Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
16 Wrz, 2017 - 05:00

Czym jest coworking i dlaczego jest tak popularny?

Sylwia Łysak

Coworking, czyli praca z ludźmi w wynajmowanym wspólnie biurze to bardzo popularne rozwiązanie, z którego korzystają freelancerzy i mikroprzedsiębiorcy.

Słowo coworking pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie „pracować razem”. W Polsce używamy tego słowa do określania niestandardowego modelu pracy, polegającego na współdzieleniu przestrzeni wynajętego biura z obcymi osobami z innych branż. Jakie są wady i zalety coworkingu? Kto może, a kto nawet powinien z niego skorzystać? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Coworking – dla kogo?

Coworking powstał z myślą o freelancerach (osobach niezależnych od pracodawców, wykonujących rozmaite prace na zlecenia) i mikroprzedsiębiorcach, którzy przeważnie pracują w domu, ale chcieliby wyraźnie oddzielić życie prywatne od zawodowego.

Dowiedz się więcej: Praca jako copywriter, czyli jak zarabiać w domu >>

To świetne rozwiązanie dla osób, które z różnych względów nie mogą się skupić lub zmotywować do pracy we własnych czterech ścianach – na przykład ze względu na obecność dzieci, innych domowników czy zwierząt.

Jest to też dobra propozycja dla tych, którzy nie posiadają w domu odpowiedniego (wygodnego i spokojnego) miejsca do pracy lub brakuje im potrzebnego wyposażenia (np. drukarki czy skanera).

Coworking to idealne rozwiązanie dla właścicieli start-upów oraz wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć swoją siatkę kontaktów i skorzystać z pomocy osób z innych branż – biuro coworkingowe daje w tym względzie wiele możliwości.

Wspólną pracę w wirtualnym biurze poleca się także osobom mobilnym, które większość czasu pozostają w tzw. rozjazdach. Mogą one przybywać do biura „po drodze” i uwolnić się od pracowania w przypadkowo wybranych kawiarniach czy przestrzeniach publicznych.

Dowiedz się więcej: Dlaczego warto wynająć biuro na godziny? >>

Zalety coworkingu

Biuro wirtualne umożliwia oddzielenie życia prywatnego od zawodowego – dzięki niemu nie trzeba wykonywać pracy w domu, a obowiązków domowych w trakcie pracy. Takie biuro pozytywnie wpływa na szybkość i efektywność pracy – w godzinach, w których się z niego korzysta jest się całkowicie skupionym na obowiązkach.

Dowiedz się więcej: Praca zdalna – za co ją pokochasz, a za co znienawidzisz? >>

Biuro coworkingowe doskonale motywuje do pracy, gdyż wszyscy z niego korzystający starają się jej podołać. Coworking to też wygoda, dostęp do najpotrzebniejszych sprzętów (drukarka, skaner), zasobów (internet, książki) i przestrzeni (sale konferencyjne, wspólna kuchnia).

Rozwiązanie to jest tańsze od wynajmu całego biura, który może być szczególnie nieopłacalny dla osób pracujących w pojedynkę. To także miejsce pod wieloma względami lepsze od własnego biura – nie trzeba pamiętać o jego sprzątaniu, zamykaniu i otwieraniu, wyposażaniu i kontrolowaniu.

Praca w biurze wirtualnym to świetny pretekst do nawiązywania kontaktów biznesowych (i nie tylko), a jednocześnie możliwość skorzystania z bezpłatnej i niezobowiązującej pomocy specjalistów z innych branż.

Dowiedz się więcej: Praca w domu – zalety i wady >>

Nie tak idealnie, czyli wady

Coworking ma też swoje wady. Warto wspomnieć w tym miejscu o tych czysto ekonomicznych. Po pierwsze, biuro coworkingowe (a właściwie biurko w takiej przestrzeni) to koszt rzędu od 200 do nawet 800 zł miesięcznie – nie jest to mało, jeśli teoretycznie można pracować w domu, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Choć właściciele przestrzeni coworkingowych oferują swoim klientom rozmaite promocje, a niektóre biura wirtualne (np. Idea Hub dla klientów Idea Banku) są darmowe, to zawsze trzeba do nich dojechać.  Dojazd  do biura pochłania nie tylko pieniądze (benzyna, parkingi czy bilety komunikacji publicznej), ale też cenny czas i nerwy (gdy stoimy w korkach lub musimy wyjść na dwór w niesprzyjającą pogodę).

Dowiedz się więcej: Działalność gospodarcza – to musisz wiedzieć >>

Praca w biurze coworkingowym nie jest dla wszystkich – warto również wspomnieć, że niektóre osoby nie lubią otaczać się obcymi i pracować „biurko w biurko” z nieznajomymi ludźmi.

Coworking to idea warta zainteresowania – umożliwia oddzielenie życia prywatnego od zawodowego, jest dużo tańsza od wynajmu standardowego biura i daje wiele dodatkowych możliwości. Nie jest to jednak opcja dla wszystkich – niektórzy mogą uznać ją za mało opłacalną i zbyt ekstrawagancką. Mimo wszystko, warto o niej wiedzieć i zastanowić się nad skorzystaniem z niej teraz lub w najbliższej przyszłości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ