Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
01 Paź, 2017 - 05:00
Jak napisać CV dla studenta?

Jak napisać CV dla studenta?

Sylwia Łysak

Chcesz stworzyć pierwsze Curriculum Vitae, ale nie masz doświadczenia? Dowiedz się, jak to zrobić i napisz idealne CV dla studenta już dziś.

Curriculum Vitae to dokument, bez którego próżno szukać jakiejkolwiek pracy. Powinien on prezentować historię wykształcenia i zatrudnienia oraz wachlarz umiejętności i kwalifikacji kandydata. Co jednak, jeśli nie ukończyliśmy jeszcze kształcenia i nie mieliśmy okazji pracować? Sprawdźmy, jak napisać CV dla studenta i na co zwrócić uwagę podczas jego tworzenia.

CV dla studenta – podstawowe problemy

Choć teoretycznie wiemy, jak powinno wyglądać Curriculum Vitae, to przy tworzeniu CV do pierwszej pracy napotykamy wiele trudności. Pojawiają się one najczęściej przy wypełnianiu następujących sekcji:

  • Wykształcenie – Choć jesteśmy na studiach, to ich nie ukończyliśmy. Oficjalnie mamy wykształcenie średnie. Pragniemy jednak zaznaczyć, że kształcimy się dalej. Jak ująć w CV fakt uczęszczania na studia? 
  • Doświadczenie zawodowe – Jeśli jeszcze nie pracowaliśmy, nie posiadamy go. Jak napisać CV bez doświadczenia? 
  • Kwalifikacje – Jesteśmy młodzi i nie posiadamy żadnych szczególnych kwalifikacji. Jakie kwalifikacje mogą pojawić się w pierwszym CV?
  • Umiejętności – Sekcja ta stwarza problemy nawet osobom z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Co napisać w rubryce umiejętności w CV?

Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące CV dla studenta.

CV bez doświadczenia

Jeżeli jeszcze nigdy nie pracowaliśmy, możemy zastanawiać się jak napisać CV bez doświadczenia. Na szczęście, nie jest to takie trudne, jakie się wydaje.

Podsumowanie zawodowe to podstawa

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić w takim wypadku jest umieszczenie na samej górze Curriculum Vitae tzw. podsumowania zawodowego. Jest to krótka prezentacja naszych umiejętności, zainteresowań i ambicji. Dlaczego jest tak ważna? Ponieważ zwraca uwagę pracodawców w pierwszej kolejności. Dobrze napisane podsumowanie zawodowe może przekonać ich nawet lepiej niż bogate doświadczenie opisane w „byle jak” w opracowanym CV.

Dowiedz się więcej: Praca dla studenta – gdzie jej szukać? >>

Posiadane doświadczenie

Kolejna rzecz, która może sprawić, że CV dla studenta stanie się bardziej wartościowe to rubryka prezentująca doświadczenie, ale niekoniecznie typowo zawodowe. Może zastąpić sekcję „doświadczenie zawodowe” (jeśli szukamy pierwszej pracy) lub stanowić jej uzupełnienie (jeżeli już pracowaliśmy). Jak ją nazwać?

Działalność studencka/szkolna

Opcja dla osób, które w trakcie studiów lub wcześniejszej nauki angażowały się w działalność szkolnych organizacji np. kół naukowych, klubów czy gazetek. Można wspomnieć w niej o aktywnościach, takich jak organizowanie spotkań lub wycieczek, przygotowywanie prezentacji czy zarządzanie zespołem.

Doświadczenia prywatne

Dobra sekcja dla tych, którzy swoje umiejętności wykorzystywali na polu prywatnym. W rubryce można wpisać wszelkie formy pomocy sąsiedzkiej i koleżeńskiej, które wymagały umiejętności, jakie mogą się przydać w pierwszej pracy np. naprawy komputerów znajomych, przygotowywanie przekąsek i ciast na imprezy okolicznościowe, doradztwo w zakresie załatwiania spraw urzędowych.

Wolontariat

W końcu on również wzbogaca nas o nowe doświadczenia. W sekcji możemy napisać o promowaniu akcji na rzecz bezdomnych zwierząt, rozwieszaniu plakatów czy prowadzeniu fanpage’a grupy charytatywnej na Facebooku.

Nie tak oczywiste, czyli co napisać o wykształceniu

W Curriculum Vitae powinny znaleźć się wszystkie szkoły, jakie ukończyliśmy, a także wszystkie, do jakich uczęszczamy bądź chodziliśmy w przeszłości. Tak wygląda teoria. W praktyce wypisywanie szkół innych niż wyższe nie ma sensu – choć są wyjątki od tej reguły. Przedstawiamy je poniżej.

Jeśli ukończyliśmy technikum

O profilu kształcenia  (np. technik organizacji usług gastronomicznych) wspominamy tylko gdy zamierzamy pracować w zawodzie (np. restauracji) lub studiujemy kierunek powiązany z tym szkolnym (np. technologię żywienia).

W takim wypadku dodajemy też informację o tym, czy uzyskaliśmy dyplom zawodowy. Jeżeli nie chcemy pracować w zawodzie, możemy napisać jedynie o zdanej  przez nas maturze.

Jeżeli skończyliśmy liceum

Warto o nim wspomnieć, o ile uczęszczaliśmy do placówki uznawanej za jedną z najlepszych w mieście (w pierwszej piątce popularnych rankingów). Taka szkoła świadczy o naszych ambicjach i potwierdza, że byliśmy pilnymi uczniami. Pozostałe licea (mniej prestiżowe czy lokalne, w małych miejscowościach) można w CV dla studenta pominąć, chyba, że zdawało się maturę dwujęzyczną bądź międzynarodową.

Teraz pozostaje jeszcze kwestia studiów. W Curriculum Vitae trzeba wpisać nazwę uczelni i kierunku, a także rok rozpoczęcia i planowany rok zakończenia kształcenia. Należy też zaznaczyć, czy są to studia stacjonarne, wieczorowe czy zaoczne, pierwszego czy drugiego stopnia. 

Dobrą praktyką jest dodawanie adnotacji np. przy studiach zaocznych czy wieczorowych „nie kolidują z pracą pd poniedziałku do piątku”.

Kwalifikacje i umiejętności

Są to elementy CV, które sprawiają trudności nawet osobom z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Zanim powiemy, jak wypełnić te rubryki zastanówmy się czym są kwalifikacje, a czym umiejętności w CV?

  • Kwalifikacje to wszelkie zdobyte przez nas uprawnienia i formalne potwierdzenia umiejętności, takie jak np. prawo jazdy kat B, dyplom technika rachunkowości czy uprawnienia elektryczne do 1kW.
  • Umiejętności zaś to wszystko, co potrafimy robić, a może nam się przydać w pracy.

W sekcji kwalifikacje nie uwzględniamy certyfikatów językowych, dyplomu maturalnego czy dyplomów ukończonych kursów. Na te ostatnie lepiej przygotować osobny paragraf.

W rubryce umiejętności nie piszemy o niczym, co nie będzie przydatne w pracy i co trudno będzie nam potwierdzić (choćby słownie) w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

O czym można wspomnieć w rubryce umiejętności w CV?

Zacznijmy od standardów: obsługa komputera, urządzeń biurowych (w nawiasie należy podać jakich), internetu, programów komputerowych (wymienić) jest zawsze na miejscu.

Umiejętności społeczne, takie jak zdolności przywódcze, umiejętność podporządkowania się czy pracy w grupie również są cenione przez większość pracodawców.

Współcześni studenci mogą się jednak pochwalić także innymi, mniej uniwersalnymi umiejętnościami. Kilka przykładów? Tworzenie grafik  komputerowych, promocja w internecie i mediach społecznościowych, decoupage, tłumaczenie tekstów i wiele, wiele innych.

Dowiedz się więcej: Profesjonalne CV – jak je napisać na kilka różnych sposobów? >>

Jak napisać CV dla studenta? - umiejętności

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli forma

  • Curriculum Vitae powinno zawierać zdjęcie – najlepiej takie, jakiego wymagają uczelnie do wyrobienia legitymacji studenckiej.
  • Dodatkowo, musi być czytelne, napisane wyraźną czcionką (co nie oznacza, że ma być to Arial czy Times New Roman).
  • Dokument przed wydrukiem warto odpowiednio sformatować – dopilnować, aby wszystkie akapity i odstępy były równe, a treść mieściła się na jednej lub dwóch równych stronach A4.
  • Dobrze jest także zadbać o estetykę CV. Linie podziału w stonowanym kolorze i odpowiednia modyfikacja dobrego szablonu mogą zdziałać cuda.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują – to zdanie idealnie opisuje problematykę tworzenia CV dla studenta. Okazuje się, że Curriculum Vitae można napisać bez doświadczenia (wspominając o tym pozazawodowym) czy szczególnych umiejętności (uwzględniając te standardowe i społeczne) i kwalifikacji. Mamy nadzieję, że dzięki poradom zawartym w tym tekście stworzycie idealne CV studenta i znajdziecie ciekawą pracę, która rozpocznie waszą karierę zawodową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ