znasz język obcy w mowie i w piśmie?
 • Posiadasz niesamowity talent do skutecznego angażowania uczniów w różne prace i projekty?
 • Efektywnie zarządzasz czasem swoim i innych?
 • Nie masz problemu z organizacją apeli, zebrań oraz wszelkiego rodzaju imprez szkolnych?

Koniecznie napisz o tym w CV nauczyciela. Te umiejętności skutecznie wyróżnią Cię z tłumu, co z kolei znacznie zwiększy Twoje szanse na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeśli dodatkowo potrafisz obsługiwać rzutnik, dziennik internetowy, a komputer nie ma przed Tobą tajemnic – także o tym wspomnij.

Ponadto, aby zwiększyć swoje zaangażowanie, do każdego punktu w CV nauczyciela przygotuj sobie wcześniej dodatkową odpowiedź. Bardzo możliwe, że pracodawca będzie miał liczne pytania i na pewno poprosi Cię o poparcie Twoich słów dowodami. Nie omieszkaj wspomnieć o sukcesach swoich uczniów, do których przyczyniły się Twoje umiejętności.

Dowiedz się więcej: Umiejętności w CV – kompetencje najbardziej pożądane przez pracodawców >>

Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela - oferty pracy dla nauczyciela

O czym warto wspomnieć w CV nauczyciela?

Nie wiesz, jak napisać CV nauczyciela w sposób, który przedstawi Cię jako interesującego człowieka? To naprawdę nic trudnego. Jednym z elementów, które mają wpływ na Twój wizerunek w oczach pracodawcy są zainteresowania, ale one także – mimo ich prawdziwości – muszą zostać odpowiednio dobrane.

Najlepiej jest wspomnieć o tych zainteresowaniach i pasjach, które są bezpośrednio lub też pośrednio związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Dzięki temu zyskujesz w oczach pracodawcy. Jeśli natomiast nie masz takowych zainteresowań, nie kłam i po prostu napisz o swoich prawdziwych zainteresowaniach. Pamiętaj jednak aby były one zgodne z ogólnie przyjętymi normami.

W CV nauczyciela ani w żadnym innym CV, które składamy na stanowisko wymagające dużej odpowiedzialności, nie powinniśmy pisać o zainteresowaniach, które są niebezpieczne i zagrażają życiu lub zdrowiu. Wspominanie o nich znacząco umniejsza odpowiedzialności, którą mimo wszystko deklarujemy. Jak w oczach pracodawcy mamy być odpowiedzialni za innych, skoro trudno jest nam działać odpowiedzialnie wobec samych siebie?

Nie wspominaj także o zainteresowaniach, które budzą niepokój lub takich, które mogą zostać nieprawidłowo odebrane. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do umieszczenia danego zainteresowania w CV, nie wpisuj go.

Pamiętaj, aby wspominać tylko o doświadczeniu, umiejętnościach i działaniach związanych ze stanowiskiem na jakie aplikujesz. Takie podejście pozwoli stworzyć profesjonalne CV.

Pisz krótko, zwięźle i na temat. Postaraj się ciekawie, aczkolwiek profesjonalnie napisać o każdej rzeczy, która znajduje się w Twoim CV. Niech będzie ono schludne, przejrzyste i czytelne. Pamiętaj, że często mniej, znaczy więcej.

Dowiedz się więcej: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? >>

Czy w CV warto umieścić cechy charakteru?

Nie ma reguły, która mówi, że cechy charakteru należy wpisać do CV lub je pominąć. Jeśli chcesz, możesz o nich wspomnieć. Pamiętaj tylko, aby były one zgodne z wymaganiami na danym stanowisku. Jeśli pożądana jest odpowiedzialność, praca pod presją czasu, cierpliwość i samodyscyplina, a Ty posiadasz cechy, które umożliwiają Ci swobodną pracę w wyżej wymienionych warunkach, napisz o tym.

Jeśli nie chcesz bezpośrednio przedstawiać swoich cech charakteru, postaraj się, aby Twoje umiejętności, kwalifikacje i zainteresowania przemówiły za Ciebie. Niech one pokażą, że posiadasz wymagane cechy, takie jak na przykład odpowiedzialność i zaangażowanie.

Dowiedz się więcej: Czym są umiejętności miękkie i dlaczego są ważne >>

Jak widać, stworzenie dobrego CV nauczyciela wcale nie musi być trudne. Najważniejsze jest umiejętne podkreślenie wszystkich atutów potrzebnych na tym stanowisku pracy.

Jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela - lekcja

ZOBACZ RÓWNIEŻ